שתף קטע נבחר

המאגר פרוץ: שוטר בהזמנה לחוקר הפרטי

רישום פלילי, נכסים, כתובות ומספרי מכוניות: שוטר לשעבר נאשם שמכר מידע על אזרחים מהמסוף המשטרתי, וליווה עובדי חברות גבייה. הקלטות שהגיעו ל-ynet חושפות מה קורה כשלובש מדים מנצל את התג שלו ומחליט לעשות כסף מהצד

 

 

בעת שנמשך הדיון הציבורי סביב המאגר הביומטרי והסכנה שיש מי שיעשה בו שימוש לרעה, הגיעה לאחרונה לבית המשפט פרשה שחשפה קשר פלילי בין שוטרים מושחתים לבין חוקרים פרטיים וחברות הוצאה לפועל, שבין השאר סחרו ביניהם במידע רגיש על אודות אזרחים.

 

מדובר בכתב אישום שהגישה מח"ש נגד דוד ארז קנזי, שוטר לשעבר בתחנה בצפון תל אביב, שעבור התשלום הנכון "מכר" מידע ממאגר המידע במסוף המשטרתי או ליווה באופן פרטי חברות גבייה שביצעו הליכי תפיסת מיטלטלין. מעשית, נטען, ארז קנזי העניק ללקוחותיו שירותי שיטור פרטיים מבלי לדווח על כך לאיש, והרוויח כך אלפי שקלים וטובות הנאה.

 

 

השיטה פעלה בצורה פשוטה: לקוחות שהיו מגיעים לחוקרים הפרטיים היו משלמים כ-250 שקל כדי להשיג מידע מגוון כגון רישום פלילי, מספר נכסים, סוג רכב, מספר רכב, כתובת מגורים וכו'. רשימות של דרישות כאלה היו מועברות לארז קנזי, שקיבל 40 שקל על כל בדיקה במסוף המשטרתי ומאות עד אלפי שקלים על ליווי הגובים.

 

בנוסף לשוטר הוגש כתב האישום נגד החוקרים הפרטיים אילן דוידי ואשר מסס וקבלני ההוצאה לפועל שרון זמר ויצחק כהן.

 

הפרשה הזאת מפנה זרקור לנושא בעייתי של שילוב שוטרים בעבודות שונות בשכר על פי החוק. לא פעם התברר כי אותם שוטרים שהיו במגע עם קבלני עבודה אזרחיים "חצו" את הקווים והפכו לשוטרים פרטיים שביצעו למעשה עבודות בתמורה לשוחד. במחלקה לחקירות שוטרים, שהחלה בחקירה של הנושא כבר ב-2011, זיהו את הקשר הפסול הזה והחליטו להפעיל סוכן סמוי כנגד החוקרים הפרטיים.

ארז קנזי. "תוכל לארגן לי משהו?" ()
ארז קנזי. "תוכל לארגן לי משהו?"

בהקלטות שהגיעו לידי ynet תועד הסוכן, שהציג עצמו כסוחר מכוניות, מבקש משני החוקרים הפרטיים בכתב האישום לדעת אם יוכל לקבל מידע. כפי שנשמע בהקלטות, החוקר מסס מסביר לו במפורש שיש לו שוטר שמעניק לו את המידע תמורת שוחד. הוא חידד והסביר שיש לו עוד כמה "אנשים כאלה" גם במשרד הרישוי ובביטוח הלאומי, "כי ככה זה עובד".

 

חומר הראיות החמור נגד ארז קנזי ושותפיו החוקרים עולה מכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד אפרתי ממח"ש. בהאזנות סתר על הטלפון של השוטר יורטו פעם אחר פעם שיחות המדברות על הכסף שמגיע לו בגין השירותים:

 

דוידי: עובד היום בערב?

ארז קנזי: כן, כן, עובד בבה, יש לך הרבה?

דוידי: 2,3 אני אבדוק עכשיו.

ארז קנזי: או.קיי, אז תן לי צלצול מתי שאתה רוצה, אני עובד עד הבוקר.

דוידי: להתקשר עכשיו?

ארז קנזי: עוד מעט אני אפתח את המחשב. עוד לא פתחתי.

דוידי: טוב, תן צלצול ותנתק, אני אחזור אליך.

ארז קנזי: בסדר, טוב בבה. תגיד לי, השבוע הזה תוכל לארגן לי משהו?

דוידי: בוא נראה, לא, לא בדקתי בכלל מה מגיע לך אפילו.

ארז קנזי: בסדר, תנסה לארגן לי איזה 5 נקודות (הכוונה לכסף בגין 5 בדיקות מסוף, א"ס) אני אשמח.

 

בשיחה אחרת שיורטה עם החוקר הפרטי מתועדת פגישה לתשלום הכסף עבור השירותים:

 

ארז קנזי: אתה במשרד תהיה?

דוידי: כן.

ארז קנזי: הבנתי, כמה ארגנת לי בערך?

דוידי: בינתיים מה שאני חייב לך.

ארז קנזי: אה.

דוידי: לחכות לערב?

ארז קנזי: אם אתה יכול להביא לי עוד מאתיים, עוד מאה, אני אשמח.

דוידי: חכה לערב אולי תקבל גם אלפייה.

 

כדי שהחייבים לא יתנגדו

כתב האישום מתייחס גם לקשר הפסול לכאורה בין ארזקנזי לבין קבלן הוצאה לפועל של אחת החברות העובדות עם עיריית תל אביב. בכל פעם שהחברה הייתה יוצאת לפעולה עם שוטר היא הייתה מקבלת 200 שקל מהעירייה. הנוהל מחייב שכירת יום עבודה של שוטר ותשלום בגין זה למשטרה. על פי כתב האישום, הקבלן שרון זמר היה מקבל צווי עיקול, מחתים פיקטיבית את השוטר כאילו נכח באותן גביות, ומקבל כסף במרמה מהעירייה. במקרים אחרים, נטען, זמר היה לוקח באופן פרטי את ארזקנזי לסיבוב של גביית חובות על מנת שיהיה למנוע התנגדות של החייבים, ומשלם לו באופן פרטי. כך נשמעה ההאזנה לשיחה על יום התשלום:

 

ארז קנזי: נו, כמה יצא?

זמר: לך יצא תשע מאות, הוספתי לך עוד איזה מאה ככה... עבדת יום אחד השבוע, לא?

ארז קנזי: יומיים.

זמר: יום אחד.

ארז קנזי: יומיים.

זמר: לא משנה, יומיים, בכל מקרה היה חמש מאות ועוד ארבע מאות.

ארז קנזי: יומיים, יומיים בבא, יומיים עבדתי ברצף.

זמר: נו, אז יש ארבע מאות ועוד חמש מאות, זה תשע מאות. רשום לי גם.

ארז קנזי: או.קיי, אז תעגל לי לאלף, אני אשמח.

 

מימין: עו"ד עדי כרמלי, עו"ד ירון ברזילי ועו"ד מיקי חובה ()
מימין: עו"ד עדי כרמלי, עו"ד ירון ברזילי ועו"ד מיקי חובה

 

עשית לי פאדיחה

במקרה אחד ארעה "תקלה" כאשר ארזקנזי בדק לבקשת זמר אם אדם מסוים אם הוא דרוש לחקירה, ולא עלה על זה. כשהאיש הגיע לתחנת המשטרה הוא נעצר. זמר, שהיה זה שהעביר את המידע, כעס על ההתנהלות וכך זה נשמע בהקלטה:

 

זמר: אתה יודע איזה פאדיחה עשית לי?

ארז קנזי: אני?

זמר: בדקת אותו אמרת הכול בסדר, הבן אדם נכנס (לתחנת משטרה, א"ס) עצרו אותו.

ארז קנזי: לאן?

זמר: בדקת אותו, אמרת הכול בסדר, הבנאדם נכנס עצרו אותו.

ארז קנזי: איפה נכנס?

זמר: לא יודע, הוא היה צריך ללכת לאיזה מקום. הוא לא סתם שאל אם יש עליו... יצאה הודעת דרישה, עצרו אותו בקומה שנייה בסלאמה במחוזי שמה.

ארז קנזי: למה עצרו אותו?

זמר: דרוש הונאה.

ארז קנזי: הוא מופיע טעון הגנה.

זמר: מה זה טעון הגנה?

ארז קנזי: אסור לשים אותו עם עצורים אחרים, זה נקרא טעון הגנה... בוא נאמר אם זה בבית סוהר לא יכול לשים אותו בגלל שהוא מסוכסך עם אנשים, ואם הוא פתח את הפה שלו, כאילו הוא הפיל כנופיה או משהו אז לא יחסלו אותו, הבנת?

 

הסנגור עו"ד ירון ברזילי: "ראיתי את כתב האישום אך טרם קיבלתי את חומר החקירה. התייחסות לתיק פלילי בטרם קריאת חומר החקירה, אינה אחראית ולכן אין לי יכולת להתייחס לגופו של עניין לתיק".

 

עו"ד עדי כרמלי המייצג את שרון זמר מסר: "מרשי מכחיש את כל המיוחס לו בכתב האישום והדברים יוכחו בבית המשפט. כבר עתה יש לומר כי התנהלות המאשימה בתיק הזה בעייתית עד מאוד, וזאת עקב השיהוי הרב בהגשת כתב האישום. זו התנהלות שיש בה כדי לפגוע בהגנת הנאשמים וזכותם להליך הוגן".

 

סנגורו של אשר מסס, עו"ד מיקי חובה: "קיבלנו את כתב האישום באופן תמוה בהודעת סמס ולא בדואר. אנחנו פועלים לביטולו של כתב האישום ולביצוע שימוע. לאחר שנלמד את חומר הראיות נוכל להגיב לגוף הטענות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים