שתף קטע נבחר

המבקר: בנט השתמש בכספים שגייס לעצמו לטובת מקורביו

יו"ר הבית היהודי גייס 1.2 מיליון שקל לצורך התמודדות בפריימריז מול מועמד אלמוני. המבקר טוען כי השתמש בכספים למטרות אחרות. בנט: קמפיין הפריימריז נוהל על פי חוק

מבקר המדינה טוען במכתב חריף ששלח ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, כי עבר על החוק כאשר השתמש בכספים שגייס לפריימריז האישיים שלו כדי לקדם מועמדים אחרים ואת המפלגה בכללותה, וכן שילם לאסטרטג הקמפיין שלו, משה קלוגהפט. כך פורסם הערב (יום ב') בחדשות ערוץ 10.

 

בפריימריז שנערכו באמצע ינואר התמודד בנט מול מועמד לא מוכר בשם שמעון אור, אב לשמונה מירושלים המתפרנס כמאמן בפרויקטים של שירות התעסוקה. אור לא גייס תרומות ויצא לקמפיין מינימלי שלטובתו שילם 10,000 שקל למפלגה, ו-1,800 לשליחת שני מיילים למתפקדים. בעבר הסביר אור ל"כלכליסט" כי מטרתו הייתה להעביר מסר שהבית היהודי אינו ליכוד ב'. במידה מסוימת אור הפתיע כשזכה בסופו של דבר ב-11% תמיכה.

  

בנט, לעומתו, גייס לצורך הבחירות שבהן היה המנצח הוודאי 1.244 מיליון שקל שאותם מותר לו על פי החוק להוציא רק על התמודדותו האישית. לפי החוק, את הכסף שנותר יכול היה בנט לשמור במשך שלוש שנים להתמודדותו הבאה. בתום אותה תקופה יוכל להעביר את הכסף למפלגה או להחזירו לתורמים.  

 

יו"ר הבית היהודי טען בזמן הפריימריז כי הוציא את כל הכסף על הקמפיין האישי שלו מול אור, אלא שמבקר המדינה טוען שבנט השתמש בכספים למטרות אחרות. בניגוד למפלגות שקיבלו דחייה בהגשת החשבוניות, המועמדים כבר הגישו למבקר המדינה את הדו"ח על הוצאותיהן, וכך קובע המבקר שבנט הפיק מהכספים שגייס לעצמו סרטונים לקידום המפלגה, ולא לקידומו האישי. כדוגמה מציין המבקר שהקמפיינים הדיגיטליים התרכזו בצעירים ובחיילים שגם אינם חברי מפלגה, בעוד את הכסף צריך היה להוציא רק על קמפיין ממוקד למתפקדים.

 

עוד טוען המבקר שבנט עבר על הוראה נוספת של חוקי הבחירות כשהפיק סרטונים שקידמו מועמדים אחרים, כמו למשל שרת המשפטים כיום איילת שקד. כמו כן, הוא ערך מכספים אלה סקרים שבחנו את הפופולריות של מועמדים לרשימה. בחשבונות המועמד, כך דווח בערוץ 10, נכללו הוצאות הנוגעות גם למועמדות של אחרים.

 

נפתלי בנט מסר בתגובה כי "קמפיין הפריימריז נוהל על פי החוק והדברים יועברו למבקר המדינה על פי הנוהל המקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט
צילום: ירון ברנר
מומלצים