שתף קטע נבחר

הפרקליטות תמליץ לסגור התיק נגד גבי אשכנזי

הרמטכ"ל לשעבר נחשד בפרשת הרפז בהפרת אמונים ובגילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך. כעת צפויה פרקליטות מחוז ת"א להמליץ ליועץ ולפרקליט המדינה לסגור את התיק נגדו

פרקליטות מחוז תל אביב צפויה להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לסגור את תיק החקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בנוגע לחלקו בפרשת הרפז. להמלצת הפרקליטה המלווה את התיק, עו"ד טוני גולדנברג מפרקליטות מחוז תל אביב, יש חשיבות גדולה שכן היא מצויה בנבכי העדויות, ההקלטות והראיות שבתיק. לפיכך קשה להאמין שהיועץ יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן לא יאמצו את ההמלצה הצפויה.

 

מלכתחילה סברו וינשטיין, פרקליט המדינה דאז משה לדור וראש אח"מ לשעבר במשטרה יואב סגלוביץ' כי אין לפתוח בחקירת משטרה לאחר שמבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס פרסם את דו"ח הביקורת שלו בנושא. הם סברו שדו"ח ציבורי קשה הוא מספק, מה עוד שהמבקר קבע שאשכנזי ואנשיו לא ביצעו "פוטש"', כפי שטען אז שר הביטחון אהוד ברק.

התיק ייסגר? אשכנזי וברק (ארכיון) (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
התיק ייסגר? אשכנזי וברק (ארכיון)(צילום: דודו אזולאי)

אך למרות זאת, לחצים של גורמים שונים, המלצה של הפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני ועתירות לבג"ץ לא הותירו ברירה בידי היועץ המשפטי לממשלה - והוא הכריע על פתיחה בחקירה. מדוברות משרד המשפטים נמסר כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא והיא תתקבל רק לאחר שחוות הדעת של עו"ד גולדנברג תועבר.

 

לפני כשנה המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ביחד עם מעורבים נוספים בפרשה. לפני פחות משלושה חודשים אימץ היועץ את המלצת פרקליט המדינה וסגר את תיק החקירה בפרשת הרפז נגד מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שהיה אז הפרקליט הצבאי הראשי.

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין (ארכיון) (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין (ארכיון)(צילום: נועם מושקוביץ)

"יש לזכור כי כיממה בלבד לאחר שנודע לו על הימצאות המסמך בידי אשכנזי, הנחה מנדלבליט את אשכנזי לעדכן אותי בדבר הימצאות המסמך בידו. כך אכן עשה אשכנזי באופן מיידי, בעקבות הנחייתו של מנדלבליט. נמצא, אפוא, כי מנדלבליט עשה את המעשה הנכון בתוך זמן קצר ביותר", קבע אז וינשטיין.

  

באוגוסט 2010 נחשף בערוץ 2 "מסמך גלנט", שלימים הפך למסמך הרפז. חוקרי להב 433 ניסו להשיג את המסמך באותו יום, ומשלא מצאו פנו לבית המשפט על מנת שיוציא צו ויורה לערוץ 2 למסור אותו. למחרת נפגש הרמטכ"ל דאז אשכנזי, שהחזיק בידו את המסמך כבר שלושה חודשים, עם הפצ"ר ועדכן אותו: "בידי מסמך גלנט שמדברים עליו. מה לעשות?". מנדלבליט, שהיה מופתע מהדברים, ביקש: "תן לי לישון על זה לילה".

 

בתום החקירה המורכבת המליצה המשטרה להעמיד לדין בפרשת הרפז את אשכנזי בגין גילוי בהפרת חובה, כלומר גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך, וגם בגין הפרת אמונים כי לא העביר בזמן את מסמך הרפז שהיה בידיו. כאמור, הפרקליטות צפויה להמליץ ליועץ על סגירת התיק נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים