שתף קטע נבחר

העובדים הכריזו סכסוך עבודה במשרד החוץ

הוועד פתח במחאה בגין אי יישום הסכמי השכר וסגירת השגרירויות הצפויה. תוך שבועיים הם עשויים לפתוח בשביתה: "אנו דורשים שיעמדו בהתחייבויות"

ועד עובדי משרד החוץ הכריז הבוקר (יום ה') על סכסוך עבודה באישור ההסתדרות על רקע אי יישום של הסכמי השכר שנחתמו ב-2014. ההסכמים היו אמורים ליישם מודל שכר חו"ל, הפסקת מינויים פוליטיים ופגיעה בקידומם של עובדים, בחינת התנהגות מעסיק בחוסר תום לב ועוד. ההכרזה פותחת אפשרות לצעדים ארגוניים ומשפטיים נוספים תוך שבועיים.

 

יו"ר הוועד, השגריר חנן גודר, מסר: "אנשי שירות החוץ רואים בחומרה רבה את אי העמידה בהסכמים שנחתמו עמם, ויפעלו בכל הכלים העומדים לרשותם על מנת להבטיח את יכולתו של משרד החוץ להמשיך ולתפקד בצורה מקצועית. אנו דורשים מכל הגורמים הרלוונטיים, ובראשם פקידי האוצר, לעמוד בהתחייבויות שעליהן חתמו במסגרת הסכמי השכר וליישם את כל הסעיפים כלשונם ולאלתר".

 

 (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

מוקדם יותר השבוע תקף סמנכ"ל וראש אגף מנהל וארגון במשרד החוץ, אריה דנון, את הקיצוץ בתקציב המשרד ואת הכוונה לסגור עוד נציגויות בעולם: "מישהו החליט לחסל את שירות החוץ הישראלי כי לא רוצים לשמוע את דעתנו המקצועית. מתייחסים אלינו באופן יהיר. יש לנו אחריות,

אבל יש לנו אפס סמכות".

 

ועד עובדי משרד החוץ הנחה מאז נאת עובדיו לא לשתף פעולה עם סגירת השגרירויות. במברק שנשלח אמש למנכ"ל המשרד, דורי גולד, נכתב: "אין ספק שהמהלך החד צדדי של סגירת נציגויות אינו מבוסס על צורך או בחינה מקצועיים. לפיכך, אנו מנחים את כל העובדים לא לשתף פעולה בשום צורה עם הכוונה לסגור שגרירויות ולפגוע ביחסי החוץ של ישראל, בעובדי משרד החוץ ומשפחותיהם".

 

המשבר הנוכחי פרץ בעקבות דיון שהתקיים ביום שני בוועדת המשנה לענייני חוץ בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שעסק במעמד משרד החוץ לנוכח ביזור סמכויותיו והקיצוץ בתקציבו. נציגי המשרד טענו כי הקיצוץ זהה לזה שהוחלט עליו בשאר משרדי הממשלה, ובמסגרתו נסגרו שבע נציגויות בחו"ל. "מתוך 180 מדינות בעולם, ישראל מפעילה באופן מלא 100 שגרירויות בלבד", אמרו. "ברוב השגרירויות עובדים רק שני דיפלומטים מקצועיים במקום ארבעה לפחות. זו תקלה כרונית בתפקודו של משרד החוץ בחו"ל".

 

במקביל נשלח מברק למנכ"ל המשרד דורי גולד, אשר מודיע כי ועד עובדי משרד החוץ הנחה את העובדים שלא לשתף פעולה עם סגירת הנציגויות.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לסכסוך העבודה במשרד החוץ: "החלטות הממשלה על קיצוץ רוחבי בכל המשרדים וייעול עבודת הנציגויות בחו"ל אינן תירוץ לאיום בשביתה שתפגע באזרחי המדינה. כבר בשנת 2014 יושמו הוראותיו של ההסכם קיבוצי עם משרד החוץ שכלל תוספות שכר משמעותיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד
צילום: אורי פורת
מומלצים