שתף קטע נבחר

"חיסלה בכיר דאעש שהפך אותה לשפחת מין"

עיראקית, ככל הנראה ממוצא יזידי, נקמה במפקד הבכיר "אבו אנאס" - והרגה אותו שלושה חודשים לאחר שאילץ אותה להתחתן עם כמה גברים שתחת פיקודו

היזידיות האמיציות לא מסכימות להיכנע בלי מאבק: ימים ספורים לאחר שצעירה יזידית סיפרה כיצד הפכה לשפחת מין של דאעש, דווח בכלי תקשורת בעולם כי עיראקית - ככל הנראה ממוצא יזידי - נקמה במפקד בדאעש שהפך אותה לשפחת מין והרגה אותו. האישה חיסלה מפקד בכיר שכונה "אבו אנאס", שלושה חודשים לאחר שאילץ אותה להתחתן עם כמה גברים שתחת פיקודו.

 

על נקמתה של האישה וחיסולו של הבכיר, סמוך למוסול שבעיראק, מסר דובר המפלגה הכורדית הדמוקרטית, סעיד ממוזיני, לתחנת הטלוויזיה אל-סומארייה. המפקד הבכיר חוסל במחוז תל רומן, מערבית למוסול.

 

לא נמסר כיצד בדיוק נהרג החמוש, וגם לא הועברו פרטים הנוגעים למצבה הנוכחי של האישה, שעל פי כמה מהדיווחים משתייכת למיעוט היזידי. לפי סוכנות הידיעות "אבנ"א", על הנקמה דווח ימים ספורים לאחר שכמה נשים "לא עיראקיות" הועברו למוסול כדי לשמש שם כשפחות מין, בהוראה ישירה של מפקד דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי. 

נשים יזידיות, נוצריות ושיעיות נמכרות לעבדות בדאעש (צילום: AP) (צילום: AP)
נשים יזידיות, נוצריות ושיעיות נמכרות לעבדות בדאעש(צילום: AP)

זו לא הפעם הראשונה שנשים יוצאות למאבק נגד דאעש. באוגוסט חיסלו חמושים מדאעש 15 נשים ליד מוסול, אחרי שהנשים סירבו להתחתן עם הג'יהאדיסטים. 19 אחרות נרצחו בגלל אותה סיבה ביולי.

 

מחירון העבדות של דאעש

מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, נמצאת תחת שליטת דאעש מאז יוני 2014. הארגון הג'יהאדיסטי מפעיל כמה שווקי עבדים, ונשים יזידיות, נוצריות ושיעיות נמכרות לעבדות. במקרים רבים נשים מופשטות, לפני שנמכרות לקונה שמציע את הסכום הגבוה ביותר.

 

בתקרית מזעזעת, שאותה חשף שליח האו"ם, ג'יהאדיסטים מדאעש הכריחו אישה יזידית "לתקן" את קרום הבתולים שלה 20 פעם, לפני שתתחתן עם החמושים. בחודש שעבר פורסם "מחירון העבדות" של דאעש. ילדות בנות שנה עד תשע עולות 165 דולר, על נערות יש לשלם 124 דולר, המחירון לבנות 20 נמוך מכך ונשים מעל גיל 40 אפשר לקנות לעתים גם ב-41 דולר בלבד.  

 

ג'ינאן היזידית. כתבה ספר על השבי בדאעש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ינאן היזידית. כתבה ספר על השבי בדאעש(צילום: AFP)

בשבוע שעבר פורסם סיפורה של ג'ינאן, יזידית בת 18, שתיארה באופן מצמרר את זוועות דאעש וכתבה ספר על התקופה שבה שימשה כשפחת מין. לדבריה, בעת שהייתה במוסול, היא הובלה אל "אולם קבלת פנים עצום עם עמודים גדולים. עשרות נשים נאספו שם. הלוחמים הקיפו אותנו, צחקו בשטניות וצבטו בישבנים שלנו". היא כותבת כי שמעה את אחד הגברים מתלונן: "לזו יש חזה גדול, אבל אני רוצה יזידית עם עיניים כחולות ועור בהיר. אלו הכי טובות. אני מוכן לשלם מחיר מלא".

 

"אני אתן לך את הברונטית עבור אקדח הברטה שלך", היא ציטטה את דבריו של אחד הסוחרים. "אם אתה מעדיף לשלם כסף, זה 150 דולר. אתה יכול גם לשלם בדינארים עיראקיים". משיחה ששמעה גילתה על היקף תופעת העבדות ועל כך שהיא מתנהלת כמו עסק לכל דבר ועניין. "גבר לא יכול לקנות יותר משלוש נשים, אלא אם הוא מסוריה, מטורקיה או מאחת ממדינות המפרץ", אמר אחד מאדוניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סוכנות האו"ם לפליטים, UNHCR
היזידיות יוצאות למאבק
צילום: סוכנות האו"ם לפליטים, UNHCR
מומלצים