שתף קטע נבחר

בשערי אירופה: דאעש כובש את עירו של קדאפי

ארגון הג'יהאד קרוב להשתלט על העיר סירת, שתיתן לו גישה מדאיגה לים התיכון ותאיים על הביטחון בדרום אירופה. 200 נהרגו, 12 מתנגדי דאעש נצלבו וראשיהם נכרתו. מסוקים מסתוריים הפציצו מטרות, שמועות: "צבאות המערב הגיעו"

 

בזמן שהעולם עסוק במעלליו של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה ובעיראק, בימים האחרונים מנהל הארגון לחימה ערה דווקא בלוב, המדינה העיקרית השלישית שבה התבסס בשנה האחרונה, וזו ששלוחת דאעש בה מטרידה אולי את אירופה יותר מכול בשל הקרבה אליה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

מאז חודש יוני השיג דאעש דריסת רגל משמעותית בעיר החוף סירת שבצפון-מזרח לוב, ולפני חמישה ימים הוא החל להילחם נגד מיליציות מקומיות המנסות להציל את העיר משליטה מוחלטת של דאעש. לפי דיווחים המגיעים מסירת, אנשי דאעש מחוללים בתגובה זוועות חסרות תקדים בעיר, ויש כבר כ-200 הרוגים בקרבות בין הצדדים, רבים מהם אזרחים.

לוחמי דאעש בלוב. הופצצו על-ידי מסוקים לא מזוהים ()
לוחמי דאעש בלוב. הופצצו על-ידי מסוקים לא מזוהים

לפי דיווחים אחדים, אנשי דאעש צלבו - פשוטו כמשמעו - 12 מתושבי העיר שנלחמו נגד ארגון הג'יהאד, וכרתו את ראשיהם. נראה כי ההתנגדות של החמושים המקומיים אינה צולחת, וכי דאעש מעמיק בכל זאת את שליטתו בעיר.

 

הלילה דווח כי מטוסי קרב בלתי מזוהים תקפו יעדים של דאעש בסירת, ויש כבר השערות שלפיהן מדובר בהתערבות צבאית של מדינות המערב, המפציצות מטרות של דאעש בסוריה ובעיראק. עד היום הן לא הצהירו על התחלה של פעולה כלשהי נגד דאעש בלוב.

 

בלוב שורר כאוס של ממש מאז הדחת הרודן ששלט בה יותר מ-40 שנה, מועמר קדאפי, ועשרות מיליציות - חלקן איסלאמיסטיות וחלקן חילוניות - קרעו אותה לגזרים. שני הכוחות הגדולים בלוב הם הממשלה הלובית בעיר טוברוק שנתמכת על-ידי המערב ומונהגת על-ידי גנרל חפתר מצבא לוב, ומנגד הממשלה היושבת בבירה טריפולי ומונהגת על-ידי כוחות "שחר לוב", מיליציה איסלאמיסטית שהקהילה הבינלאומית אינה מכירה בלגיטימיות של שלטונה.

העיר המרכזית סירת, שהיא אגב עיר הולדתו של קדאפי, אינה נשלטת על-ידי אף אחד מהכוחות האלה, ונפלה לידיו של דאעש. שתי הממשלות הלוביות תקפו בימים האחרונים באזור סירת, אבל יכולותיהן מוגבלות מאוד והמטוסים שבהם הן משתמשות הם מטוסים

ישנים שנמצאים בשירות עוד מימי שלטונו של הרודן המודח.

 

דובר הממשלה הלובית היושבת בטוברוק הזהיר בסוף השבוע כי אם דאעש ישתלט על העיר סירת, תהיה לכך השפעה על הביטחון בים התיכון. כוונתו בין השאר לזרם המהגרים הבלתי חוקיים שיוצאים מלוב לאירופה דרך הים התיכון, מהגרים שבאיטליה, ביוון ובספרד חוששים שפעילי טרור ייטמעו ביניהם כדי להסתנן לאירופה ולבצע פיגועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון של דאעש מסירת
מומלצים