שתף קטע נבחר

פורסמו הוצאות מעונות רה"מ: "אין שקיפות"

כ-26 אלף שקל לכיבוד לחוגי תנ"ך - אלו חלק מהוצאות מעון רה"מ שמפרסמת התנועה לחופש המידע מתוך דו"ח שהעבירה לה המדינה. "החומר חלקי ואינו מפריד בין הוצאות המעון בירושלים לקיסריה", אמרו

בית משפחת נתניהו בקיסריה (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
בית משפחת נתניהו בקיסריה(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

 

התנועה לחופש המידע פרסמה היום (ב') את דו"ח הוצאות מעונות הממשלה לשנת 2014, כפי שהועבר לה מהמדינה בעקבות עתירה שהגישה לבית המשפט. בתנועה מתחו ביקורת על הדו"ח וטענו כי הוא אינו מפורט ושקוף מספיק. על פי הדו"ח שפורסם היום, בשנת 2014 ההוצאות של המעון הרשמי של ראש הממשלה הסתכמו בכ-1.6 מיליון שקלים, ואילו ההוצאות במעון הפרטי עמדו על כ-284 אלף, זינוק של כ-55 אחוזים לעומת שנת 2013.

 

בין היתר, במעון הרשמי בירושלים נרשמו ההוצאות האלה: ב-28 בינואר נרכשו פרחים בסך 3,091 שקל; ב-25 במרס נרכשו ב-50 אלף שקל מוצרי מזון; עבור כיבוד לשלושה חוגי תנ"ך שולמו 26 אלף שקלים. לגבי הוצאות המעון הפרטי, בין היתר, נכתב כי ב-5 בפברואר שולמו עבור עבודות אחזקה 11,875 שקל. ב-24 בפברואר שולמו 19,656 שקל עבור עבודות אחזקה; ייעוץ בגין נזילות במרתף בחודש אפריל עלה למדינה 4,514 שקל, ואילו בדיקת מערכת מים במכשור אלקטרוני עלתה בחודש מרס עשרת אלפים שקלים.

 

כמו כן, פתיחת סתימה בקו ביוב בחודש מרס עלתה 4,248 שקל; תשלום חשבון המים הפרטי ב-10 בדצמבר כלל שני חשבונות של 6,323 שקל ו-6,554 שקלים. ב-26 באוגוסט הוציא המעון הפרטי עשרת אלפים שקל על תיקון ביוב ומים. בנובמבר הוציא המעון על עבודת אחזקה ואיטום 10,620 שקל.

 

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו(צילום: רויטרס)

בהבהרות לדו"ח הוסבר כי הדו"ח עוסק בשיטת בסיס מזומן, שיטת רישום חשבונאית שבה עיתוי ההכרה בהוצאות נקבע לפי מועד התשלום בפועל ולא לפי מועד התהוות התוצאה. עוד הוסבר כי המעון הרשמי של משרד ראש הממשלה משמש, בין השאר, כמקום עבודה נוסף, שבו מתקיימות פעילויות רבות לרבות פגישות עבודה ואירוח בעלי תפקידים שונים מהארץ ומחו"ל. עוד הוסבר כי לא ניתן במסגרת מערכת הנהלת חשבונות לבצע הפרדה מלאה בין הוצאות המעון כבית פרטי של ראש הממשלה ומשפחתו לבין הוצאות המיועדות לפעילות מעון ראש הממשלה כמעון רשמי. ההוצאות בגין הבית הפרטי בקיסריה כוללות, בין השאר, מרכיבים הכרוכים בדרישות אבטחה שלא ניתן להפרידם.

 

במכתב שמצורף להוצאות, שכתב נציג פרקליטות מחוז ירושלים יעקב פונקלשטיין, מוסבר כי מדובר בפירוט מרבי של הוצאות המעון שנערך על ידי חשבות משרד ראש הממשלה, והוא כולל את כל ההוצאות בפועל לסוגיהן, בחלוקה לפי מעונות ראש הממשלה.

 

עם זאת, הדו"ח אינו מפרט שמות של ספקים ואינו נותן פירוט מדויק של תחומי ההוצאה, אלא נוקב בנושאים כלליים של הוצאות, כגון שירותי ניקיון, שתייה קלה וכולי, בטענה כי "בהתאם לחוות דעת של גורמי הביטחון המוסמכים בשירות הביטחון הכללי, אין לפרט לגורמים לא מורשים את שמות הספקים ונותני השירותים בשל חשש לפגיעה בביטחונו ושלומו של ראש הממשלה".

 

 

 

העתירה הוגשה על ידי היועצת המשפטית של התנועה לחופש המידע עו"ד רחלי אדרי. עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה בתגובה לפרסום ההוצאות: "מצער כי משרד ראש הממשלה בחר פעם נוספת שלא לפרט לציבור את הוצאות מעונות ראש הממשלה בצורה שקופה. החומר שהועבר לידי התנועה חלקי ואינו מפריד בין הוצאות המעונות הפרטיים לבין המעון הרשמי, כך שלא ניתן ללמוד את סך ההוצאות עבור כל סעיף בכל אחד מהמעונות".

 

לדבריה, "ניתן היה לצפות כי לאחר שבעבר כבר הוגשה עתירה בנושא לבית המשפט, משרד ראש הממשלה יפרסם באופן יזום ומלא את המידע בצורה שתעניק לציבור אפשרות לבחון את חלוקת ההוצאות. התנועה לחופש המידע תוסיף לעמוד על העברת המידע השלם לעיון הציבור".

 

הדו"ח החדש מתווסף לדו"ח שפרסם אתר משרד ראש הממשלה בחודש מאי שסיכם את תקציב מעונות ראש הממשלה - הבית ברחוב בלפור והבית בקיסריה.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "משרד ראש הממשלה פרסם מיוזמתו את דו"ח הוצאות בית ראש הממשלה כבר בחודש מאי. הנתונים מראים כי ההוצאה השנתית בשנת 2014 היא הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות, ומהווה ירידה של 19% בהשוואה לשנה הקודמת. הנתונים פורסמו בהתאם לנהלי הביטחון".

 

בתגובה לבקשת ההסבר על הוצאות של אלפי שקלים על שיעור תנ"ך, נמסר מדוברות ראש הממשלה ההודעה לתקשורת שפורסמה במהלך 2014: "ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגברת שרה נתניהו קיימו במעון ראש הממשלה בירושלים מפגש נוסף במסגרת חוג התנ"ך שחודש. חוג התנ"ך נקרא על שם שמואל בן ארצי ז"ל, חמיו של ראש הממשלה. זאת הפעם החמישית שמתקיים חוג התנ"ך, שחודש לפני שנתיים. חוג התנ"ך הוא מסורת שהתקיימה בימי ראשי הממשלה לשעבר דוד בן גוריון ומנחם בגין".

 

גורמים במשרד ראש הממשלה הוסיפו כי ההוצאה בפועל בשנת 2014 - 1.965 מיליון שקל - הייתה נמוכה בכ-35% מהתקציב שאושר - 3.062 מיליון שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
בני הזוג נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים