שתף קטע נבחר

החקלאים מאיימים: לא נספק סחורה בחגים

עשרות חקלאים הפגינו מחוץ למשרד החקלאות במחאה על הרפורמה המתונננת בענף במסגרת חוק ההסדרים. הח"כים מירב מיכאלי וחיים ילין גם הגיעו להביע הזדהות. אחד המפגינים: "הטייקונים גוזרים קופון על חשבוננו"

לבושים בחולצות עם הכיתוב "מצילים את החקלאות בישראל" - עשרות חקלאים הפגינו היום (ב') מחוץ למשרד החקלאות בצומת בית דגן, במחאה על הרפומה המתוכננת בענף במסגרת חוק ההסדרים. המפגינים הודיעו כי לא יהססו להשבית את התוצרת החקלאית בראש השנה, אם דרישותיהם לא ייענו. למקום הגיעו חברי הכנסת מירב מיכאלי ודני עטר (המחנה הציוני), וחיים ילין (יש עתיד), שהביעו הזדהות עם המפגינים ומתחה ביקורת על הממשלה. צפו בהפגנה:

 

המפגינים מחו כי שר החקלאות, אורי אריאל ומנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, לא הורידו את כלל הסעיפים החקלאיים בחוק ההסדרים המתוכננים בצאן ובפטם במסגרת הצבעת הממשלה. לטכנתם, השינויים יגרמו לסגירת משקים חקלאיים רבים, לאובדן פרנסה של מאות ואף אלפי חקלאים, ולריכוז הייצור והעיבוד במונופולים מצומצמים. את המחאה הם ממקדים בשר האוצר משה כחלון, שהכריז לטענתם "מלחמה על הענף".

 

"איפה שאין חקלאות - אין מדינה", אמר אחד המפגינים. "צריך להגיע למתווה לזמן ארוך. אי אפשר כל הזמן להנחית ולהאשים את החקלאים שהם אחראים על יוקר המחיה, כשאף אחד לא עושה כלום. מישהו גוזר קופון על חשבון החקלאים וזה הטייקונים, שגוזרים בין 300% ל-400% על התוצרת החקלאית".

 

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

החקלאים דורשים להורדי את הסעיפים בחוק ההסדרים הנוגעים לתחומי העופות, הדגים וחלב צאן ומוצריו, וכן להוסיף סעיפים הקשורים להעסקת עובדים זרים. יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מסר כי "משרד החקלאות לא מבין את גודל השעה. אנו לא ניתן יד לחיסול ענפים חקלאיים שלמים במחטף הכוחני שעושה חוק ההסדרים. אנחנו נמצאים בקרב על הבית, על הפרנסה של אלפי חקלאים. לא נוותר עד שיורדו כלל הסעיפים החקלאיים בחוק ההסדרים ויוכנס נושא העובדים הזרים".

 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, תקף, את התנהלותו של שר החקלאות אורי אריאל. "החקלאים בישראל מרגישים מרומים מהתנהלותו של משרד החקלאות", אמר. "רק לפני פחות מחודש הוא הגיע לכנס חירום שנערך בכנסת ודאג לומר מילים המבטאות דאגה ורצון לסייע לחקלאים. לצערנו השבוע הוא יישר קו עם מדיניות אנטי והצביע בעד רפורמות כוחניות, המובאות כמחטף בחוק ההסדרים. זוהי יריקה בפרצופם של החקלאים, כאשר אין ברפורמות הללו כל בשורה צרכנית, אלא מכת גרזן על פרנסתם של עשרות אלפי חקלאים וחיסול אמצעי ייצור עבור יישובים שלמים הפריפריה".

 

"כחלון גיבור על החקלאים. לא נהיה שעיר לעזאזל בשם המאבק ביוקר המחיה", אמר מנהל המחלקה להתיישבות בתנועת האיחוד החקלאי, ירון סולומון. "במקום לטפל ב'טייקונים' נטפלים שר האוצר ופקידיו לחקלאים אשר מייצרים את המזון הטרי, הזול והאיכותי, לאזרחי המדינה כל ימות השנה ומספקים את בטחון המזון. השינויים שמוביל שר האוצר כחלון במסגרת חוק ההסדרים יגרמו לכך שתוך מספר שנים לא יהיו חקלאים בארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
חקלאים הפגנה הפגינו צומת בית דגן מחאה על חוק ההסדרים
צילום: ליאור פז
מומלצים