שתף קטע נבחר

העולם מציין 70 שנה לתום המלחמה

בריטניה, יפן וארה"ב ציינו בשורת טקסים 70 שנה לכניעה היפנית, שבישרה על תום מלחמת העולם השנייה. בלונדון התקיים מצעד ענק, וראשי ערים אמריקנים ויפנים הגיעו לטקס בפרל הארבור. ראש ממשלת יפן עורר סערה: "צריך להפסיק להתנצל"

בבריטניה, יפן וארה"ב ציינו בשורת טקסים 70 שנה לכניעתה של יפן, שבישרה על תום מלחמת העולם השנייה.

 

חיילים ושבויי מלחמה לשעבר הצטרפו למלכה אליזבת ולראש הממשלה דיוויד קמרון בטקס בכנסיית סנט מרטין בלונדון. המלכה משתתפת באירועים למרות הדיווח השבוע כי דאעש מתכנן להתנקש בה במהלך חגיגות הניצחון.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

חגיגות בטיימס סקוור בניו יורק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חגיגות בטיימס סקוור בניו יורק(צילום: רויטרס)
 

ברחובות לונדון צפו אלפים בתהלוכה חגיגית בהשתתפות בריטים שהשתתפו במלחמה ואנשי משמר המלוכה. גם ביפן ובארה"ב ציינו 70 שנה לכניעה, על אף שארה"ב מציינת רשמית את תום המלחמה בשני בספטמבר - אז נחתם הסכם הכניעה.

 

ראשי ערים וחברי מועצות, מהונלולו בהוואי עד נגאוקה ביפן, הגיעו אתמול לטקס בפרל הארבור. לטיימס סקוור בניו יורק הגיעו עשרות זוגות כדי לשחזר את תמונת "המלח המנשק" - מסמליה של קץ המלחמה.

הטקס בפרל הארבור (צילום: AP) (צילום: AP)
הטקס בפרל הארבור(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מציינים 70 שנים גם בטוקיו (צילום: AP) (צילום: AP)
מציינים 70 שנים גם בטוקיו(צילום: AP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

במקום מלח ואחות - מלח ומלח (צילום: MCT) (צילום: MCT)
במקום מלח ואחות - מלח ומלח(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

ראש ממשלת יפן שינזו אבה עורר אתמול את זעמן של סין ודרום קוריאה לאחר שאמר שהדורות שנולדו אחרי המלחמה לא צריכים להתנצל על הנזק שגרמה יפן

במהלכה. אבה הביע "צער עמוק" על המיליונים שנרצחו ועל חלקה של יפן בכך, אך אמר כי "אין לגזור התנצלות על הילדים והנכדים שלנו, שאין להם שום קשר

למלחמה".

 

"יפן הביעה שוב ושוב צער מעומק לבה על מעשיה במלחמה", הדגיש אבה. הוא הוסיף כי היפנים שנולדו לאחר המלחמה מהווים היום יותר מ-80% מאוכלוסיית המדינה.

 

למרות שמפלתה של יפן באוגוסט 1945 כבר הייתה ודאית, חששו האמריקנים שכיבוש יפן יהיה כרוך באבדות כבדות. ב-6 באוגוסט הטילה ארה"ב פצצה גרעינית שפיתחה בחשאי על העיר הירושימה. כעבור שלושה ימים הטילה פצצה נוספת על העיר נגסקי וב-15 באוגוסט (ב-14 באוגוסט לפי שעון ארה"ב) נכנעה יפן ללא תנאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המלכה אליזבת בטקס בלונדון
צילום: AFP
מומלצים