שתף קטע נבחר

ניק קיריוס - הפרחח של הספורט הלבן

אחרי ש"זרק" משחקון בווימבלדון והקים עליו מבקרים מכל כיוון, אחד הילדים הרעים והמוכשרים של הסבב העולמי ניפק שערורייה חדשה. זמן טוב להיזכר בכל מה שעולל קודם לכן, ולהעלות את השאלה האם יום אחד הפרובוקטור המחומם מאוסטרליה יהפוך גם לשחקן טניס גדול באמת

*טראש טוק: מונח המתאר עלבונות וגידופים המטיחים ספורטאים אחד בשני, במטרה להוציא מריכוז את היריב או לערער את ביטחונו.

 

לפי אתר ויקיפדיה זאת ההגדרה העדכנית לניסיון של ספורטאים, בכל ענף, להוציא האחד את השני משיווי משקל בשעת משחק. בכל מגרש תוכלו לאתר בקלות את הפרובוקטור התורן שמביא את הטראש טוק אליו ועושה ממנו מטעמים.

 

אלא שהשבוע, בלילה שבין רביעי לחמישי, המושג היבש הזה קיבל פנים מכוערות במיוחד וטעם מר מהרגיל. ככה זה שלוקחים כל מה שרע בטראש טוק מסורתי, מערבבים בבלנדר, מוסיפים לו טאץ' של לכלוך ומגישים לתוך הפרצוף של היריב שלך במשחק טניס סולידי.

 

למי שהיה חתום על התוצר הסופי קוראים כמובן ניק קיריוס. במשחק שנערך בסיבוב השני של טורניר מונטריאול הראה "הילד הרע של הטניס העולמי" למה הוא נחשב גם, באופן לא מקרי, לבחור המניאק של הסבב. בעיצומה של התמודדות בטורניר שהוא לא גביע דייויס ולא גרנד סלאם, קיריוס התחמם מסיבה לא מובנית, וירה לתוך האוזניים של סטן ואוורינקה את הטינופת שהפכה לקאלט: "קוקינאקיס שכב עם חברה שלך, מצטער להגיד לך את זה חבר".

 

ואוורינקה, שכבר היה מעורב במיני-תקרית הקשורה לחייו הפרטיים רק לאחרונה (לאחר שמארגני רולאן גארוס פירסמו כתבה רכילותית עם פרטים אינטימיים אודותיו באתר הרשמי של האליפות), חווה לא מזמן גירושין והתחיל לצאת לאחרונה עם הטניסאית הקרואטית דונה וקיץ', היה בשוק טוטאלי. את המשחק – עם או בלי קשר – הוא לא הצליח לסיים. אחר-כך התפנה לשפוך את אשר ליבו ולשחרר קיטור על הילד שמשגע את כולם כבר תקופה, ובסוף הוציא גם אותו מהכלים.

 

"מה אני יכול להגיד?", אמר לעיתונאים במונולוג אמוציונאלי. "זאת לא הפעם הראשונה שהוא עושה בעיות במגרש. מה שהוא אומר, איך שהוא מגיב. הוא עושה זאת בכל משחק. אני מקווה שב-ATP יידעו לטפל בו, כי הבעיה היא שהוא לא עושה רע רק לעצמו – הוא עושה רע לכל הסובבים אותו. לשופטים, לילדי הכדורים, לשחקנים האחרים".

 

כשהכתבים הסקרנים שאלו את ואוורינקה הנסער על המפגש המסקרן בין השניים בחדר ההלבשה, המדורג 5 בעולם רק אישר שהיה כזה, מבלי לפרט מה הוא כלל: "הוא ניסה להתחמק ממני, אבל התעמתי איתו. מה שנאמר בחדר ההלבשה יישאר שם. אני רק אגיד שיש דברים שאתה פשוט לא יכול להגיד, למרות כל הלחץ שמופעל עליך כשאתה על המגרש". בטוויטר הוא היה לא פחות נוקב: "כל כך מאכזב לראות ספורטאי וקולגה מדבר בצורה כל כך מזלזלת. את מה שהוא אמר אני לא הייתי אומר גם לאויב הכי גדול שלי".

 

חטף מכל הכיוונים. קיריוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חטף מכל הכיוונים. קיריוס(צילום: AFP)

 

"הוא בסך הכל ילד" 

לא בכל יום מזדמן לשמוע דברים כל-כך חמורים יוצאים מפי טניסאי צמרת, על אחת כמה וכמה כשמדובר בטניסאי שווייצרי בעל פאסון שלא ידוע במזגו החם. לא כל שכן כשהם נאמרים על קולגה. אבל חציית הגבול של קיריוס הצליחה להוציא אפילו את ואוורינקה משלוותו, למרות לחיצת הידיים הג'נטלמנית בסיום המפגש ביניהם, לאחר שהאחרון הודיע על פרישה בשל כאבי גב.

 

כלי התקשורת ברחבי העולם התקשו להישאר אדישים לנוכח הבוטות של קיריוס. בסיקור המשחק באתר ה-ATP לעומת זאת הביזיון לא הוזכר אפילו באופן מרומז. מה שכן היה ניתן למצוא בו זאת התייחסות יבשה ותלושה של המנצח לתוצאה הסופית. "שנינו התחרינו היטב זה בזה ודבקנו בתכנית המשחק שלנו", אמר לאחר שהמשחק הופסק במצב של 6:7 (8), 6:3, 4:0 לרעת השווייצרי. "במצב של 2:0 במערכה השלישית מהירות החבטות שלו ירדה, כך שהרגשתי שקורה משהו".

 

"פשוט אמרתי את זה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"פשוט אמרתי את זה"(צילום: AFP)

 

כשנשאל על-ידי תחנת הטלוויזיה הקנדית לעצם העניין המעניין באמת, הגיב בתמציתיות ולא טרח להתנצל: "פשוט אמרתי את זה. לא יודע למה". את הסליחה הפומבית הוא ביקש רק אחרי שעות ארוכות - אז גם התברר שייאלץ לשלם על הגסות מכיסו.

 

הקהל בקנדה לא שכח לקיריוס את ההתבטאות הוולגרית, ובמשחק ההפסד שלו 7:5, 6:3 לג'ון איסנר ספג שריקות בוז רועמות מהיציעים. "ציפיתי לזה", הודה קיריוס אחר-כך. "זה היה קשה. כבר התנצלתי ונקנסתי, אז אני מקווה שכל הסיפור מאחוריי". בטלגרף הבריטי פירסמו מאוחר יותר כי קיריוס לא הסתפק בהערה מביכה אחת ששלח לואוורינקה כי אם בשתיים, וסינן בנוסף: "הוא שוכב עם בחורה בת 18".

 

בזמן שב-ATP טיפלו בילד הפרא הסורר בעיכוב ועם קנס, היו גם כאלה שניסו לגונן עליו. אמו אמנם הודתה בשיחה עם אתר "פיירפקס מדיה" כי "אמר דבר שלא נחמד להגיד", אך ביקשה להפסיק את העליהום על בנה.

 

ואוורינקה. "אמר דברים פוגעניים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ואוורינקה. "אמר דברים פוגעניים"(צילום: AFP)

 

אחיו, חריסטוס, נתן את הגרסה שלו למה שאירע בחדר ההלבשה לאחר המשחק – מה שואוורינקה, כזכור, סירב לעשות. "הוא שם את הידיים שלו על ניק ואמר לו הרבה דברים קשים", כתב בפוסט שפירסם בפייסבוק. "למזלו לא הגשנו תלונה נגדו".

 

אותו אח, אגב, עלה לשידור בתחנת רדיו אוסטרלית ונחתך באמצע הראיון עימו אחרי שלא היטיב להתנסח כשעבר לדבר על וקיץ', החברה של ואוורינקה. גם אנדי מארי התייצב לצידו של קיריוס. "אתם צריכים לעזוב אותו", אמר. "בענפים אחרים דברים מהסוג הזה נאמרים כל הזמן, הרבה יותר ממה שאתם מדמיינים. ברור שהוא צריך ללמוד מזה, אבל הוא לא בן אדם רע. בסך הכל ילד". קפטן נבחרת הדייויס של אוסטרליה, וולי מאזור, טען כי האירוע נופח מעבר לכל פרופורציה: "אני בטוח שקיריוס לא רצה ליצור עימות".

 

יצא להגנת קיריוס. מארי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יצא להגנת קיריוס. מארי(צילום: רויטרס)

 

היסטוריה של הסתבכויות 

המהומה התורנית של המדורג 41 בעולם היא רק עוד תחנה במסלול חייו רווי המעללים; כותרת אחת מבין רבות שייצר בכל כך מעט זמן. ההיילייטס שלו כוללים רגעי שיא על המגרש ושורה של תקריות מחוצה לו.

 

את ההחלטה שיהיה טניסאי כשיהיה גדול קיבל כשהיה בן 14 לאחר התלבטות קשה. באותו זמן חשב ברצינות על האפשרות להיות שחקן כדורסל וחלם להגיע ל-NBA. כל הנתונים הפיזיים שלו, עם הדגש על הגובה (193 ס"מ כיום) ומוטת הידיים, פיתו אותו לבחור בכדור הכתום. בסוף הוא שם הז'יטונים על הטניס, ועשה בשכל.

 

הדליק את האוסטרלים. קיריוס נותן שואו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הדליק את האוסטרלים. קיריוס נותן שואו(צילום: Gettyimages)

 

את הפירות על ההחלטה הגורלית הוא קצר מהר מאוד. באוסטרליה, מגרשו הביתי, זכה בטורניר הנערים ב-2013. ב-2014 ערך את הופעת הבכורה בבוגרים והראה ניצוצות עם העפלה לסיבוב השני. השנה כבר עשה את המכה במלבורן עם רבע גמר. שנה קודם לכן, בווימבלדון, היה רשום על ה-ניצחון של הקריירה שלו כשהדיח ממעמקי המקום ה-144 את רפאל נדאל בדרך לשמונת הגדולים – ולכמה שעות הצליח להשכיח מהעולם שיש מונדיאל בברזיל במקביל.

 

"לא שמתי לב בכלל שיש קהל", אמר אחר-כך בלי פילטרים כמו שרק הוא יודע, לאחר שהפציץ 37 אייסים והיה חתום על אחת מנקודות האליפות עם חבטה וירטואזית מתחת לרגליים. "שמעתי שאמא שלי אמרה בראיון לפני המשחק שנדאל שחקן טוב מדי. זה קצת הרגיז אותי".

 

קיריוס הפך לשחקן עם הדירוג הנמוך ביותר אי פעם שהדיח את "השור" מגראנד-סלאם ולשחקן הראשון מחוץ לטופ 100 שמצליח להכות במדורג 1 בעולם מאז 1993 – כל זה במשחקו ה-14 בלבד כשחקן בוגרים. ברזומה יש לו גם "וי" על רוג'ר פדרר על החימר במדריד, אחרי 12:14 בלתי נשכח בשובר השוויון המכריע. עד כאן החלק הטוב.

 

לא ידע מה לעשות מול העוצמות שלו. נדאל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא ידע מה לעשות מול העוצמות שלו. נדאל(צילום: AFP)
 

 

במחלקת ההסתבכויות העבר של קיריוס, שנפרד לאחרונה ממאמנו והפך את בן ארצו לייטון יואיט למנטור החדש שלו, לא פחות עשיר. בטורניר ווימבלדון האחרון נכנס לתודעה מהצד הלא נכון שלה. זה הגיע לשיא לאחר ש"זרק" משחקון במפגש מול רישאר גאסקה, חיבק את אחד מילדי הכדורים במחווה ביזארית של הומור גס וצעק בקולי קולות "חלאה מלוכלכת" (הוא התכוון לשופט). וכן, הוא נקנס.

 

בהתמודדות מול מילוש ראוניץ' שלב אחד קודם לכן דירבן את הקהל האוסטרלי הפנאטי בתנועות ידיים עצבניות שלקוחות מענפי ספורט אחרים. לא עבר זמן רב, וההתנהגות האיומה שלו הגיעה עד לאוסטרליה. שחיינית העבר דון פרייז'ר, שזכתה בארבע מדליות זהב בשנות החמישים והשישים, לא התקמצנה במילים כדי לתאר את סלידתה מהסופרסטאר הצעיר.

 

"זה פשוט דוחה", אמרה. "אני לא מאמינה שהוא עלה למגרש והפסיד בכוונה. זה איום ונורא. ספורטאים צריכים לשמש דוגמא לצעירים במדינה שלנו. אם הם לא רוצים, שיחזרו למקום ממנו הם באו".

 

מנהל דין ודברים עם השופט. עורר סערה באוסטרליה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהל דין ודברים עם השופט. עורר סערה באוסטרליה(צילום: AFP)

 

מקנרו, הדור הבא 

קיריוס עצמו, בן לאב יווני ואם מלזית, רתח. מהר מאוד הוא הגיב בפוסט נשכני בחשבון הפייסבוק שלו: "זריקת מחבט שווה פרחחות. לערער על החוקים זה לא מכובד. תסכול בזמן משחק הוא פינוק. להראות רגשות זאת שחצנות. גזענות בוטה – אגדה אוסטרלית".

 

בטורניר אחר, שבוע אחרי המהומה שחולל באול אינגלנד קלאב, הטיח את המחבט במשטח כל-כך חזק עד שהוא עף אל הקהל. סימבולי משהו כשמדובר בשחקן שנדלק מהתקשורת עם היציעים כמעט בכל תחרות.

 

המסקנה המתבקשת היא שאצל האיש והטמפרמנט הכל קשור למצבי רוח. הקפריזות תמיד שם – השאלה היא לאיזה כיוון הן מתפוצצות, ואם הוא עצמו מתעל אותן למקום בריא של טניס חיובי או לכיוון הפוך. להגנתו יש לומר כי לטראש טוק שעשה עם ואוורינקה יש כמה מתחרים בהיסטוריה הספורטיבית. תשאלו את זינאדין זידאן, שהחטיף למרקו מטראצי נגיחה אחרי ששמע ממנו דברים שלא אהב לשמוע.

 

מחבק את אחד מילדי הכדורים. התנהגות פרועה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחבק את אחד מילדי הכדורים. התנהגות פרועה(צילום: AFP)

 

לא בטוח גם שקיריוס אמר מה שאמר כדי להוציא את הפאסון של ואוורינקה מאיזון. הגיוני לחשוב שזה להט הרגע שכבש אותו. וגם אם לא, הוא לא המציא אף גלגל. וגם לא את החיה "טניסאי עם אמוציות".

 

בשנות השמונים שלט ביד רמה בסבב שחקן חביב בשם ג'ון מקנרו, שהקניט על בסיס קבוע את יריביו והקים עליו קיתונות של ביקורת מצד הקהל הבריטי השמרני. קיריוס, יש להניח, מנסה להיות כמוהו. לפני שנה, אחרי שהצליח להדהים את נדאל במגרש המרכזי בלונדון, אפילו הצליח לסחוט ממנו מחמאה ששמורה ליחידי סגולה כשהושווה לאגדה אחרת: "הביטחון העצמי שלו מזכיר לי את בוריס בקר הצעיר".

 

בוריס בקר. גם לו היו מנות גדושות של ביטחון עצמי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוריס בקר. גם לו היו מנות גדושות של ביטחון עצמי(צילום: AFP)

 

באותה נשימה קיריוס גם יודע משהו נוסף: שכדי שהגינונים שלו ייזכרו בראי ההיסטוריה באופן חיובי, איכשהו, הוא יצטרך גם לאזן את המניירות והשטיקים במסה נכבדת של טניס מצוין. שאלת מיליון הדולר היא האם בבוא העת הכישרון השחצן והפרובלמטי, שמלכלך את הטוהר של הספורט הלבן על בסיס קבוע בלי להתבייש, יהפוך גם לאחד משחקני הטניס הגדולים בעולם.

 

תשובות תוכלו למצוא אצל אותו קיריוס, אולי אפילו די בקרוב. רק שלא יגלה לכם בדרך פרטים מביכים מחייכם האישיים באמצע משחק טניס.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים