שתף קטע נבחר

מהתמ"ת לעסקים עם הרוסים: שמחון וקדמי ישביחו פרות

חברה דמטר הישראלית, שבבעלות שר התמ"ת לשעבר ומנכ"ל משרדו, תקים ברוסיה מרכז חקלאי ומרכז גנטי לפרות בעלות של כמאה מיליון דולר

חברת דמטר, המתמחה בייזום וחיבור של טכנולוגיות חקלאיות מישראל עם מדינות שונות ברחבי העולם, חתמה בסוף השבוע על הסכמים ברוסיה לשני פרויקטים חקלאיים בהיקף של כ־100 מיליון דולר, כך נודע ל"כלכליסט". החברה, הנמצאת בבעלות השר לשעבר שלום שמחון (המשמש כיו"ר), מנכ"ל משרד התמ״ת לשעבר שרון קדמי (המשמש כמנכ"ל), וקרן ההשקעות הפרטית עמליה (בראשות חמי פרס ואסי שריב), תקים במזרח רוסיה מרכז חקלאי לוגיסטי שישרת כ־600 מיליון איש, ומרכז גנטי להשבחת בקר שיהיה הראשון מסוגו ברוסיה.

 

שני הפרויקטים יוקמו במחוז פרימוריה (הגובל בסין וצפון קוריאה). קדמי חתם על ההסכם עם מושל המחוז, בשם שותפות שהחברה הקימה עם חברות מקומיות.

שלום שמחון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שלום שמחון(צילום: גיל יוחנן)
  

דמטר נוסדה ב־2013 על ידי שמחון וקדמי. נוסף על ייצוא טכנולוגיות חקלאיות החברה עוסקת גם בייעוץ לממשלות וחברות פרטיות בנושאי אגרוטק. היא פועלת במזרח אירופה, במזרח התיכון, ברוסיה ובסין.

 

הפרויקט הראשון שעליו חתמה החברה הוא מרכז חקלאי בקרבת העיר וולדיווסטוק, שישמש לעיבוד ושיווק תוצרת חקלאית. העלות להקמת המרכז נאמדת בלמעלה מ־90 מיליון דולר, והמימון יגיע ממקורות שונים, בהם מענקים וסובסידיות של ממשלת רוסיה והון שיגויס מהמערכת הפיננסית ברוסיה ומחוצה לה.

 

הפרויקט השני הוא הקמת מרכז גנטי להשבחה של בקר שישרת את רוסיה כולה. מטרת הפרויקט היא להשביח את פרות החלב ברוסיה באמצעות ידע וטכנולוגיה ישראלית, ולהכפיל את תנובת החלב שלהן, הנאמדת כיום ב־5,000 ליטר בשנה (לעומת תנובת חלב של יותר מ־12 אלף ליטר לפרות הישראליות).

 

לדברי שמחון מדובר בפרויקט פורץ דרך באזור שבו חברות ישראליות אינן פועלות בדרך כלל: ״המטרה שלנו לפרוץ את הדרך למזרח הרחוק הרוסי עבורנו ועבור חברות ישראליות נוספות שייצאו לשם את הידע והטכנולוגיה הישראלית הנחשבת למובילה בעולם בתחומים רבים ובעיקר בחקלאות. הפרויקטים מבטאים את הקשר הטוב בין ישראל לרוסיה ובין דמטר והשותפים הרוסים שלנו לממשלת מחוז פרימוריה שהחליטה לשתף איתנו פעולה”.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים