שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שוב: הקאמרית הישראלית על סף סגירה

  חילופים בהנהלה ותוכנית הבראה סימנו דרך חדשה לתזמורת הקאמרית הוותיקה בישראל, אך במשרד התרבות הוחלט להפסיק את התמיכה

  ימים ספורים לפני ראש השנה עלולים עשרות נגני התזמורת הקאמרית הישראלית לאבד את פרנסתם. הסיבה: כספי התמיכה השוטפת בתזמורת מעוכבים עד להודעה חדשה במשרד התרבות.

   

  התזמורת הקאמרית הוותיקה בישראל, סוחבת מזה כעשור גירעונות של מיליוני שקלים והוכרזה פעמיים כחדלת פירעון ועל סף פירוק. כיום עומד הגירעון המצטבר על כ-4 מיליון שקלים. מצבה הכלכלי הוביל בשנים האחרונות לחילופי הנהלות תכופים, שכללו לאחרונה את מינויו בתחילת השנה של החלילן והמנצח אריאל צוקרמן לתפקיד המנהל האמנותי ומינויו של איתן אור, בעל חברה לייעוץ אסטרטגי, לתפקיד יו"ר הוועד המנהל.

  התזמורת הקאמרית (צילום: AP) (צילום: AP)
  התזמורת הקאמרית(צילום: AP)
   

  "המדינה החליטה להתעלם מסיכומים קודמים ולהלאים מיליון שקלים מכספי התזמורת", אומרים כעת מנהליה, "מדובר בתקצוב שהתקבל מהממשלה ומעיריית תל אביב ונועד לתפעול שוטף, כלומר תשלום משכורות לנגנים, תשלומים לספקים ותפעול תוכנית ההבראה. ההחלטה השרירותית של משרד התרבות מעמידה את התזמורת הקאמרית הישראלית בסכנת סגירה מוחשית, וזאת למרות תהליך הבראה והתייעלות מבטיח שעוברת התזמורת ועל אף שאחרי שנים של צבירת גירעונות, עברה לרווח תפעולי של 120 אלף שקל ואף החזירה למדינה הלוואות של כמיליון שקל".

   

  בתחילת השבוע פנה החשב המלווה דן רבין ליו"ר ההנהלה הציבורית, והציג בפניו את החלטת חשבי משרד התרבות לפיה התמיכה השוטפת לחודש ספטמבר לא תועבר לתזמורת בשלב זה. את חידוש התמיכה בתזמורת התנה המשרד בתוכנית הבראה חדשה, עמידה בהתחייבות לגייס עד לסוף השנה תרומות בסך 250,000 שקל, שיפור הכנסות עצמיות ומכירות מנויים ופירעון ההלוואה לכיסוי חובות העבר בסך 200,000 שקלים.

   

  אור, יו"ר ההנהלה, מדגיש כי בניגוד למרומז, תוכנית הבראה מוסכמת שכללה פריסת תשלומי החוב, הוגשה כבר בחודש מרץ השנה. "משרד התרבות אפילו המליץ לחשב הכללי לאשר את התוכנית שהוגשה על ידי התזמורת אבל עד לרגע זה לא נתקבלה כל תגובה". אור הוסיף ואמר: "חשב המשרד הבטיח לי טלפונית ביום חמישי שעבר שתינתן לנו אורכה לגיבוש תוכנית ההבראה, ובתוך כך גם תוכנית מבטיחה מאוד לגיוס תרומות. ביום שני השבוע הם החליטו לחזור בהם. אני פונה לשרה מירי רגב ומפציר בה: התזמורת זקוקה עכשיו לזמן ולהמשך תמיכת המשרד על מנת לגבש תוכנית הבראה אמיתית ואיכותית שתוכל להציג פתרון בר קיימא. מסגירת התזמורת אף אחד לא ירוויח דבר וכולם יצאו נפגעים. זה קורה במשמרת שלך ויש לי יסוד להאמין שאת יכולה למנוע את זה".

   

  ממשרד התרבות נמסר בתגובה לדברים: "כספי ציבור אינם הפקר. משרד התרבות פעל רבות על מנת לסייע ולהבריא את התזמורת הקאמרית של תל אביב. לצערנו הרב, התזמורת לא עמדה ביעדי תכנית ההבראה כפי שהתחייבה בפני החשב הכללי והמשרד בסעיפים הבאים: עמידה ביעדי גיוס תרומות, מספר מינויים ותשלום החזרי ההלוואה כפי שהתחייבו.

  המשרד קיים בתחילת השבוע שיחה עם יו"ר התזמורת במטרה לנסות ולהגיע להסדר, אולם הוא לא קיבל את התנאים המחודשים כפי שהוצגו לו. בעקבות כך המליץ החשב המלווה שמונה לתזמורת, שלא להעביר את התמיכה השוטפת עד שיעמדו בתוכנית ההבראה. משרד התרבות לא יפעל בניגוד לחוקי התקשיר ובניגוד להמלצת החשב המלווה – על התזמורת לעמוד ביעדי תכנית ההבראה".

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מקסים ריידר
  צוקרמן. קשיים כלכליים והנהלות מתחלפות
  צילום: מקסים ריידר
  לאתר ההטבות
  מומלצים