שתף קטע נבחר

שטרן לנתניהו: קלוט פליטים סוריים, כמו בגין

על רקע המשבר באירופה מזכיר הח"כ החדש לרה"מ שמנחם בגין הורה לקלוט בארץ פליטים מווייטנאם: "בשל לקחי השואה, אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד"

משבר המהגרים באירופה : הח"כ החדש ביש עתיד, אלעזר שטרן, קורא היום (ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו לקלוט בישראל מספר מוגבל של פליטים ממלחמת האזרחים בסוריה, בדומה לצעד שעשה בזמנו מנחם בגין, כשקיבל פליטים מווייטנאם.

 

סוגיית ההגירה שמסעירה את אירופה בתקופה האחרונה גברה בימים האחרונים, והדיון התקשורתי בה הגיע אתמול לשיא עם פרסום התמונה של גופת הילד הסורי שנשטפה לחוף בטורקיה אחרי שטבע בדרכו מאזור בודרום לאי היווני קוס.

 

 

ח"כ שטרן: "אני קורא לעשות מעשה בגין ולהזמין לישראל כמות מוגבלת של פליטים סוריים ולהעניק להם חסות על כל המשתמע מכך. הטיפול יינתן לפליטים סוריים או כורדיים. אני חושב שדווקא מדינת ישראל, בשל לקחי השואה ועמידת העולם מנגד, לא יכולה גם היא להישאר אדישה. אני קורא לחברי כנסת, אישי ציבור ורבנים להצטרף אליי לקריאה הזאת. אני סבור שגם יהדות התפוצות תעריך צעד שכזה".

 

אלא שלא כולם מסכימים עם יוזמת שטרן. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר בתגובה: "הבטן אומרת כן, השכל אומר לא. התמונות אכן קורעות לב והאינסטינקט הטבעי והאנושי לא מאפשר לעמוד מנגד. אבל מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה בשום אופן לקלוט פליטים סורים. לא לאומית, לא דמוגרפית ולא כלכלית. עניי עירנו קודמים.

 

"אנחנו מדינה קטנה מוקפת מיליארד מוסלמים שבחלקם הגדול היו מאוד רוצים להגר לכאן לו רק יכלו. יש לנו מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני וכל שקל שיש לנו חייב להיות מושקע שם. האתגר הדמוגרפי גם לא מאפשר לנו לקלוט פליטים מוסלמים שעד אתמול היו אזרחי מדינה שרוצה בהשמדתנו. פתיחת פתח קטן תביא לזרם של עשרות אלפי מוסלמים שיצבאו על הגדרות וידרשו להיכנס לישראל. די לראות מה עשה זרם הפליטים מסודן ואריתריאה לשכונות שלמות בישראל כדי להבין למה אסור לשכפל את זה בשום אופן".

 

גם ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מצטרף לקריאתו של שטרן: "הגיע הזמן לפתוח את השערים לפליטים הסורים. קילומטרים ספורים מגבולה הצפוני של מדינת ישראל, מתרחש בסוריה רצח עם. סוריה בוערת ומבעירה את תושביה. ילדים, נשים וגברים מיטלטלים בין ים ליבשה בניסיון לברוח מהתופת, למצוא מפלט בטוח. בעוד ההמונים מתדפקים על שערי אירופה ומעשי זוועה מועברים אלינו באמצעות תמונות בתקשורת, ישראל השכנה מדרום ממאנת לפתוח את שעריה. זו שעת המבחן של מדינת ישראל, של אלה המבקשים להיות אור לגויים. אם ישראל רוצה להיות חלק ממשפחת העמים, היא צריכה לקחת אחריות, במיוחד כשהזוועה מתרחשת סמוך לגבולותיה. הגיע הזמן לפתוח את השערים, בשיקול דעת, בתבונה ובמידתיות, אבל להראות לעולם שאנחנו לוקחים חלק במערכה החשובה הזו להצלת עם שנטבח, של אזרחים שנופלים קורבן למלחמות של אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים