שתף קטע נבחר

המשמורת משותפת? אין מזונות אחרי גיל 15

המחוזי בת"א עסק בשאלת המזונות של בני זוג וקבע באופן תקדימי: אם ההכנסות דומות, והמשמורת מתחלקת – בשלב מסוים אין לאב חובה לשלם

קביעה תקדימית וחדשנית של בית המשפט המחוזי בתל אביב: כשהורים חולקים משמורת משותפת ומצבם הכלכלי דומה – אין כל סיבה להמשיך לחייב את האב לשלם לאם מזונות עבור ילדים שעברו את גיל 15.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במסגרת הליך הגירושים של בני זוג אישר בית הדין הרבני להורים לחלוק משמורת משותפת בשלוש בנותיהם – נערה בת 16 ותאומות בנות 14. בעקבות זאת החליט בית המשפט לענייני משפחה, שדן לאחרונה בשאלת המזונות, להפחית 25% ממזונות האב, והוא חויב לשלם לשלוש בנותיו 5,400 שקל.

 

מאחר שבת אחת כבר עברה את גיל 15 ושתי התאומות יגיעו לגיל זה בקרוב, הרגיש האב כי לא היה מקום להטיל עליו מזונות כלל. הוא הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי שעסק בעיקר בהלכה הקובעת כי החיוב האבסולוטי ההלכתי של האב לשלם לילדיו מזונות חל רק על ילדים עד גיל 15. לטענת האב, מגיל 15 ועד גיל 18 מדובר ב"מזונות מדין צדקה" – שלגביהם מתייחסים להורים באופן שווה.

 

האב טען כי מכיוון שמצבו הכלכלי שלו ושל אשתו די דומה והם חולקים את המשמורת על הבנות, יש לפעול לפי עקרון של "שוויון וצדק" – כך שהאם תישא בהוצאות הבנות כשהן איתה והוא יישא בהן כשהבנות איתו.

 

האם התנגדה לערעור וטענה כי חיוב אם לשאת במזונות חלה רק אחרי שהיא מספקת את צרכיה. ואולם, מאחר שהכנסתה ירדה בזמן האחרון, לא תוכל לשאת לבד בהוצאות הבנות כשהן אצלה. לדבריה האב ממילא חויב בהשתתפות מינימלית במזונות ויש להשאיר את המצב כמו שהוא.

 

השופט ישעיהו שנלר קבע כי אין הלכה מחייבת הכופה על האב לשלם מזונות בגפו גם בגילאים אלה. לא רק שהבנות שוהות זמן שווה אצל כל אחד מההורים, אלא שגם יכולותיהם הכלכליות מאד דומות: האם משתכרת כ-12 אלף שקל בחודש ומקבלת קצבה ואילו האב משתכר 13,500 שקל לחודש. בנוסף, האם קיבלה לאחרונה מענק של 120 אלף שקל ולכל אחד מהם 1.25 מיליון שקל שקיבל תמורת מכירת דירת המגורים המשותפת.

 

"דומה כי בסופו של יום לא קיים פער משמעותי בין ההורים, באופן שיש בו לחייב את אחד ההורים לשלם למשנהו", כתב השופט והוסיף כי "לא היה מקום לחייב את האב בתשלום מזונות בגין כל אחת מהילדות לתקופה החל מהגיע כל אחת לגיל 15 ועד גיל 18".

 

המשמעות בפועל היא, כי על ההורים למצוא את הדרך להגיע להשתתפות שווה, תחילה בהוצאות הבת הבכורה ולאחר מכן בהוצאות התאומות. משכך קבע השופט כי האב יפסיק לשלם מזונות לבתו הבכורה וימשיך לשלם לתאומות עד הגיען לגיל 15 בלבד.

 

השופטים חגי ברנר וסגן הנשיאה ד"ר קובי ורדי הסכימו עם פסק הדין, אם כי ד"ר ורדי ביקש מבתי המשפט להיזהר ולבדוק היטב לפני פסיקת משמורת המשותפת שהיא כנה ואמיתית ולא נועדה להתחמק ממזונות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים