שתף קטע נבחר

המסתננים משתחררים: 'נתנו 64 ש', לאן נלך?'

בעקבות פסיקת בג"ץ ישוחררו 1,178 מבקשי מקלט מחולות, ונאסר עליהם להגיע לת"א או לאילת. "נציית לחוק, נגיע לערד", אמרו כמה מהם. אחרים תהו: "מה נעשה עם 64 שקל? זה מה שנותנים אחרי שנה וחצי כאן?"

 

 

השוהים הראשונים משתחררים ממתקן חולות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
השוהים הראשונים משתחררים ממתקן חולות(צילום: הרצל יוסף)

1,178 מבקשי מקלט שהסתננו לישראל ישתחררו מהשעות הקרובות (ג') ממתקן חולות בעקבות פסיקת בג"ץ שהתקבלה בשבוע שעבר ואסרה על המדינה להחזיק אותם יותר משנה ללא משפט. ynet העביר שידור חי ממתקן חולות.

 

החל מ-8:00 בבוקר עוברים כ-600 מבקשי מקלט הליך של שימוע קבוצתי על ידי רשות ההגירה והאוכלוסין, ובמהלכו תימסר להם החלטת שר הפנים סילבן שלום, שלפיה נאסר עליהם להתגורר ולעבוד בתל אביב ובאילת. בארגוני זכויות אדם התריעו בימים האחרונים שחלק מהמשוחררים שהתגוררו לפני כניסתם למתקן בערים הללו לא יודעים לאן יפנו, בהיעדר תכנית מוסדרת או הכוונה. מבקשי המקלט ישתחררו היום ומחר מהמתקן.


 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

  

 

"אני אומר תודה רבה לשופטים. המקום הזה קשה מאוד", אמר יצחק חאמד, מבקש מקלט מדארפור. "אני לא יודע מה אעשה, אבל אפעל על פי החוק ולא אגיע לאילת או לתל אביב. אגיע לערד אבל אני לא יודע איך אשיג שם עבודה". יעקב מסודן, ששהה במתקן 17 חודשים, סיפר עם יציאתו שיחזור לערד, העיר שבה התגורר טרם זימונו לחולות.

 

פייסל, מבקש מקלט מדארפור (28), משתחרר לאחר 19 חודשים במתקן: "השחרור הוא שלב ראשון, אבל הבעיה לא נפתרה. אני לא יודע לאן אלך. הייתי בתל אביב לפני זה ואסור לחזור לשם. נתנו לי 64 שקל, מה אני אעשה עם זה. זה לא מספיק אפילו לנסיעה וארוחה בבאר שבע. אין לנו מקום ללכת אליו, אני לא מכיר אף אחד ואין לי כסף אפילו לאוכל. זה הפתרון שלהם אחרי 19 חודשים?"

 

נואר סוליאמן, מבקש מקלט מדארפור שמשתחרר מחולות, סיפר ל-ynet: "ההתרגשות גדולה מאוד אחרי כל כך הרבה זמן. ועדיין, חלק גדול מהאנשים לא יודעים מה יעשו". הוא הוסיף כי האנשים שמשוחררים מתכוונים לכבד את ההגבלות: "אנשים מתכוונים לציית לחוק ולא רוצים גם לקחת סיכון שישלחו לכאן שוב". בסך הכול שהו עד הבוקר במתקן 1,765 איש, כך שיוותרו בו כ-500 מהם. אולם בחודשים הקרובים צפויה המדינה לזמן אל המתקן אלפי מבקשי מקלט נוספים.

 

החלטת שר הפנים סילבן שלום שלא לאפשר כניסת מבקשי מקלט ששוחררו ממתקן חולות לתל אביב ולאילת, עוררה ביקורת ביישובים אחרים, שחוששים כי המסתננים יגיעו אליהם. "זו החלטה גרועה מאוד, אנחנו בעצם חוזרים אחורה לתקופה שהיה פה מסוכן מאוד", אומר בעל עסק בערד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
משתחררים ממתקן חולות, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
מומלצים