שתף קטע נבחר

צילום: צביקה טישלר

ארדן על סערת מינוי הירש: "לא אתווכח עם משפחות שכולות, נעשה לו עוול"

בראיון לאולפן ynet מתייצב השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מאחורי המינוי השנוי במחלוקת של תא"ל במיל' גל הירש למפכ"ל המשטרה: "לא אפסול לוחם אמיץ כזה בגלל עוול שנעשה לו בעבר". ארדן ציין כי מה ששכנע אותו לבחור בהירש היה "רעב אדיר להצליח ולהתמסר למשימה"

 

 

ביום שאחרי ההודעה הדרמטית על מינויו הצפוי של תת-אלוף במיל' גל הירש למפכ"ל המשטרה, מתייצב השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומסביר בראיון לאולפן ynet את הרקע למינוי. בתגובה לכעסן של המשפחות השכולות ממלחמת לבנון השנייה, אמר השר: "אני לא אתווכח עם משפחות שכולות ותמיד ארכין ראשי בפניהן. אחריותי להסתכל על הישגים ותכונות של אדם. שמעתי את וינוגרד, איזנקוט, יעלון - איך מעריכים את תפקודו של הירש כמפקד אוגדה שלצערי לא קיבל אז גיבוי מחלוץ. השתכנעתי שנעשה לו עוול גדול. אני לא צריך לפסול אותו בגלל העוול הזה".  
 

ארדן ציין כי יכול היה לבחור בדרך הקלה של מינוי ניצב מהמשטרה, "והיו יותר מחיאות כפיים. האחריות שלי היא לחפש מי הוא האדם שלתפישתי יש לו את הסיכוי הכי גדול לחולל שינויים. שמעתי אנשים אובייקטיביים שאמרו שהוא תפקד בצורה טובה ומקצועית והבעיה הייתה למעלה ממנו במדיניות וכולי - בטח לא אני אפסול מפקד כזה. אני לא מסתכל על הדרגה אלא על האדם, תכונותיו והניסיון. הירש מכיר את המשטרה מתפקידיו בעבר. הוא פיקד על מבצעים שבהם המשטרה הייתה חלק מהמבצע, ולא נשכח שבישראל המשטרה שונה מבמדינות אחרות כי נושא הטרור והפרות הסדר הם תחום פעילות מרכזי".

לדברי השר לביטחון הפנים, הירש משלב את הפן הביטחוני והאזרחי. "בשנים האחרונות מאז שהשתחרר מצה"ל הוא הקים חברה עסקית מצליחה שנותנת שירות ומחויבת לנורמות של המגזר הפרטי ונחשף לעבודה עם רפאל וארגוני מודיעין, ואת היכולות והידע הזה יביא למשטרת ישראל. אני מאמין שהוא ישדרג את יכולותיה של המשטרה ויביא מה שחסר בה היום. אני בטוח שהוא יתמסר למשימה מבוקר ועד לילה".

  

באשר לדו"חות הביקורת של האלוף במיל' דורון אלמוג ושל ועדת וינוגרד אמר ארדן כי "היה דו"ח אחד של אלוף דורון אלמוג שהיה קשה, ובשימוע אצל הרמטכ"ל ובווינוגרד הדברים נראו לגמרי אחרת. אז אני לא חושב שהוא שנוי במחלוקת. לא אפסול לוחם אמיץ כזה בגלל עוול שנעשה לו בעבר. אני לא צריך להמשיך את העוול שנעשה להירש. יש לו את מכלול התכונות והיכולת להביא חשיבה מבחוץ".

 

ארדן סיפר שהשתכנע שהירש הוא האדם הנכון לתפקיד, "זיהיתי בו רעב אדיר להצליח ולהתמסר למשימה. זה היה אחד הדברים שמאוד הרשימו ושכנעו אותי שהוא מתאים לתפקיד". ארדן סירב להתייחס לשיחותיו עם ראש הממשלה בעניין המינוי, "אני חושב שזכותו של ראש הממשלה ואולי אפילו חובתו להכיר וללמוד מועמדים לתפקיד כל כך מרכזי כמו מפכ"ל המשטרה. ועדיין, את הירש ראש הממשלה לא הכיר. אני נושא באחריות למינוי, אני הבאתי אותו".

 

האם המינוי הוא הבעת אי-אמון במשטרה? "זה לא חוסר אמון. משטרת ישראל הם אנשים ראויים וכל אחד מהם יכול להיות מפכ"ל. אבל בסוף אני יכול לבחור רק אחד ואני צריך להעריך למי יש הסיכוי הגדול ביותר לעשות שינוי". הוא סיפר שביקש מניצבי המשטרה להמשיך להיות חלק מהסגל הבכיר. "חשבתי שהמודל של הבאת מפקד מבחוץ הוא המתאים ביותר בעת הזאת. האם זה יהיה נכון גם בעתיד? לא בטוח".

משפחות שכולות: הירש אחראי למות ילדינו

"לא יכול להיות שמי שנכשל בתפקידו יקבל בעיטה למעלה. כישלון בתפקידים בכירים הוא בלתי נסבל", אמר משה מוסקל, אביו של רפנאל ז"ל, לוחם אגוז שנפל במלחמת לבנון השנייה.

משה ניסן, אביו של ינון ניסן ז"ל ממעלה אדומים שנהרג ביום האחרון של מלחמת לבנון השנייה מפגיעת נ"ט בטנק שלו, זועם על מינוי גל הירש: "הבן שלי נהרג בגללו. הוא הגורם הראשי שאני יכול להאשים - אמנם היו מפקדים אחריו ומתחתיו אבל הוא נתן פקודה להיכנס באור יום בניגוד לנהלים, ובגלל זה הבן שלי נהרג. המינוי הזה פותח לנו פצעים ואוכל לנו את הלב. לא מתחשבים בנו ולא שואלים אותנו. אני לא מבין את ההתנהלות הזאת, הבן אדם הזה לא מתאים למלא תפקיד בכיר במשטרה".
 

לדבריו, הוא ומשפחות שכולות נוספות מתכננים מחאה נגד המינוי. "דיברתי אתמול עם חבר טוב שלי חיים צמח, שהבן שלו עוז צמח נהרג עם ינון באותו טנק, ואמרתי לו חייבים לפעול ולעשות מחאה בכל מקום שיצטרכו בארץ, אנחנו נפעל למנוע את מינוי הזה", אמר ניסן. "המינוי הזה לא ראוי. הבן אדם הזה לא ראוי לשבת בתפקיד כזה בכיר במשטרה. אין לי בעיה שיביאו מבחוץ אבל לא אנשים שנכשלו. הבן אדם הזה נכשל בחטיפה, הוא נכשל במלחמה. הבנים שלנו הלכו והוא היה אחראי עליהם. איפה הוא היה? איך הוא נתן פקודות להיכנס באור יום. הבן שלי הלך בגללו ואני לא אסלח לו עד יומי האחרון. הוא לא ידע לעמוד תחת לחץ ולא יכול לנהל תפקידים בכירים. זה קשה לי ומחזיר אותנו אחורה. למה לא להניח לנו?"

 

הבוקר אמר צבי רגב, אביו של אלדד שנחטף ללבנות בשנת 2006, לגל"צ כי התאכזב ממינויו של הירש לתפקיד המפכ"ל. "הוא פיקד על מלחמת לבנון השנייה והיו אבידות מאוד קשות, והבן שלי ביניהן", אמר. "התחושה קשה מאוד. יש לי הרגשה

 שפשוט לא סופרים אותנו, את ההורים השכולים, בהחלטות. התחושה קשה, זה מה שאני מרגיש, אחרי מינוי של אדם שעבר מלחמה שנוספו בה משפחות שכולות. אני לא מחליט אם הוא יהיה המפכ"ל הבא, אבל אני רואה בו כאחראי לחטיפה של הבן שלי ושל גולדווסר. מוזר איך שהמדינה מתנהלת". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
גל הירש, הבוקר ליד ביתו
צילום: עידו ארז
מומלצים