שתף קטע נבחר

"מדינה זרה דרשה לבצע חיקור דין נגד הירש, ה-FBI חוקר מ-2013 חברות הקשורות לו"

חשיפות נוספות הצפויות להקשות על מינוי גל הירש למפכ"ל: בערוץ 10 דווח כי מדינה זרה דרשה מישראל לבצע חיקור דין רשמי בנוגע לקשריו לכאורה עם פוליטיקאים לשעבר. ערוץ 2: כבר שנתיים המשטרה וה-FBI מנהלות חקירה סמויה בחשד לשוחד

השר לביטחון פנים בחר בו למפכ"ל המיועד, אבל כעת נחשפים עוד פרטים שצפויים להציב מכשולים בפני המינוי של גל הירש: לאחר הפרסומים על עסקאות נשק שבהן היה מעורב תא"ל במיל' גל הירש בגאורגיה ובקזחסטן, עסקאות שאותן בודק גם היועץ המשפטי לממשלה, דווח אמש (יום ו') בערוץ 10 כי באותן מדינות מתנהלות חקירות שחיתות פליליות שקשורות לפוליטיקאים בכירים לשעבר.

 

לפי הדיווח, אחת המדינות הללו פנתה לישראל כדי שזו תבצע חיקור דין רשמי נגד הירש. למעשה, אותה מדינה שולחת לישראל כתב חשדות מפורט נגד הירש, מעורבותו והקשר שיש לו לכאורה עם אותם פוליטיקאים לשעבר. בערוץ 10 דווח כי בשבוע הבא ייפגש צוות מיוחד של משרד המשפטים וידון בתלונה זו ובתלונה נוספת שהוגשה בלהב 433 נגד הירש.

 

כתבות נוספות ב-ynet

סערה עולמית בברידג': "אלופים ישראלים רימו"

יונים וחריונים: כך הציג שגריר שוויץ באיראן את נתניהו

זו כבר לא אגדה: רכבת הזהב הנאצית נמצאה

 

במקביל, דווח בערוץ 2 כי מ-2013 מנהלת המשטרה חקירה סמויה הנוגעת למעשי שוחד בחברות ששמו של הירש נקשר בהן. ה-FBI האמריקני הוא שמוביל את החקירה, שככל הנראה מסועפת ומתפרסת גם למדינות אחרות פרט לישראל ולארצות הברית. לפני כחודשיים חלה התפתחות מסוימת בחקירה זו, אך טרם נחקרו חשודים.

 

לאחר שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן מסר כי בחר בהירש למפכ"ל הבא, פנה היועץ המשפטי לממשלה לראש אגף החקירות במודיעין והורה לו לחדול מכל פעולה נוספת בחקירה זו ולהעביר אליו את כל החומרים. עד כה אין שום אינדיקציה ישירה שקושרת את גל הירש לחשדות.

 

בתגובה אמר פרקליטו של הירש לערוץ 2: "זוהי טענה דמיונית נוספת בניסיון נואש להכפיש את שמו של המפכ"ל המיועד. החברה מעולם לא נתנה כל שירות בארה"ב. הדבר היחיד שעשתה הוא רכישת ציוד בהיתר ובאישור מחברה פרטית וביצוע סקר לחברה פרטית. כל אלו לא יכולים לעלות או להקים כל חקירה של ה-FBI".

 

אתמול אישר היועץ וינשטיין כי נבדק מידע נגד המפכ"ל המיועד. המידע נוגע לעסקאות ביטחוניות שבהן הייתה מעורבת החברה בראשות הירש עם קזחסטן וגיאורגיה. היועץ יצטרך לבדוק אם בעסקים מול ממשלות וגורמי הביטחון במדינות אלה היו סטיות מן החוק ומה מידתן. כן נבדק מידע לגבי אפשרות כי הירש עבר על החוק למניעת הלבנת הון. "נבדוק את הדברים בהקדם על מנת לבחון האם יש בכך כדי להשליך על מועמדותו של הירש", אמרו במשרד המשפטים.

 

אם יאושר המינוי, הירש יצטרך לעבור סריקה דקדקנית של עסקיו גם כדי לחתום על הסכם ניגוד עניינים שימדר אותו ואת מקורביו כליל מהעסקים ומרווחיהם. מטרת הבדיקות שנערכות בלשכת היועץ היא להציג לממשלה חוות דעת טרם ההצבעה על המינוי ובשורה התחתונה אם ניתן יהיה להגן על המינוי בבג"ץ במקרה של עתירה, או אם המינוי מעלה קשיים משפטיים משמעותיים. בכיר במשרד לביטחון פנים העריך כי וינשטיין לא יפסול בסופו של דבר את המינוי.

 

חוות הדעת של היועץ תתמקד בכמה מישורים: האם תהליך המינוי נעשה על פי הכללים, אם הירש התנהל באופן לא חוקי לאורך חייו, בצבירת רכושו ובמהלך שירותו בצה"ל ואם עבר על החוק והנהלים במהלך עסקיו הפרטיים. שאלה אחרת שתעלה תהיה אם ניסיונו של הירש כמפקד בצבא, כולל פיקוד על בה"ד 1 ועד כהונתו כתת-אלוף וכסגן מפקד פיקוד העומק במילואים, עונים באורח סביר להגדרה של ניסיון פיקודי וניהולי.


פורסם לראשונה 28/08/2015 20:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים