שתף קטע נבחר

תעלומה בספרייה: מה כתוב על החרב?

הספרייה הלאומית של בריטניה מבקשת את עזרת הציבור בפענוח הקדשה המשובצת בזהב על גבי חרב מהמאה ה-13 שמוצגת במקום. תוכלו לסייע?

מה כתוב על החרב? (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה) (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)
מה כתוב על החרב?(צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)
קראתם שלוש פעמים את הספר "צופן דה וינצ'י"? הספרייה הבריטית מחפשת אתכם. הספרייה הלאומית של הממלכה המאוחדת פרסמה הודעה שבה היא מבקשת מציבור חובב התעלומות עזרה בפתרון חידה בת שמונה מאות הקשורה בחרב עתיקה.

 

חרב הפיפיות, שהושאלה מהמוזיאון הבריטי הלאומי, מוצגת בתערוכת "מגנה כרטה: חוק, חופש, מורשת" בספרייה הבריטית. החרב, ששוקלת 1.2 קילוגרמים, אורכה 96.4 סנטימטרים ורוחב הניצב שלה הוא 16.5 סנטימטרים, נמצאה בנהר ווית'אם שבלינקולנשייר ביולי 1825.

 

היא חזקה מספיק כדי לחצות את ראשו של אדם לשניים ומומחים מעריכים כי מקורה בגרמניה של המאה ה-13. החלק המסקרן ביותר בחרב הוא הכתובת המשובצת בזהב על גביה: +DXOXCHWDRGHDXORVI+. "עזרו לנו לפענח את ההקדשה", נכתב באתר הספרייה.

 (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה) (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)
(צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)

 (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה) (צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)
(צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה)
 

בספרייה הלאומית סבורים כי מדובר בתפילה דתית ונראה כי השפה היא לטינית, אך לא יודעים זאת בבטחה. לצד החרב מוצג במוזיאון כתב יד המתאר את הפלישה הצרפתית לנורמנדי ב-1203, שם נראים גברים מחזיקים בחרבות דומות - אולי כאן טמון הרמז?

 

מאז פרסום הפנייה לציבור קיבלה הספרייה הלאומית תגובות נלהבות. מארק ואן-הסל מאוניברסיטת אוטרכט טען כי עשרות חרבות דומות נמצאו ברחבי אירופה.

 

לדבריו, השפה הכתובה על גבי החרב היא לטינית ופירוש האותיות NDXOX הוא נוסטרום

 דומינוס (הלורד שלנו) או נומין דומיני (שם הלורד), והאותיות הנוספות הן שמו של הלורד או הקדוש. הוא הוסיף כי "צירוף כל חלקי הפאזל מרחבי היבשת יקרב אותנו יותר לפתרון התעלומה, וכך נוכל להבין יותר את אבות אבותינו".

 

ג'וליאן הריסון, אוצר התערוכה, אמר ל"דיילי מייל" כי הגיעו לפתח הספרייה המון הצעות הנעות בין "מוזר" ל"נפלא". "עדיין לא התקבלה תשובה שעשויה להביא לפתרון". גם מגוון השפות שנטען כי כתובות על החרב רחב ביותר ונע בין וולשית לסיציליאנית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה
באיזו שפה נכתב?
צילום: הספרייה הלאומית של בריטניה
מומלצים