שתף קטע נבחר

ירידה של 6% ביצוא הישראלי ב-2015

נפילת מחיר הנפט הובילה לפגיעה בענף הכימיקלים, שפגעה בשווי היצוא הישראלי בחציון הראשון ב-2015. יצוא הסחורות הסתכם בכ-23 מיליארד דולר

במחצית הראשונה של 2015 רשם יצוא הסחורות, ללא יהלומים, מישראל ירידה דולרית בשיעור של 6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכ-23 מיליארד דולר, כך עולה מסקירה שמפרסם היום מכון היצוא. תפקיד מהותי בירידה מגלם יצוא ענף הכימיקלים, שהושפע לשלילה מהנפילה החדה במחיר הנפט העולמי. בנטרול משקלו של הענף עלה היצוא בשיעור דולרי של 1.5%, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

במכון מציינים כי במחצית הראשונה של 2015 חלו שינויים משמעותיים בענפי היצוא הדומיננטיים של ישראל, בעיקר בענפי הכימיקלים ותזקיקי הנפט, הנובעים בעיקר מהירידה במחירי הנפט העולמיים ומהירידה בשער היורו.

 

ענף הכימיקלים והמינרלים הוביל גם לירידה ביצוא לסין בחציון הראשון ב-2015 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. על פי נתוני המכון הסתכם היקף היצוא לסין ב-1.2 מיליארד דולר עם ירידה של 6% בהשוואה לאשתקד אולם בניכוי ענף הכימיקלים והמינרלים עלה היצוא לסין בשיעור של 10%.

 

ירידה חדה בשיעורי היצוא נרשמה גם ביצוא לטורקיה אליה ירד היצוא בכ-34% והסתכם בכ-960 מיליון דולר, הירידה מוסברת בירידה של 25% ביצוא ענף הכימיקלים. טורקיה מדורגת במחצית 2015 כיעד היצוא ה- 6, נסיגה של 3 מקומות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

נפילת ערך הרובל מולה דולר והמשבר הכלכלי המתמשך במדינה השפיעה באופן חד על היצוא לרוסיה שירד בכ-29% והסתכם בכ-380 מיליון דולר. עיקר הירידה נרשמה ביצוא החקלאי, ענף יצוא העיקרי המהווה כ-44% מסך הייצוא למדינה.

 

מהצד החיובי רשם היצוא הישראלי להודו זינוק של 43% בחציון הראשון של 2015 בהשוואה למחצית המקבילה אשתקד והסתכם בכ -640 מיליון דולר. על פי נתוני המכון הגידול ביצוא נרשם בכל הענפים. הודו מדורגת במחצית 2015 כיעד היצוא ה-8 של ישראל זינוק של כ-6 שלבים ביעדי היצוא של ישראל בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

עלייה מינורית יותר נרשמה ביצוא לארה"ב במחצית הראשונה של 2015 עם עלייה של כ- 6% להיקף של כ- 5.5 מיליארד דולר. עיקר העלייה כתוצאה מגידול בייצוא התרופות, ענף הייצוא העיקרי למדינה המהווה קרוב לשליש מסך הייצוא אליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים