שתף קטע נבחר

צה"ל יבנה 2,500 בתים בנגב לאנשי קבע

המדינה תמכור לצה"ל קרקע לבניית בתים ודירות - מחציתם יוקמו בבאר שבע ו-464 מהבתים ייבנו ביישוב החדש כרמית. הבתים שייבנו יימכרו לאנשי קבע בלבד, שתפקידם דורש מהם להעתיק את מגוריהם לדרום. יש להניח כי מחיר הבתים יהיה נמוך ממחיר השוק, בשל העובדה שלא מדובר ביזם הגוזר רווח

הסכם להקצעת קרקעות מדינה בנגב, לבניית כ-2,500 דירות ובתים צמודי קרקע עבור אנשי קבע, נחתם היום (ד') בין נציגים של משרדי ראש הממשלה, האוצר, הביטחון ובינוי. במסגרת ההסכם תקצה המדינה, בפטור ממכרז, קרקע למינהלת המגורים באגף כוח אדם בצה"ל, על מנת שזו תיבנה בתים ודירות עבור אנשי קבע שיבקשו להעתיק את מקום מגוריהם לנגב, בעקבות מעבר בסיסי צה"ל לדרום.

 

לכתבות נוספות בנושא עיר הבה"דים

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

התכנית מבוססת על תמהיל בין בנייה רוויה בערים לבין בתים צמודי קרקע. הבנייה תתבצע בכל הערים והמועצות האזוריות והמקומיות שבקרבת הבסיסים, עם דגש על העיר באר שבע, שבה ייבנו כמחצית מיחידות הדיור. בנוסף, ייבנו 464 בתים בישוב הקהילתי החדש, כרמית, המוקם בימים אלה בסמוך למיתר.

תחילת הבנייה בעיר הבה"דים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
תחילת הבנייה בעיר הבה"דים(צילום: הרצל יוסף)
 

 

הקרקעות לבניית הבתים הנ"ל יוקצו למינהלת המגורים בצה"ל ללא מכרז, וזאת בהתאם לתקנה אחת מתוך תקנות חובת המכרזים, המאפשרת הקצאת קרקע ללא מכרז עבור כוחות הביטחון. המינהלת תידרש, עם זאת, לשלם עבור הקרקע את הסכום שייקבע על ידי השמאי הממשלתי ולשלם מסים והיטלי פיתוח כמו כל חברת יזמית אחרת המבקשת לבנות בנגב.

 


צהל יבנה 2,500 בתים בנגב לאנשי קבע

צה"ל יבנה 2,500 בתים בנגב לאנשי קבע
2017 2018 2019 2020 2021
ב"ש - 220 דירות וצמודי קרקע מועצה אזורית רמת נגב - 50 מיתר - 100 נתיבות - 150 דירות וצמודי קרקע להבים - 100
כרמית - 100 כרמית - 164 ב"ש - 300 דירות עומר - 100 ב"ש - 300 דירות
אופקים - 60 ערד - 50 ב"ש - 150 צמודי קרקע ב"ש - 100 דירות וצמודי קרקע ב"ש - 150 צמודי קרקע
דימונה - 60 מועצה אזורת בני שמעון - 60 ירוחם - 50 כרמית - 200 מועצה אזורית מרחבים - 50
סכ"ה: 440 סכ"ה: 324 סכ"ה: 600 סכ"ה: 550 סכ"ה: 600

 

הבתים שייבנו יימכרו לאנשי קבע בלבד, אשר תפקידם דורש מהם להעתיק את מגוריהם לדרום הארץ בעקבות העברת הבסיסים. יש להניח כי מחיר הבתים יהיה נמוך ממחיר השוק, בשל העובדה שלא מדובר בחברה יזמית הגוזרת רווח.

 

האוצר יעביר כסף לבנייה בבסיסים שיפונו במרכז

על ההסכם חתומים מנהלי משרדי ראש הממשלה, האוצר, הביטחון והבינוי, כמו גם הממונה על התקציבים באוצר וממלא מקומו של מנהל רשות מקרקעי ישראל. הוא נחתם במסגרת דיון שנערך בוועדה להסרת חסמים למעבר צה"ל לנגב, שכונס על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר.

 

במסגרת הדיון נודע גם כי בתיווכו של שר האוצר, משה כחלון, נפתרה המחלוקת שעיכבה עד כה את העברת הסכום לביצוע השלב הראשון ביישומה של תכנית "שהם 3" להעברת בסיסי צה"ל. בעקבות פיתרון המחלוקת יעביר האוצר סכום של כחצי מיליארד שקל למשרד הביטחון למימון התכנון וההכשרה לבנייה על הקרקעות שיתפנו במרכז הארץ, והבינוי של הבסיסים החדשים בנגב.

מנכ"ל משרד הבטחון, דן הראל, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בביקור בעיר הבה"דים (צילום: יבגני דובצ'ק) (צילום: יבגני דובצ'ק)
מנכ"ל משרד הבטחון, דן הראל, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בביקור בעיר הבה"דים(צילום: יבגני דובצ'ק)
 

מטרת התכנית "שהם 3" - שנוסחה בהובלת של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הקודם, הראל לוקר, ואושרה על ידי הממשלה הקודמת – היא לפנות מספר בסיסים גדולים של צה"ל במרכז הארץ, להעביר את תפקודם לנגב ולגליל ולאפשר את בנייתן של כ-60 אלף דירות על השטח שיתפנה.

 

בין הבסיסים המרכזיים שיפונו: צריפין, שבמקומו ייבנו כ-12,650 יחידות דיור; מחנה סירקין, שבמקומו ייבנו כ-12,000 יחידות דיור; תל השומר, שבמקומו ייבנו כ-10,000 יחידות דיור; מחנה טירה 148, שבמקומו ייבנו כ-4,400 יחידות דיור, מחנה השלישות הראשית ברמת גן, שבמקומו ייבנו כ-1,200 יחידות דיור, ועוד.

 

תכנית "שהם 3" מאפשרת לממשלה להסדיר בבת אחת מגוון סוגיות הנוגעות לפינוי המחנות, כמו לוחות הזמנים לפינוי המחנות, מימון העתקת הבסיסים למיקומם החדש ומימון הפעולות הנדרשות על מנת לקבל היתרי בנייה עבור הדירות שיוקמו במקומם. המקור התקציבי למימון הפרויקט נשען על תקבולי שיווק הקרקע של המחנות במרכז הארץ.

 

כך נראית עיר הבה"דים מבפנים. צפו 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יבגני דובצ'ק
מנכ"ל משרד הבטחון, דן הראל, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, בסיור היום בעיר הבה"דים
צילום: יבגני דובצ'ק
מומלצים