שתף קטע נבחר

קלינטון כתבה במייל: "מה עם הגפילטע פיש?"

עיתונאים שחיפשו סודות מדינה ב-7,000 האי-מיילים של הילרי קילנטון שהותרו אתמול לפרסום, מצאו במקום זאת מייל שכתבה עם הכותרת "גפילטע פיש". שם קוד למבצע חשאי? לא ממש. זה הסיפור המלא על פרשת "גפילטע-גייט"

הגפילטע ואני. "את המשבר הזה נצליח לפתור" (צילום: AFP, shuttersrock) (צילום: AFP, shuttersrock)
הגפילטע ואני. "את המשבר הזה נצליח לפתור"(צילום: AFP, shuttersrock)

מחלקת המדינה האמריקנית התירה אתמול לפרסום מקבץ נוסף של 7,000 עמודי אי-מיילים והתכתבויות של המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון, בעקבות הטענות שבעת שכיהנה כמזכירת המדינה היא סיכנה את ביטחון ארה"ב כשהתייחסה לחומרים חסויים בעודה משתמשת בחשבון אי-מייל לא מוגן.

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

אלא שהכתבים שמיהרו לצלול לעומקם של המכתבים האלקטרוניים בתקווה למצוא בהם סודות מדינה, גילו במקום זאת מיילים משעשעים על הנרי קיסינג'ר, על האייפד החדש שקלינטון קיבלה ושעוזריה הבטיחו ללמד אותה לתפעל אותו בזמן הטיסה לקייב, וגם – על גפילטע פיש.

 

באחד האימיילים שמצאו כתבים אמריקניים במקבץ שפורסם, נחשפה "מחלוקת" מעניינת בין ארה"ב לישראל – מחלוקת מסוג ששתי המדינות אינן מורגלות בו לאחרונה. מדובר במייל שהנושא שלו הוא קציצת הדג הקצוץ המתקתקה, שמוכרת בוודאי לאשכנזים שבינינו משולחן החג. באימייל ששלחה הילרי לשניים מעוזריה הבכירים ב-5 במרס 2010 תחת הכותרת "גפילטע פיש" היא שאלה: "איפה אנחנו עומדים עם זה?"

המייל ששלחה קלינטון ()
המייל ששלחה קלינטון

לאמריקנים שאינם מכירים את המאכל היהודי, המילים "גפילטע פיש" נשמעו כמו מילות צופן למשבר ביטחוני כלשהו, שהרי – מדוע שמזכירת המדינה תכתוב לעוזריה "מה קורה עם הגפילטע פיש?"

 

ובכן, האמת מעט שונה: לקראת חג הפסח של אותה השנה עמד להגיע לישראל מאילינוי משלוח גדול של דגים הנחוצים להכנת גפילטע פיש. בגלל מחלוקת מסחרית נתקע המשלוח בנמל שיקגו, וחבר קונגרס מקומי, הרפובליקני דונלד מנזולה, שאל את קלינטון

בוועדת החוץ של בית הנבחרים אם היא יכולה להעלות את הנושא בפגישה שתוכננה לה לאחד הימים הבאים עם שר הביטחון דאז, אהוד ברק.

 

הילרי צחקה והשיבה ש"מכל הבעיות שאיתן מתמודדות ארה"ב וישראל, את הבעיה הזו כנראה נוכל לפתור".

 

כך נסגרה לה פרשת "גפילטע-גייט", והכתבים האמריקניים יצטרכו להמשיך לחפש את השערורייה הנחשקת במכתבים אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, shuttersrock
מילות צופן או קציצה עם גזר? קלינטון וגפילטע
צילום: AFP, shuttersrock
מומלצים