שתף קטע נבחר

גופה באוהל: הורים חשודים ברצח בתם, בת 22

גופתה של תסנים אבו קווידר, אם לשני ילדים מהפזורה הבדואית, נמצאה לפני חודש. רק לאחר מחאת ארגוני נשים הגיעה תפנית: המשטרה סבורה כי ניהלה רומן עם תושב הכפר ונרצחה, אביה ואמה חשודים במעורבות

כחודש לאחר מציאת גופתה של צעירה בדואית, המשטרה סבורה כי הוריה מעורבים ברציחתה. תסנים אבו קווידר, בת 22 ואם לשני ילדים מכפר הסמוך לדימונה, נמצאה ללא רוח חיים באוהל לפני כחודש. אתמול (יום ב'), ורק לאחר שארגוני נשים מחו על הטיפול הלקוי לכאורה של המשטרה בתיקי רצח של נשים בדואיות, נעצרו הוריה בחשד למעורבות ברצח בתם.

 

האב חשוד במעורבות פעילה ברצח והאם חשודה הסיוע. מעצרו של האב הוארך בבית משפט השלום בבאר שבע עד יום ראשון, מעצרה של האם הוארך עד יום חמישי. אחד מכיווני החקירה הוא שהצעירה שנרצחה ניהלה רומן עם תושב הכפר, וכעת קיים גם חשש לחייו.

  

הדיווח על מציאת גופתה של אבו קווידר התקבל מבני משפחתה של הצעירה. בתחילה נפוצו שמועות שהיא שמה קץ לחייה בכפר שבו התגוררה. אבל תושבים באזור סברו כל העת אחרת ודרשו לפתוח בחקירה בחשד לרצח. כמה נשים אף הפגינו מול תחנת המשטרה ברהט. כחלק מחקירת נסיבות המוות נשלחה הגופה למכון לרפואה משפטית. משעלה חשד כי מדובר ברצח, הוטלה החקירה על ימ"ר נגב, ואתמול עצרו החוקרים את הוריה של הצעירה, בחשד למעורבות ברצח.

ההפגנה מול תחנת המשטרה ברהט ()
ההפגנה מול תחנת המשטרה ברהט

"השאלה היא אם המעצר הוא חלק מפעולות חקירה לאיתור חשודים נוספים. מדובר בשלב מאוד ראשוני בשביל לגבש עמדה כלשהי לגבי הנושא", אמרה אינסאף אבו שערב, מעמותת "איתך-מעכי" שהובילה את ההפגנות שלאחר מציאת גופת הצעירה. "המשטרה צריכה להביא ראיות חזקות בתיק הזה, אני חושבת שהיא די מגמגמת בסיפור הזה. התמונה עדיין לא ברורה. אני עדיין לא אופטימית מבחינת החקירה. אנחנו חודש אחרי המקרה ושום דבר לא ברור".

 

סמאח סלאימה אגבאריה, עובדת סוציאלית המנהלת את עמותת "נע"ם" למען נשים ערביות במרכז, אמרה: "הנשים שנרצחו השנה - מרלין חאג יחיא, נדיה שיבלי, ראידה נגם, נעמה אבו עראר, נרמין אבו גאמע, תסנים אבו קוויידר, בהייה מנאע. עוד לא נגמרה השנה הארורה הזאת, כל אחת והסיפור שלה - קטטה במשפחה, ריב משפחתי אלים, אלימות קשה ושריפת הגופה, ירי , הרעלה ודקירה. כך נרצחות הנשים הערביות במדינה הזאת. הרבה שיטות והתוצאה אחת. רצח אחד לחודש על רקע מגדרי זה המספר שלא מדברים עליו, זו הסטטיסקה שלא תמצאו בנתוני הלמ"ס".

 

היא הוסיפה: "הנשים האלו נרצחו כי הן נשים, וקל לרצוח נשים פה, אין עונש ,דין, הרתעה, חינוך מתאים למאבקן של נשים על החירות והחופש שלהן. עדיין הגברים והשליטה שלהם והכבוד והכוח שלהם שולטים בנו, מדכאים אותנו ומתעללים באלפי הנשים בשם הפטריארכיה הפרמיטיבית. עם כל הכאב וההלם שפוקד אותי כמנהלת ארגון נשים, וכאישה ערבייה, אני חייבת לציין שהמעצר של ההורים מעודד קצת, ומעורר תקווה שרוצחי תסנים בת ה-22 ייגמר הפעם בכתב אישום חריף ועונש ראוי. אני חושבת שההרתעה ועונש חמור במיוחד יכולים לשלוח מסר נכון לכל איש ואישה שמעיזים ליטול חיי בתם".

 

אתמול הרשיע בית המשפט הרשיע את עלי אמטיראת ברצח שתי בנותיו הקטנות. הרכב השופטים לא חסך בביקורת על תפקוד המשטרה שהוביל לרצח. "מתחייב בדחיפות חשבון הנפש", כתבה השופטת רז לוי, שהתייחסה למסע הייסורים שנאלצה האם עביר דנדיס לעבור כשהיא זועקת לעזרת הרשויות שהשיבו פניה ריקם.

 

השופטת ציינה כי במהלך הדיונים נחשפו השופטים למצבן המזעזע של אותן נשים, שלעיתים מובאת כנשים שניות בעלות מעמד מוחלש. "אותן נשים חסרות מעמד בישראל וחסרות תמיכה משפחתית או חברתית. הן חשופות להתעמרות ולאלימות פיזית ומילולית וכך אף ילדיהן, ואין מושיע. גם כשאישה כעביר אוזרת אומץ ובצר לה פונה לרשויות האכיפה כדי להתלונן על מסכת האיומים, האלימות וההתעללות הנפשית והפיזית - גם אז במקום שתגיע לחוף מבטחים נופלת תלונתה על אוזניים ערלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה לאחר מות הצעירה
הנרצחת, תסנים אבו קווידר
מומלצים