שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנקמה בחיילים שנתקעו בחום לוהט בלי מזגנים: הדחה וריתוק לבסיס למשך חודש

  מג"ד בנח"ל שפט חובש פלוגתי והדיח אותו מהתפקיד ומהגדוד לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק שבו קבל על כך שצה"ל לא ממהר לתקן את המזגנים לחיילים הפשוטים, ואילו אצל מפקדיהם הכול כשורה. שניים מהלוחמים שצולמו ללא חולצות רותקו ל-28 יום, האחרים נדרשו לא להתלונן בפייסבוק

   

  החיילים שהתלוננו רותקו לבסיס ()
  החיילים שהתלוננו רותקו לבסיס

   

  נקמת המג"ד בלוחמים שהתלוננו על החום הכבד: שבוע אחרי שתלונה מצולמת של חיילי הנח"ל שנתקעו בלי מזגנים בחום הכבד בבקעה עלתה לפייסבוק, החליטו בחטיבה הירוקה להעניש שלושה מתוך החיילים המעורבים. אחד המצולמים טען כי לא ידע על הצילום ואילו חייל נוסף לא נשפט. כך נודע ל-ynet. מפקד גדוד 50 החליט להדיח חובש פלוגתי הנמנה עם סגל המפקדים שהעלה את הפוסט. החייל נשפט בתחילת השבוע.

   

  החייל טען בפוסט כי הלוחמים הופלו: במשך כמה ימים בשיא החום של שבוע שעבר, הפסקות חשמל פקדו חלק מבסיס נבי מוסא בדרום בקעת הירדן שבו שוהה הגדוד בשבועות האחרונים. זה אחד האזורים הלוהטים בארץ. אף אחד בצבא לא מיהר לתקן את התקלות. באותו הזמן, כך סיפר, החשמל זרם כרגיל במתחם מפקדת הגדוד המכילה את קציני הגדוד הבכירים. התוצאה: החיילים "הפשוטים" נותרו בחדרים ללא מזגנים כמפלט מהשמש היוקדת, ואילו מפקדי הגדוד המשיכו ליהנות ממזגנים פועלים. הלוחם אף צירף לפוסט תמונה שבה נראים ארבעה מחבריו, ללא חולצה, יושבים תחת השמש על מיטות שהוציאו מחדריהם המהבילים באמצע היום. הלוחמים מהגדוד טענו בשיחה עם ynet  כי הטמפרטורה במקום נסקה אל מעבר ל-45 מעלות, בבסיס האימונים שבמורדות בין ירושלים לים המלח.

   

  הפוסט שעלה ביוקר לחיילים ()
  הפוסט שעלה ביוקר לחיילים

   

   

  על רקע טענות החיילים, מפקדים בגדוד דרשו מהחיילים לא להתלונן על כך ברשת החברתית, ולמחרת נשלחו להתרעננות בבריכה של אחד היישובים באזור. יצוין כי החום הכבד הוביל להחלטה לחדול מאימונים באותם ימים בחטיבת הנח"ל וביחידות מתאמנות נוספות, כדי למנוע פגיעה בבריאות החיילים. אלא שכעת, החיילים שהעזו להתלונן מצאו עצמם נענשים. מלבד החובש הפלוגתי שהודח מהגדוד, שפט המג"ד, קצין בדרגת סגן אלוף, גם שניים מארבעת הלוחמים שהצטלמו, והם רותקו לבסיס ל-28 ימים.

   

  ”הפייסבוק שורץ באלפי פוסטים ותגובות גלויות וכועסות של חיילים על הצבא בנושאים לא פחות משמעותיים, כמו מחאת ביטול הפטור מזקן, ולא רק", אמר ל-ynet מפקד זוטר מחטיבת הנח"ל, "לא שמעתי ששפטו עכשיו והענישו באופן סיטונאי חיילים

  שמתלוננים על הצבא מדי יום בדף חיילים מצייצים ובאופן גלוי עם תמונתם. היה אפשר להסתפק בנזיפה או באזהרה ובשיחת הסברה ומניעה, אבל להעניש בצורה כה חמורה ולבטל חופשות לחיילים רק כי התלוננו על חום והציגו עובדות יבשות?".

   

  בצה"ל טענו בתגובה בשבוע שעבר כי נעשו מאמצים לתקן את התקלה ששיבשה את אספקת החשמל למחנה. מדובר צה"ל נמסר  כי "מפקד הגדוד החליט להעביר את החייל מתפקידו ולרתק שני חיילים נוספים לאור העובדה כי פעלו בניגוד למצופה מהם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים