שתף קטע נבחר

איך להכין את הילד ליום הראשון בגן?

תראו לו את מיקום הגן, ספרו לו על הגננת והסייעת, תפגישו אותו עם ילדים שיהיו איתו במהלך השנה ותעבירו מסר שאתם בוטחים בו וסומכים עליו. כך תכינו את הילד

בקרוב מאוד הילדים הקטנטנים שלנו סוף סוף מתחילים גן חדש. ההתרגשות עולה ואיתה עולים החששות: האם יתייחסו אליו יפה, אם הוא יבכה מישהו יגש אליו? אם ילדכם היה בגן פרטי והשנה הוא יהיה לראשונה בגן עירייה החששות רק מתגברים: איך צוות כה מצומצם (גננת וסייעת) יכולות להשתלט על כך כך הרבה ילדים? ובעיקר כשלאחרונה אנו עדים לכל כך הרבה סרטוני רשת של סייעות "מתעללות" החשש רק גובר.

 

עוד חזרה לשגרה:

שלום כיתה א': כך תכינו אותם ליום הגדול

מה עושים כשהילד לא מחזיק טוב עיפרון?

הגיל להתחיל: מתי אפשר לקנות לילד טלפון?

 

למרות כל החששות, חשוב לסמוך על צוות הגן כדי שההסתגלות של הילד תהיה קלה וחשוב שקודם כל אתם ההורים תהיו בטוחים בבחירה שלכם, בהחלטה שלכם להעביר אותו לגן עירייה, בבחירה שלכם לבחור דווקא בגן הזה.

 

כדאי שקודם כל תקחו נשימה עמוקה וצאו לדרך כי יש להכין את הילד היטב לקראת הכניסה לגן ולתמוך בתהליך ההסתגלות שלו.

 

 

אתה תהיה בגן הכי טוב

הילד מרגיש את המתח שלכם ולכן חשוב שתשדרו לו מסרים חיוביים ותאמרו לו שהוא הולך להיות בגן הכי מהנה ויש לו את הגננת הכי טובה. אם אתם מכירים קרוב משפחה או שכן שהיה בגן הזה, זה תמיד יעודד את הילד ויתן לו תחושת בטחון.

 

חשוב שתכינו אותו לקראת המעבר וכמה ימים לפני תראו לו את מבנה הגן. ספרו לו מה שם הגננת והסייעת. אם אתם מכירים ילדים שיהיו איתו בגן כדאי להפגיש אותו אתם ואם אינכם מכירים כדאי לבלות אחה"צ בגינה השכונתית ולהכיר אמהות וילדים, בטוח תמצאו ילד או שניים שיהיו בגן ופנים מוכרות בגן רק יקלו את ההסתגלות אליו.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הסתגלות הילד

החיים שלנו רצופים בשינויים והם חלק בלתי נפרד מחיינו. הילד שלנו עד לשינויים הללו והוא לומד מכל התנסות ומקבל כלים להתמודדות בעתיד ולכן חשוב שנאמין בו וביכולות שלו להסתגל וכך הוא יהיה מיומן גם בעתיד להתמודד עם שינויים. תהליך ההסתגלות הוא תהליך טבעי וככל שנשדר לו מסר שהוא בוגר ויכול להתמודד, כך הוא יעבור את התהליך ביתר קלות.

 

כחלק מהתהליך עלולים להופיע קשיים כגון: חוסר תאבון, קשיי שינה, בכי ממושך, הצמדות להורים או לחפץ מעבר וכמו כן, גם חוסר שיתוף פעולה עם צוות הגן יכול להעיד על קשיי הסתגלות ולפעמים יש ילדים המבקשים לחזור לגן הקודם, לסביבה המוכרת.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים

 

כל אלו הן תופעות טבעיות בתהליך וחשוב להיות ערניים ולא להילחץ אך יחד עם זאת להיות עם האצבע על הדופק ולבחון כמה זמן זה נמשך. כמובן שזמן ההסתגלות משתנה בין ילד וילד ויש שמסתגלים במהירות וישנם ילדים שלוקח להם קצת יותר זמן.

 

בתחילת השנה יש הרבה חופשים, כך שהתהליך אינו רציף ולכן אם לאחר החגים הילד עדיין אינו מסתגל ואין הפחתה בקשיי ההסתגלות יש לבחון ולבדוק האם המסגרת אכן מתאימה לו או שאולי הוא חשוף לחוויה לא נעימה אך לא למהר להסיק מסקנות אלה בתחילת השנה.

 

חבק נשק ולך

היום הראשון הגיע וחשוב שכבר ביום זה הפרידה תהיה קצרה ונכונה על מנת להקל על הסתגלותו של הילד. מומלץ שביום זה תתארגנו מוקדם ותגיעו לגן. ביום הראשון ערכו איתו סיור בתוך הגן.

 

הראו לו את פינות המשחק השונות והשירותים. אפשר לשחק אתם במשחק קצרצר של עשר דקות אך לא יותר. אם הספקתם למצוא לו חבר זה הזמן להצמיד ביניהם ובמידה ולא ערכו סריקה מהירה בעיניים והכירו לו ילד או ילדה שנראים לכם נחמדים.

 

אחר כך אמרו שלום, חיבוק נשיקה ופרידה. יתכן ותתחיל סצנה קורעת לב אך אל תיכנעו לה. אם קשה תתקשרו לגן אחרי רבע שעה וברב המקרים ידווחו לכם שהילד משחק ומחייך ושכח שהלכתם.

 

בימים הראשונים כדאי לבלות אתם כמה שיותר בזמן איכות. נצלו את שעות אחר הצהריים לפעילות רגועה יחד. הם זקוקים לכם יותר בתקופת ההסתגלות .

 

הכותבת היא מנתחת התנהגות ומדריכת הורים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הילדים מרגישים את המתח שלכם
צילום: shutterstock
מומלצים