שתף קטע נבחר

מינוי הירש: ועדת טירקל תתכנס ביום שלישי

הוועדה לאישור מינוי בכירים בשירות הציבורי תתכנס בשבוע הבא לראשונה כדי לדון במינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה שעורר סערה. הירש, השר ארדן וגם המפכ"ל הקודם יוחנן דנינו צפויים להגיע לדיון, שבו יוצגו גם התנגדויות למינוי מצד ההורים השכולים והקצינים הבכירים לשעבר

 

סערת מינוי המפכ"ל: ועדת טירקל לאישור מינויים בכירים בשירות הציבורי תתכנס לראשונה ביום שלישי הקרוב כדי לדון באישור מינויו של גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. כך נודע ל-ynet. אתמול (ד') מינה יו"ר הוועדה השופט בדימוס יעקב טירקל שלושה אנשים כדי להציג את המינוי: השר לביטחון פנים גלעד ארדן, המפכ"ל היוצא יוחנן דנינו והמועמד המיועד גל הירש.

 

ביום שלישי יציג השופט טירקל בפני חברי הוועדה גם את בקשתם של ההורים השכולים המתנגדים למינוי להעיד ולהציג את טיעוניהם בפני הוועדה. כמו כן תוצג בקשת המפכ"לים לשעבר וניצבים בדימוס לדון בהתנגדויות שלהם למינויו של הירש. ההערכה היא שביום שלישי לא תתקבל החלטה של ועדת טירקל אם לאשר את המינוי או לפסול אותו.

 

ועדת המינויים הבכירים שבראשה ניצב השופט בדימוס טירקל אמורה לבחון את טוהר המידות של המועמד, אולם סמכויותיה לא נעצרות שם. מקור משפטי בכיר העריך אתמול כי בשל רגישות המינוי והיותו לכאורה שנוי במחלוקת, צפויה הוועדה להידרש לסריקה יסודית ומיוחדת.

 

כזכור, בשנת 2007 כבר דחתה הוועדה את מינויו של יעקב גנות לתפקיד המפכ"ל, אף שזוכה בעבר מעבירות שונות שיוחסו לו, כמו שוחד. אין ספק שהמהומה שהתחוללה אחרי הודעת השר גלעד ארדן על המינוי הצפוי, בעיקר לנוכח חלקו של הירש במלחמת לבנון השנייה,

לא תיעלם מעיני הוועדה.

 

מבחינת בית המשפט, הוועדה אמורה לבדוק לא רק את טוהר המידות של המועמד מבחינה משפטית אלא גם מנקודת מבט רחבה יותר "ולהעיר גם על חריגה מטוהר המידות שאין בה פגם משפט". בין השאר, בודקת הוועדה אם המינויים נעשו מסיבות לא ראויות כמו זיקה אישית, עסקית או פוליטית לגורמים בממשלה.

 

לאחר בחינת המועמד הוועדה מוסרת את החלטתה לראש הממשלה ולשר המציע, ולאחר מכן מציג מזכיר הממשלה את חוות דעתה לחברי הממשלה. היא מראיינת את המועמד, את השר הממנה וגורמים נוספים לפי הצורך. השר ארדן עדכן את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על המינוי הצפוי, ועל פי ההערכות היועמ"ש באמצעות המשנה שלו, דינה זילבר, כבר החלו לדון במינוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים