שתף קטע נבחר

מחר: דיון אצל היועמ"ש בנושא גל הירש

הצוות שהגיע לגיאורגיה, שביקשה לבצע חיקור דין נגד המועמד למפכ"לות, יעדכן את היועץ וינשטיין בנושא חוקיות המינוי. החלטת וינשטיין וצוותו תאפשר לשר ארדן להחליט אם הוא ממשיך עם הירש או מחפש מועמד אחר

הדרך למפכ"לות עוברת במשרד היועץ המשפטי לממשלה: צוות מיוחד ששוגר לגיאורגיה יעדכן מחר (א'( את היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על התקדמות הבדיקות בנושא חוקיות מינויו של גל הירש כמפכ"ל המשטרה.

 

הצוות בראשות פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה כלל גם את ראש הרשות להלבנת הון שלומית וגמן ואת יצחק בלום, בכיר במחלקה הבינלאומית בפרקליטות, שהגיעו לטביליסי ונועדו שם עם בכירים בפרקליטות המקומית כדי לעמוד מקרוב על חלקו של גל הירש בפרשה הקשורה לשר ההגנה לשעבר דוד קזארשווילי שנמלט לאחר חילופי השלטון.

 

הצוות נפגש עם הגורמים המקומיים כדי להעשיר את חומר החקירה המצוי בידיו ולבדוק מדוע מבקשת הפרקליטות המקומית לבצע חיקור דין להירש בפרשה ומה מיוחס לו ולחברה שבראשה הוא עומד בגיאורגיה.

 

מידת המעורבות של גל הירש בעיני השלטונות הגיאורגים עשויה להבהיר מה מיוחס לו כדי לקבוע אם דבק בו רבב לתפקיד המפכ"ל, ואז לא יוכל היועץ המשפטי לממשלה להגן על המינוי בבג"ץ אם יידרש לכך. וינשטיין והצוות גם יוכלו להעריך מה משך הזמן שיש כדי לבדוק את המידע כך שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן יוכל להחליט אם הוא ממשיך לתמוך במינוי ולהסתכן בעתירות לבג"ץ או לחפש מועמד אחר לתפקיד.

 

בשבוע שעבר נטען כי הצוות בראשות היועץ וינשטיין, שהוקם לשם קבלת המלצה בעניינו של הירש אינו מסוגל לתת חוות דעת המאשרת או פוסלת את המינוי שלו לשוטר מספר 1. גורמים משפטיים הגדירו את המצב כ"כאב ראש משפטי". לאחר מכן הוחלט שהצוות שלו ימשיך בבדיקת תוכן החקירות הנדרשות על-ידי שלטונות גיאורגיה וה-FBI האמריקני בקשר לעסקיו הביטחוניים של הירש.

 

טיהורו או הטלת דופי של היועץ המשפטי לממשלה בגל הירש, מצוי עתה בקו האמצע. מקור בכיר אמר אתמול כי החלטתו של וינשטיין להעמיק את החקירה כדי לנסות ולהגיע לתמונת האמת המירבית הנוגעת לעסקיו הביטחוניים של הירש, דורשת להגיע לחיקורי דין בגיאורגיה ואף לערב את האפ בי,אי.

 

"גם קבלת מידע מגיאורגיה אינה תמיד מהימנה, שכן מדובר בפרשיות שבהן מצוי הירש בשוליים, אך הן נגועות באינטרסים פוליטיים פנימיים של גיאורגיה. גם לצורך קבלת הבהרות מה-FBI, דרוש זמן ולאחר מכן יש צורך בעיבוד המידע בישראל", אמר הבכיר. ביום שלישי התייצב הירש בוועדת טירקל למינוי בכירים בשירות המדינה. עם כניסתו לישיבה נשאל הירש להרגשתו והשיב רק "בסדר גמור".

 

ארדן עובד על מינוי מפקד חדש לימ"מ

בינתיים, השר ארדן ממשיך לשחרר לחץ במשטרה ומתכנן מינוי של מפקד יחידת העילית הימ"מ עוד בהיעדר מפכ"ל. ביומיים הקרובים אמורים להגיע ללשכתו של ארדן ארבעת המועמדים הסופיים לראיון ואחד מהם יהיה מפקד היחידה.

 

מאז עזיבתו של המפקד הקודם, ניצב שלומי מיכאל, לטובת תפקיד מפקד מחוז ש"י נותרה היחידה ללא מפקד. אלא שהצורך נראה שולי לעומת מינויו של השוטר מספר 1 שעדיין מתעכב. המפכ"ל החדש הוא שאמור להיות מעורב בקבלת ההחלטה על מינויים דרמטיים בצמרת המשטרה וביחידות העילית שלה, אלא העובדה שהמינוי של גל הירש לתפקיד נתקלה בקשיים ולא נראה כי תאושר בקרוב – הביאה את השר להתחיל להזיז תפקידים במשטרה.

 

בין היתר טענו גורמים בכירים במשטרה כי המצב תקוע לאור העובדה שתפקידים מרכזיים לא מאוישים כמו מפקד מחוז חוף, מפקד יאח"ה ומפקד הימ"מ. בשבוע שעבר אישר ארדן לממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, לבצע עשרות מינויים של כ-50 סגני ניצבים ועוד חמישה ניצבי משנה. השבוע נראה שהשר החליט לבחור את מפקד הימ"מ וזימן לראיון מכריע את 4 המועמדים הסופיים.

 

הראשון הוא נ', ממלא מקום של מפקד היחידה שממלא את התפקיד מאז לכתו של שלומי מיכאל. נ' הגיע כקצין משלדג ליחידה ומשרת בה מאז ועד היום. המועמד השני הוא ח', מפקד יחידת הגדעונים של המשטרה, שעשה שורה של תפקידים ביחידת הימ"מ עד להעברתו ללהב 433, שם הוא מפקד על הגדעונים.

 

מועמד נוסף הוא ע' שגדל בימ"מ ובשנים האחרונות מפקד של אחת מיחידות המסתערבים של המשטרה. המועמד הרביעי הוא ר' מבית הספר לקצינים של המשטרה ובוגר של יחידת הימ"מ.

 

מינוי של מפקד ימ"מ נחשב לאחד היוקרתיים במשטרה והקצין שזוכה בו הוא בדרך כלל אחד שיש לו אופק שירות ומי שמיועד בסופו של דבר להגיע לסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. היחידה עצמה היא תחת פיקוד ישיר של המפכ"ל וככזה שהמינוי שלה מעניין גם מאוד את שירות הביטחון הכללי. "טוב מאוד שהשר התחיל להניע תהליכים", אמר גורם בכיר במשטרה. "הימ"מ היא לא עוד יחידה, ומינוי שכזה יראה שהמשטרה מתחילה לבנות את הדור הבא שלה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
וינשטיין והירש
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
מומלצים