שתף קטע נבחר

הירש מול טירקל: דיון ראשון בוועדת המינויים

המפכ"ל המיועד והשר שמבקש למנות אותו מתייצבים מול השופט בדימוס. גם המפכ"ל היוצא דנינו יתבקש לחוות דעתו על המינוי שהפך ל"כאב ראש משפטי"

גל הירש מגיע לדיון הבוקר. וינשטיין יתקשה להכריע בקרוב ()
גל הירש מגיע לדיון הבוקר. וינשטיין יתקשה להכריע בקרוב

כבר ביום הראשון ללימודים, המבחן של גל הירש מתחיל: ועדת טירקל המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה התכנסה הבוקר (יום ג') במשרד ראש הממשלה בירושלים כדי לדון במועמדות תא"ל (מיל') גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. הוועדה בראשות השופט בדימוס תשמע עדויות מהירש עצמו, מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן ומהמפכ"ל הקודם יוחנן דנינו. עם כניסתו לישיבה נשאל הירש להרגשתו והשיב רק "בסדר גמור".

 

בשל התסבוכת סביב המינוי, אתמול אישרה הממשלה את הארכת כהונת ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, בחודש וחצי נוספים, עד אמצע אוקטובר. אתמול פרש היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בפני השר ארדן את הקשיים במתן חוות דעת המאשרת את הירש למפכ"ל.

 

וינשטיין יידע את ארדן שהתייעץ עם בכירי משרדו כדי להחליט אם הוא ממשיך לתמוך במינוי המעורר קשיים משפטיים, בשל בדיקת חומרים מהרשות להלבנת הון הנוגעים לחברות ביטחוניות הקשורות להירש, וכן בקשה לחיקור דין מגיאורגיה ובדיקות נוספות הקשורות ל-FBI האמריקני. בכל מקרה, כבר כעת ברור כי הצוות בראשות וינשטיין, שהוקם לשם קבלת המלצה בעניינו של הירש, לא מסוגל לתת חוות דעת המאשרת או פוסלת את המינוי. גורמים משפטיים הגדירו את המצב "כאב ראש משפטי".

 

גם טירקל צפוי להמתין לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. המנדט של הוועדה - שעם חבריה נמנים, מלבד השופט טירקל, נציב שירות המדינה משה דיין השר לשעבר משה ניסים וח"כ לשעבר גילה פינקלשטיין - מאפשר לה לבדוק את "טוהר המידות של המועמד" ואם נפל פגם בהליך המינוי.

 

בדיון הראשון היום צפוי דנינו להביע את התנגדותו למינוי ולהסביר כי יש להביא מפכ"ל משורות המשטרה. בימים האחרונים פנו לוועדה הורים ששכלו את בניהם במלחמת לבנון השנייה  - אז שירת הירש כמפקד אוגדה 91 וספג ביקורת בדו"חות בדיקה - וקצינים בדימוס במשטרה שמתנגדים למינוי. ייתכן שהוועדה תבקש לזמן חלק מהם לעדות.

 

בימים האחרונים הצהירו בסביבתו של השר ארדן על כוונתו "ללכת עד הסוף" עם מינויו של הירש,

 שמצדו הבהיר כי הוא אינו מתכוון להסיר את מועמדותו. בסביבתו של הירש סיפרו כי הוא התכונן לעדותו בוועדה והכין לשם כך את כל המסמכים הדרושים.

 

הירש פרסם אתמול סטטוס בפייסבוק ובו הבהיר כי הדברים שנאמרו שלשום נגד המשטרה לא היו מטעמו: "אני מבקש גם להבהיר חד-משמעית כי כל טענה נגד המשטרה או אגף החקירות והעומד בראשו ניצב יצחקי אינה על דעתי ולא נמסרה מטעמי!". הירש התכוון לדבריו של בא כוחו, עורך הדין דרור ברוטפלד, שתקף את ראש אגף החקירות במשטרה ניצב מני יצחקי וטען כי צריך לבדוק את האינטרסים שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים