שתף קטע נבחר

המבחן שיגרום לכם לראות סרטים אחרת

טבלת מבקרות הקולנוע של ישראל, שהוקמה על ידי ליאור אלפנט ומרלין וניג, השתדרגה לאחרונה בתוספת: מבחן בכדל. המבחן בודק ייצוג אובייקטיבי של נשים בקולנוע ומאפשר להרהר על ערכם של סרטים מנקודת מבט פמיניסטית

למי מאיתנו לא יצא לקרוא ביקורת קולנוע לפני שהחלטנו לאיזה סרט ללכת? למרות שחלה עלייה במספר מבקרות הקולנוע בארץ, בטבלאות הביקורת תוכלו למצוא כיום בעיקר גברים. זאת למרות שגם השיח סביב הייצוג הנשי בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה תופס תאוצה.

מסיבה זו ליאור אלפנט, פעילה למען זכויות נשים, סטודנטית למגדר ומרצה לקולנוע, הקימה בארץ יחד עם חוקרת הקולנוע מרלין וניג את "טבלת המבקרות", הכוללת אך ורק מבקרות קולנוע. לאחרונה אלפנט יצרה לטבלה הזו תוספת - מבחן בכדל.

המבחן קרוי על שמה של אמנית הקומיקס האמריקאית אליסון בכדל, שבאחד מפרקי הקומיקס שלה, מספרת הדמות כי היא הולכת רק לסרטים שמקיימים שלושה תנאים: בסרט יש שתי נשים או יותר שיש להן שם פרטי, הדמויות הללו מדברות אחת עם השנייה והן מדברות על משהו מלבד גברים. נשמע פשוט? תתפלאו לדעת כמה סרטים לא עוברים את המבחן הזה.

האם כל סרט שלא עובר את המבחן הוא שוביניסטי? לטענת אלפנט, זה לא מה שהמבחן בודק. "מבחן בכדל לא בא לבדוק פמיניזם, כי פמיניזם זה עניין ערכי ומוסרי ומה שנדמה לי כפמיניסטי יכול להראות למישהי אחרת לא פמיניסטי, והפוך", היא מסבירה. "המבחן בודק ייצוג אובייקטיבי של נשים בקולנוע - יש או אין, אי אפשר להתווכח. מה שכן, אפשר להרהר לגבי הערך הפמיניסטי של סרטים שלא עוברים את המבחן הזה בכלל".

ליאור אלפנט (ילאור אלפנט)
ליאור אלפנט
טבלת המבקרות הוקמה בחודש פברואר האחרון, אך התוספת של מבחן בכדל הגיעה אליה ממש לאחרונה והפכה אותה ויראלית יותר. "הסיבה שהמבחן בטבלה היא כי היה לי חסר משהו ולא ידעתי מה, מבחן הכוכבים, הדירוג הרגיל, נראה לי לא מספיק", מציינת אלפנט. "ואז שמעתי בהרצאה של ענת שפרלינג שיש טבלה בשוודיה שבודקת סרטים עם המבחן, ואמרתי היי, זה בדיוק מה שחסר לי. אני עדיין בודקת כל הזמן מה אפשר לשפר ולהוסיף. כרגע הטבלה שלנו גם בודקת כוכבים, גם אומרת אם הסרט נעשה על ידי אישה או לא וגם בודקת בכדל. המשך יבוא, אני מקווה".

הטבלה מכילה תשע מבקרות קולנוע ישראליות ממגוון כלי תקשורת בישראל, והיא מתפרסמת באתר "פוליטיקלי קוראת". מדובר בעיתון יומי חדשותי לנשים המציע קריאה מחדש של טקסטים קיימים מנקודת מבט נשית, וייצור חדשות על ידי כל אחת ואחת מקוראות העיתון, על מנת לשים דגש על סוגיות המשפיעות על נשים.
עורכת תוכן: מור קומפני

עורכת אחראית: יעל לינזן
עיצוב לוגו וטבלת המבקרות: שולמית פרבר

לינקים למיטיבי הקלקה:

טבלת המבקרות
מבחן בכדל: הסבר
פוליטיקלי קוראת

 

מור קומפני השתתפה בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים