שתף קטע נבחר

צילום: צביקה טישלר

מסתמן: מינוי הירש ימתין עשרה ימים

ועדת טירקל שאמורה לבחון את המועמד טרם קיבלה הודעה על כך, ועל פי ההערכות יידרשו לה עשרה ימים כדי להגיש את מסקנותיה לראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה כבר החל על פי ההערכות לדון במינוי

מירוץ נגד הזמן: ספק אם מינויו של גל הירש למפכ"ל משטרת ישראל יובא ביום ראשון הקרוב לאישור המשטרה, משום שוועדת טירקל, שאמורה לבחון את המועמד מבחינת טוהר המידות, טרם קיבלה בקשה לדיון במינוי. גם אם תקבל, יידרשו לה לפחות עשרה ימים כדי לסיים את דיוניה. היום התקשר אב שכול לשופט בדימוס יעקב טירקל, וביקש ממנו לא לאשר את מינויו של הירש שלטענתו גרם למות בנו במהלך מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006.

 

טירקל עם ראש הממשלה. אמור למסור לו מסקנות (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
טירקל עם ראש הממשלה. אמור למסור לו מסקנות(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

ועדת המינויים הבכירים שבראשה ניצב השופט בדימוס טירקל אמורה לבחון את טוהר המידות של המועמד, אולם סמכויותיה לא נעצרו שם. מקור משפטי בכיר העריך כי בשל רגישות המינוי והיותו לכאורה שנוי במחלוקת, צפויה הוועדה להידרש לסריקה יסודית ומיוחדת. כזכור, בשנת 2007 כבר דחתה הוועדה את מינויו של יעקב גנות לתפקיד המפכ"ל, אף שזוכה בעבר מעבירות שונות שיוחסו לו, כמו שוחד. אין ספק שהמהומה שהתחוללה אחרי הודעת השר גלעד ארדן על המינוי הצפוי, בעיקר לנוכח חלקו של הירש במלחמה, לא תיעלם מעיני הוועדה.

 

מבחינת בית המשפט, הוועדה אמורה לבדוק לא רק את טוהר המידות של המועמד מבחינה משפטית אלא גם מנקודת מבט רחבה יותר "ולהעיר גם על חריגה מטוהר המידות שאין בה פגם משפט". בין השאר, בודקת הוועדה אם המינויים נעשו מסיבות לא ראויות כמו זיקה אישית, עסקית או פוליטית לגורמים בממשלה.

 

לאחר בחינת המועמד הוועדה מוסרת את החלטתה לראש הממשלה ולשר המציע, ולאחר מכן מציג מזכיר הממשלה

 את חוות דעתה לחברי הממשלה. היא מראיינת את המועמד, את השר הממנה וגורמים נוספים לפי הצורך. השר ארדן עדכן את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על המינוי הצפוי, ועל פי ההערכות היועמ"ש באמצעות המשנה שלו, דינה זילבר, כבר החלו לדון במינוי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים