שתף קטע נבחר

שב"כ: הרחקנו פעילים ממאחז שממנו יצאו פיגועים

בהודעה יוצאת דופן הסביר שירות הביטחון הכללי כי הצווים המנהליים שחולקו ל-10 פעילי ימין נועדו להרחיק אותם ממאחזים, כדוגמת מאחז "הבלאדים", שהיוו קרקע לפעילות טרור יהודי. "המטרה היא לרסק את תשתית הטרור"

 

מוסרים את צו ההרחקה לאחד מפעילי הימין ( צילום: ארגון חוננו  ) ( צילום: ארגון חוננו  )
מוסרים את צו ההרחקה לאחד מפעילי הימין( צילום: ארגון חוננו )

מגבירים את הלחץ: שירות הביטחון הכללי פרסם הבוקר (יום א') הודעה חריגה שמתייחסת להחלטה להוציא צווי הרחקה מנהליים למשך שישה חודשים מיהודה ושומרון ל-10 פעילי ימין. בהודעה נמסר כי "לנוכח ביצוע כמה מעשי טרור בעת האחרונה, שבהם אף קופחו חיי אדם, נחתמו בהמלצת שירות הביטחון הכללי צווי הגבלה נגד 10 פעילים".

 

בהודעה טוען השב"כ כי מטרת הוצאת הצווים הייתה להרחיק את פעילי הימין ממאחזים בלתי-חוקיים "כדוגמת מאחז 'הבלאדים', שממנו יצאו לביצוע הפיגועים".

 

עוד נאמר בהודעה כי "ברוח הנחיית הקבינט המדיני-ביטחוני, במסגרת מדיניות של טיפול בלתי-מתפשר בטרור ובמטרה לרסק את תשתית הטרור שביצעה את הפיגועים הללו ולמנוע פעילות נוספת המסכנת את הביטחון, כוללים צווים אלה הגבלות שונות, בהן תיחום אזור מגורים, הגבלת תנועה בשעות הלילה והרחקה מאזור יהודה ושומרון".

 

 (צילום: google maps ) (צילום: google maps )
(צילום: google maps )

הצו שהועבר לפעילי הימין ()
הצו שהועבר לפעילי הימין

 

מאז הרצח הכפול של בני משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני דומא הפך השימוש בצווים מנהליים לכלי המשמעותי ביותר במלחמה נגד פעילי הימין.

 

הצווים שחולקו הלילה הועברו לפעילי ימין קיצוני שמתגוררים במאחזים המזוהים עם "נוער הגבעות" בבנימין ובשומרון. בין מקבלי הצווים הלילה פעילי ימין שמתגוררים בגוש שילה, תלמידים מישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר ואב לילדה מהמאחז גאולת ציון.

 

עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטם של שניים ממקבלי הצווים, אמר: "שר הביטחון יעלון מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה. במעשיו הוא מעביר מסר לצעירים שאין דמוקרטיה, ומעודד אותם לעבור על החוק שהרי אין כתבי אישום ולא מתנהל שום הליך הוגן שבו הם יכולים לספק תשובות ולהגן על עצמם".

 

גם בארגון "חננו", שמייצג כמה פעילי ימין, מחו על הוצאת הצווים. "המערכת נמצאת בלחץ חסר תקדים ופועלת באמצעים פסולים נגד מתיישבים העוסקים ביישוב הארץ", נמסר בהודעת הארגון. "אנו עדים לעלייה דרמטית בחומרה ובהיקף הוצאת הצווים המנהליים, דבר אשר פוגע קשות בזכויותיהם של מקבלי הצווים".

 

אחרי חלוקת צווי המעצר המנהליים לפעילי הימין הקיצוני מאיר אטינגר (נכדו של הרב מאיר כהנא), אביתר סלונים ומרדכי מאייר, החלו אמש כוחות הביטחון לחלק את צווי ההרחקה המנהליים לעשרת הפעילים הנוספים. השימוש בצווי הרחקה מנהליים כבר נעשה בעבר, אולם ביהודה ושומרון לא זוכרים שימוש כה נרחב בווים בפרק זמן קצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: ארגון חוננו
אחד מפעילי הימין מקבל את צו ההרחקה
צילום: ארגון חוננו
מומלצים