שתף קטע נבחר

ברוב עצום: אירופה בעד סימון מוצרי התנחלויות

הפרלמנט האירופי קרא, ברוב של 525 תומכים לעומת 70 מתנגדים, לאשר החלטה הקוראת לסימון מוצרים. נתניהו הגיב בחריפות: "יש לנו כבר זיכרון היסטורי מה קרה כשבאירופה סימנו מוצרים של יהודים"

אושרה ברוב גדול ההודעה שממנה חששה ישראל: ברוב של 525 תומכים לעומת 70 מתנגדים אושרה היום (ה') בפרלמנט האירופי החלטה הקוראת לסימון מוצרים מההתנחלויות. עד כה רק מדינות בודדות באיחוד מורות לרשתות השיווק שלהן לסמן תוצרת מן ההתנחלויות, והחשש כעת הוא שמעתה זו תהיה מדיניות כלל-אירופית. "יש למהלך ריח חריף של חרם", אמרו על כך במשרד החוץ. אחד מסעיפי ההצבעה כלל תמיכה או התנגדות בקריאה המשותפת של 16 שרי חוץ אירופים באפריל האחרון לקדם את המהלך.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת חריפה על הקריאה. לדבריו, "הדבר הזה הוא לא מוצדק, הוא פשוט עיוות הצדק ועיוות ההיגיון, ואני חושב שהוא גם פוגע בשלום, הוא לא מקדם אותו. שורש הסכסוך איננו השטחים ושורש הסכסוך איננו ההתנחלויות. יש לנו כבר זיכרון היסטורי מה קרה כשבאירופה סימנו מוצרים של יהודים".

 

במשרד החוץ אמרו בתגובה כי "מדינת ישראל רואה בחומרה את ההחלטה ובמיוחד את הקריאה לסימון מוצרים. מהלך הסימון הוא מהלך מפלה עם ריח חריף של חרם. תחת מסווה של מהלך טכני מדובר בניסיון לכפות פתרון מדיני. אירופה נוהגת בצביעות מתחסדת כלפי ישראל, כאשר אין היא מעלה על דעתה להציע פתרונות דומים מול צפון קפריסין או מערב סהרה".

 

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, אמרה בתגובה להחלטת הפרלמנט האירופי כי "יש לקרוא לילד בשמו - סימון מוצרים הוא חרם. ישראל לא תאפשר לשום גוף להפלות בין מוצרים שמיוצרים על ידי אזרחי ישראל ובשטחה של מדינת ישראל. הניסיונות לקדם הסדר על ידי מהלכים חד צדדיים, ובמיוחד כאשר מדובר בסימון מוצרים, יעלו בתוהו ולא יובילו לשום מקום. מיד לאחר ראש השנה בכוונתי לקיים דיון דחוף עם אגף אירופה במשרד על הנושא ולפתוח במאבק מדיני סביב היוזמה של האיחוד האירופי לסימון מוצרים".

 

שר התיירות יריב לוין: "ההחלטה לסמן מוצרים מההתנחלויות היא שפלה ואנטישמית, החלטה שכל מי שתמך בה יישא כתם מוסרי על עצמו. ערב ראש השנה, עוצמתה של ישראל חזקה מצביעותם של יוזמי ותומכי ההחלטה".

 

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה להחלטה כי "סימון המוצרים עליו הוחלט היום הוא פסול מיסודו, ואנו מגנים אותו בכל תוקף וקוראים למנהיגי המדינות באירופה להכריז כי אינם תומכים בסימון שכזה כלל ועיקר. במחנה הציוני תומכים בחזרה לשולחן המשא ומתן, אך פגיעה באזרחי ישראל וכלכלתה אינה הדרך לכך".

 

בשבת אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני כי העבודה על ההנחיות

לגבי סימון מוצרים מהתנחלויות קרובה לסיום. כיום רק קומץ מדינות באיחוד, בהן בריטניה, דנמרק ובלגיה, מורות לרשתות השיווק שלהן לסמן תוצרת מן ההתנחלויות. במסגרת ההנחיות, האיחוד צפוי לאמץ מדיניות כלל-אירופית לסימון מוצרים.

 

שר החוץ של לוקסמבורג ז'אן אסלבורן אמר שפרסום ההנחיות צפוי עד סוף השנה. הנושא נמצא על שולחן האיחוד האירופי כבר כמה שנים, אך מעולם לא אומץ עד כדי החלטה ביצועית. בחודש אפריל האחרון קראו למוגריני 16 שרי חוץ באיחוד מבין 28 המדינות החברות לקדם את המהלך. ידידי ישראל באיחוד האירופי - ובהם שרי החוץ של גרמניה, פולין, צ'כיה, הונגריה, בולגריה, יוון, קפריסין, רומניה ועוד - לא חתמו על המסמך.

 

בהחלטה שאושרה ברוב עצום קרא הפרלמנט האירופי לאיחוד לגבש גישה רעננה בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "האיחוד חייב לעמוד באחריותו, לשמש כשחקן משפיע ולצאת ביוזמת שלום מקיפה לאזור", נאמר בהחלטה. "הפרלמנט קורא לחידוש המאמצים לשלום ללא דיחוי, לסיים את המצור על רצועת עזה ולשקם אותה בדחיפות לאחר המלחמה בקיץ אשתקד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
יש החלטה. מוגריני
צילום: EPA
מומלצים