שתף קטע נבחר

נפאל הקפיאה הליכי פונדקאות לזרים

אחרי הודו ותאילנד, האם גם נפאל סוגרת את שעריה בפני פונדקאות בתשלום? בית המשפט העליון במדינה דן בחוקיות ההליך וקבע כי עד לפסיקה בנושא הממשלה לא תקבל פניות חדשות

בית המשפט העליון בנפאל הורה אמש (ד') על הקפאת כל הליכי הפונדקאות המסחרית במדינה, עד שיפסוק סופית אם הם חוקיים או לא.

 

הורים ישראלים לילדי פונדקאות חוזרים מנפאל אחרי רעידת האדמה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הורים ישראלים לילדי פונדקאות חוזרים מנפאל אחרי רעידת האדמה(צילום: ירון ברנר)

 

מעמד ההריונות הפונדקאיים בנפאל למטרות רווח התערער בשנים האחרונות, בעקבות ביקורת על כך שבהליך מנוצלות האימהות לרעה. בשנה שעברה התירה הממשלה רק לזרות במדינה לשמש אימהות פונדקאיות. "אין חקיקה סדורה ביחס לפונדקאות וזה נושא שמעלה שאלות משפטיות וחוקתיות", אמר נהאקול סובדי, דובר בית המשפט העליון שם. "לכן הוחלט על צו זמני להקפיא את המצב, עד שהעניין ייושב".

 

פראבין פאנדק, שהגיש את העתירה נגד הליכי הפונדקאות במדינה, הסביר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP שמשמעות ההחלטה היא שהממשלה לא תרשום בקשות חדשות לביצוע ההליך. "אמנם אסור לנשים נפאליות להיות פונדקאיות, אך הן פשוט מציגות את עצמן כהודיות כדי לעקוף את דבר", אמר הפרקליט, והוסיף: "נשים וילדים לא צריכים להיות דבר שסוחרים בו".

 

האימהות הפונדקאיות בנפאל עלו לכותרות בישראל ובעולם במהלך רעידת האדמה שהתחוללה ברכס ההימלאיה לפני כמה חודשים. היועץ המשפטי לממשלה התיר אז לכ-20 נשים שנשאו ברחמן תינוקות של זוגות ישראליים לטוס ארצה. ביקורת עזה עלתה בחוגים פמיניסטיים על המהלך, וכמה אף כינו אותו "סחר בבני אדם".

 

גם בתאילנד, יעד פונדקאות גדול בפני עצמו, נכנס לתוקפו חוק שאוסר על שירותי פונדקאות לזרים. עתה רק זוגות תאילנדים הטרוסקסואלים שהיו נשואים במשך שלוש שנים או יותר יוכלו לשכור את שירותיה של פונדקאית במדינה. איסור דומה נכנס לתוקפו לפני כשנתיים בהודו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים