שתף קטע נבחר

מחקר: הילדות "שולטות" כבר מגיל שנתיים

אם לרגע היה לכם ספק, עכשיו יש הוכחה - בנות עצמאיות ובוגרות יותר מבנים כבר בגיל צעיר. לדברי המומחים: "ההבדלים נעוצים כנראה בציפיות השונות של הסביבה מבנים ומבנות"

הבדלים בין המינים ממשיכים לרתק את החוקרים, שמגלים ממצאים חדשים שחלקנו כבר הבנו מצפייה קצרה בילדים: חוקרים בנורבגיה מצאו כי ילדות בגילאי שנתיים וחצי מסוגלות להתלבש לבד, טובות יותר בהשתתפות במעגלים חברתיים בגן, ונגמלות מחיתולים מוקדם יותר מבנים באותו גיל. המחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת סטאוונגר פורסם בכתב העת Early Childhood Education Journal בגליונו החדש.

 

מחקרים נוספים מעניינים במיחד:

מחקר מצא: מה העונש הכי אפקטיבי לילדים?

מחקר: התינוק לא ישן? תדאגו לרעשים

מחקר: מה קורה לילד כשמקריאים לו סיפור? 

 

מחקר שכלל מעל 1,000 ילדים נורבגיים בגילאי 30 עד 33 חודשים, ביקש לבחון את ההבדלים בהתפתחות בין בנים לבנות. מספר מחקרים בעבר כבר ניסו לעמוד על ההבדלים הללו, אולם יתרונו של המחקר הנוכחי נעוץ בעובדה שבנורבגיה מעל 90 אחוזים מהילדים בגילאי שנה עד חמש שנים מבקרים בגן ציבורי או פרטי, שהם חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך שם.

 

צוות החוקרים בחן את התנהלות הילדים במהלך יום טיפוסי. הם בדקו את ההשתתפות במשחקים, כיצד הם מסתגלים לזמני הארוחות ופעולות שגרתיות אחרות, האם הם מצליחים להתלבש בעצמם, והאם הם אוכלים ושותים לבד ללא עזרת מבוגר.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בנות עצמאיות יותר מבנים

הממצאים הראו שבנות גילו עצמאות רבה יותר בכל הקשור ללבוש והורדת בגדים. הן גם הסתגלו טוב יותר לשגרת היום בגן, לפעילויות היום יום ואף בעזרה לילדים אחרים.

 

עוד מצאו החוקרים, כי 21.3% מהילדות היו גמולות מחיתולים וידעו לבקש ללכת לשירותים, בהשוואה ל-7.5% בלבד מהבנים. עד 67.8% מהבנות פיתחו עניין בשימוש בסיר או בשירותים בהשוואה ל- 42.1% מהבנים.

 

לפייסבוק הורים כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

לדברי החוקרים, הממצאים שמדגישים את ההבדלים בהתפתחות בין בנים לבנות, חשובים הן לצוות החינוכי בגן והן להורים. לדבריהם, ההבדלים נעוצים כנראה בציפיות השונות של הסביבה מבנים ומבנות.

 

"רבים מאמינים שהעובדה שבנים רצים, קופצים ומטפסים היא טובה להתפתחות", הסבירו החוקרים, "אבל העובדה שהם אקטיביים יותר לא אומרת שהם טובים ביותר בשליטה על פעילויות יום יומיות. חשוב לספק תמיכה שווה לבנים, שצריכים להגיע לכדי שליטה ועצמאיות, כישורים חברתיים וכישורי שפה".

 

התפתחות הבנים איטית יותר באופן טבעי

"המחקר החדש מצטרף לעוד מחקרים שהראו שגם לאורך הילדות וגם בגיל ההתבגרות, ההתפתחות הן הגופנית הן הקוגניטיבית והן החברתית מקדימה את הבנים" אומר ל-ynet פסיכולוג הילדים ד"ר שי חן גל.

 

"הבנות מתפתחות מהר יותר, וכשנכנסים לגן ילדים רואים את הבנות משחקות במשחקים יותר מורכבים, ושדורשות סיטואציות חברתיות יותר מורכבות בהשוואה לבנים, בהדרגה הבנים מצמצמים את הפער ובגיל ההתבגרות זה משתווה, אך עד גיל 13 התפתחות הבנות מקדימה את זו של הבנים".

 

לדברי ד"ר חן גל, הפער בין התפתחות הבנים והבנות, הביאה לקריטריונים נפרדים לשני המינים במבדקים פסיכולוגיים: "במבחני אייקיו ובמבחנים קוגניטיביים אחרים, הממצאים של הבנות גבוהים מאלה של הבנים.

 

"הורים רבים משווים את ההישגים של הילד הבן לילדה הבת שלהם, ונלחצים מהפער הזה. אבל חשוב לדעת שההתפתחות של הבנים איטית יותר באופן טבעי, ואין מה להילחץ".

 

עוד לפני גיל שנתיים יש להם את הדרך הייחודית לתקשר עם העולם. צפו בסרטון על השיחה הצפופה בין שני תינוקות, ללא קשר למינם:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עד גיל 13 התפתחות הבנות מקדימה את זו של הבנים
צילום: shutterstock
מומלצים