שתף קטע נבחר

פרשת הרפז: התיק נגד וינר ובניהו צפוי להיסגר

הפרקליטות תמליץ ליועמ"ש לסגור את תיק החקירה נגד עוזר הרמטכ"ל ודובר צה"ל בתקופת גבי אשכנזי על חלקם בפרשת הרפז מחוסר ראיות. בחודש שעבר המליצה הפרקליטות לסגור את התיק גם נגד אשכנזי

אחרי אשכנזי מגיע תורם של עוזרו ודובר צה"ל: פרקליטות המדינה צפויה להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לסגור את תיק החקירה נגד אלוף משנה ארז וינר, עוזרו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ונגד דובר צה"ל אבי בניהו, על חלקם בפרשת הרפז בטענה של חוסר ראיות.

 

סגנית פרקליטת מחוז המרכז, עו"ד טוני גולדנברג, ממליצה על כך מכיוון שהיא מלווה את התיק מיומו הראשון ומצויה בכל פרטי התיק. וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן צפויים לאמץ את ההמלצה.

 

ההחלטה מגיעה כחודש לאחר שהפרקליטות המליצה לסגור את התיק גם נגד אשכנזי. מלכתחילה סברו וינשטיין, פרקליט המדינה דאז משה לדור וראש אח"מ לשעבר במשטרה יואב סגלוביץ' כי אין לפתוח בחקירת משטרה לאחר שמבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס פרסם את דו"ח הביקורת שלו בנושא.

 

הם סברו שדו"ח ציבורי קשה הוא מספק, מה עוד שהמבקר קבע שאשכנזי ואנשיו לא ביצעו "פוטש"', כפי שטען אז שר הביטחון אהוד ברק.

מתעסק ביינות. ארז וינר (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מתעסק ביינות. ארז וינר(צילום: עמית שאבי)

אבי בניהו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אבי בניהו(צילום: עידו ארז)

אך למרות זאת, לחצים של גורמים שונים, המלצה של הפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני ועתירות לבג"ץ לא הותירו ברירה בידי היועץ המשפטי לממשלה - והוא הכריע על פתיחה בחקירה. מדוברות משרד המשפטים נמסר כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא והיא תתקבל רק לאחר שחוות הדעת של עו"ד גולדנברג תועבר.

 

לפני כשנה המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ביחד עם מעורבים נוספים בפרשה. לפני פחות משלושה חודשים אימץ היועץ את המלצת פרקליט המדינה וסגר את תיק החקירה בפרשת הרפז נגד מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שהיה אז הפרקליט הצבאי הראשי.

 

באוגוסט 2010 נחשף בערוץ 2 "מסמך גלנט", שלימים הפך למסמך הרפז. חוקרי להב 433 ניסו להשיג את המסמך באותו יום, ומשלא מצאו פנו לבית המשפט על מנת שיוציא צו ויורה לערוץ 2 למסור אותו. למחרת נפגש הרמטכ"ל דאז אשכנזי, שהחזיק בידו את המסמך כבר שלושה חודשים, עם הפצ"ר ועדכן אותו: "בידי מסמך גלנט שמדברים עליו. מה לעשות?". מנדלבליט, שהיה מופתע מהדברים, ביקש: "תן לי לישון על זה לילה".

 

בתום החקירה המורכבת המליצה המשטרה להעמיד לדין בפרשת הרפז את אשכנזי בגין גילוי בהפרת חובה, כלומר גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך, וגם בגין הפרת אמונים כי לא העביר בזמן את מסמך הרפז שהיה בידיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים