שתף קטע נבחר

אובמה ליהודים: כולנו משפחה, כולנו פרו-ישראלים

הנשיא האמריקני ממשיך בניסיון לגייס תמיכה בהסכם. בפני מנהיגי הקהילות היהודיות רמז כי למרות דברי נתניהו, ארה"ב וישראל דנות חודשים בחבילת סיוע

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מגביר את מאמציו לבלום את ההתנגדות בקונגרס להסכם הגרעין, ולפי המספרים האחרונים קרוב למנוע רוב של 60 סנאטורים ובכך לסכל את ההצבעה נגד ההסכם. כחלק מהניסיון הזה הוא קיים אמש (יום ו') שיחת וידאו עם חברי ארגונים יהודיים אמריקניים בנוגע להסכם הגרעין באיראן. ynet העביר שידור חי מנאום אובמה ומתשובותיו לשאלות השונות.

 

"אנחנו צריכים למנוע מאיראן להעביר טילים לחיזבאללה וזה מחייב אותנו להגביר את שיתוף הפעולה", אמר אובמה ורמז לחבילת הפיצוי שהוא מתכוון להציע לישראל, חבילה שחלק מפרטיה נחשפו - אף שראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב לדבריו לדון בה. "ברגע שהוויכוח הזה יסתיים, אני מקווה שממשלת ישראל תרצה להצטרף מיד לשיחה על הדרך שלנו להגברת ביטחון ישראל באזור", אמר אובמה - ורמז כי למרות דברי נתניהו מתקיים משא ומתן בנוגע לחבילת הסיוע.

 

כתבות נוספות ב-ynet

סערה עולמית בברידג': "אלופים ישראלים רימו"

יונים וחריונים: כך הציג שגריר שוויץ באיראן את נתניהו

זו כבר לא אגדה: רכבת הזהב הנאצית נמצאה

 

"אנחנו דנים כבר חודשים עם ממשלת ישראל בנוגע לחשיבות של חזרה למסלול של העבודה יחדיו לשדרוג שיתוף הפעולה הביטחוני", הוסיף. לדבריו, שיתוף הפעולה הזה יכול לכלול מערכות מתקדמות נגד טילים, מודיעין מתקדם "וכיצד להתמודד עם הגרורות של איראן".

 

אובמה העדיף להשתמש בהקשר המשפחתי במהלך נאומו והן כשהשיב לשאלות: "אני מבין את החרדה אבל חשוב לזכור את הקשר בינינו. הקשר בין ארה"ב וישראל לא מבוסס על פוליטיקה. זהו נובע מערכים משותפים ומאמונה בדמוקרטיה, ונמשך דורות. כמו בכל משפחה יש לפעמים חוסר הסכמות ויש רוגז. במשך כל ההיסטוריה היו בין הממשלות אי הסכמות, אבל זה לא השפיע על המחויבות שלנו. גם בתקופות הכי קשות יש שיתוף ותיאום חסרי תקדים. כולנו פרו-ישראלים. כולנו משפחה".

 

הנשיא האמריקני הזכיר את ביקורו בדרום: "אם אתה חי בישראל, ואני ראיתי מה קורה בשדרות, ואם קרוביי היו נספים בשואה, גם אני הייתי שואל איך אפשר לעשות אתם עסקים. אני מבין את זה. כאפרו-אמריקני אני מבין שאנשים יכולים להיות מאוד אכזריים כלפי אנשים, אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שלפעמים הביטחון הטוב ביותר הוא להגיע להסכמות עם האויב שלך".

 

הוא הזהיר כי אם הקונגרס ידחה את ההסכם, דבר שנראה כרגע רחוק מאוד, "איראן תקח את ההובלה, וארה"ב וישראל יבודדו. הסנקציות יתפוררו ואיראן תוכל להתקדם לגרעין בלי פיקוח".

 

מתנגדי ההסכם זקוקים ל-60 סנאטורים כדי למנוע פיליסבסטר - דיון ממושך שיוביל לדחיית ההצבעה. לצורך זה נדרשים מתנגדי ההסכם לתמיכתם של שישה דמוקרטים, בנוסף ל-54 הרפובליקנים שמתכוונים להצביע נגד. נכון להיום רק שני סנאטורים דמוקרטים, צ'ק שומר ורוברט מננדז ,הודיעו על התנגדותם להסכם. לפחות 30 סנאטורים הודיעו כבר על תמיכה בהסכם ו-12 סנאטורים דמוקרטים טרם הכריזו על אופן הצבעתם, אבל רובם הגדול צפוי לתמוך.

 

הבית הלבן נלחם בכל החזיתות. בזמן שהאחראי על הסנקציות בממשל, תת שר האוצר אדם זובין, החל אתמול בפגישות בישראל עם הבכירים העוסקים בנושא הגרעין כדי להדק את שיתוף הפעולה ולהכביד את הסנקציות הקשורות לטרור האיראני ולאספקת נשק לחיזבאללה ולחמאס, בוושינגטון קיים אובמה שידור אינטרנטי מהבית הלבן למנהיגי הקהילות היהודיות בצפון אמריקה.

 

ההופעה של אובמה נערכת בשיתוף עם ועידת הנשיאים של 50 הארגונים היהודים הגדולים ומנהיגי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. בתחילת החודש השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו במשדר דומה. הקהילה היהודית בארצות הברית מפולגת עקב הסכם הגרעין, והמנהיגות הפוליטית הדמוקרטית היהודית חצויה בין מחויבותה לנשיא לבין תמיכתה בישראל.

 

בינתיים, דווקא מתנגדי ההסכם זכו לתגבורת בדמות מכתב ששיגרו 190 גנרלים וקצינים בכירים בצבא ארה"ב לקונגרס, שבו הביעו את עמדתם נגד ההסכם. הם טוענים כי איראן תוכל להגיע לגרעין גם אם תציית להסכם.


פורסם לראשונה 28/08/2015 21:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים