שתף קטע נבחר

הוקינג מסביר: איך להתחמק מחור שחור

אחרי שהצהיר בשנה שעברה שאין אופק אירועים לחורים שחורים, הסביר סטיבן הוקינג בכנס בשטוקהולם כי חורים שחורים דווקא קיימים, אבל יש דרך לצאת מהם

מדענים סברו בעבר שברגע שנשאבת לתוך חור שחור בחלל, אין לך מוצא ממנו לעולם. המדען סטיבן הוקינג, הסביר לאחרונה בכנס בשטוקהולם שהוא דווקא חושב אחרת.

בהרצאה במכון KTH שטוקהולם לטכנולוגיה, דיבר הוקינג על כך שהיעלמות לתוך חורים שחורים לא יכולה להיות קבועה. למרות שחורים שחורים נתפסו עד כה כאזורים עצומים בחלל, בעלי כח משיכה רב השפעה ויכולת שאיבה, סטיבן הוקינג אמר בנאומו: "אם אתם מרגישים שנקלעתם לחור שחור, אל תוותרו. יש דרך החוצה". הוקינג הוסיף כי הוא מאמין שלמידע שנשאב לתוך חורים שחורים עדיין יש חיים. הרעיון שלו הוא שהמידע למעשה אינו נעלם לתוך החור השחור: "אני מציע שהמידע מאוחסן לא בחלק הפנימי של החור השחור, כפי שניתן היה לצפות, אלא על גבולו, ממש על אופק ההתרחשות".

 (צילום: אינטל) (צילום: אינטל)
(צילום: אינטל)

 

על פי חוקי תיאוריית הקוונטים, המידע שנמצא בחורים השחורים אכן מסוגל לצאת בשלב כלשהו, באיזושהי דרך. הוקינג משער שהמידע הופך להולוגרמה שנמצאת בגבולו של החור השחור. התיאור החדש של הוקינג קצת מבלבל, מכיוון שבשנה שעברה הוא הצהיר כי אינו מאמין בקיומם של חורים שחורים. לאחר מכן הובהר כי המדען אמר כי אין אופק אירועים לחורים שחורים. ואכן, האתר האמריקאי Cnet מדווח כי מספר מדענים ופיזיקאים יצאו מבולבלים מהרצאתו של הוקינג.

הוקינג סיכם את דבריו כך: "המסר של הרצאה זו הוא שחורים שחורים ממש לא "שחורים" כפי ששיערנו. הם לא בתי הכלא הנצחיים שחשבו שהם בעבר. אפשר לצאת מחורים שחורים בחזרה אל היקום החוצה, ואולי גם ליקום מקביל". הוקינג, שחגג השנה את יום הולדתו ה-73, נחשב לאחד הקוסמולוגים הגדולים בעולם.


 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים