שתף קטע נבחר

"כמו זחאלקה בהנהגת העבודה": דאגה בקרב יהודי בריטניה מניצחון קורבין בלייבור

פרשנים בבריטניה ובכירים בקהילה היהודית מעריכים שניצחונו של ג'רמי קורבין מהשמאל הרדיקלי בלייבור הוא מתנה לשמרנים ולראש הממשלה דיוויד קמרון. אחד מבכירי הלייבור המקורב לקהילה היהודית אמר: "הבחירה בו היא התאבדות של הלייבור בשידור חי שספק אם אי פעם תשתקם ממנו"

 

 

"ניצחונו של ג'רמי קורבין מהווה התאבדות של מפלגת הלייבור בשידור חי באופן שספק אם תוכל אי פעם להשתקם ממנו. זה כמו שח"כ זחאלקה יצליח לזכות במפתיע בראשות מפלגת העבודה". את האבחנה הזו סיפק אמש (שבת) אחד מבכירי מפלגת הלייבור שמקורב מאוד לקהילה היהודית. קורבין, איש השמאל הרדיקלי, זכה מוקדם יותר בראשות מפלגת הלייבור.

 

קורבין נחשב למתנגד חריף של ישראל והגדיר עצמו בעבר ידיד של חמאס וחיזבאללה. לפני כשבועיים חולל סערה כשפורסם שהגדיר את חיסולו של אוסמה בן לאדן על-ידי ארה"ב "טרגדיה".

 

 

 

משרד החוץ בירושלים ושגרירות ישראל בלונדון נמנעו מלפרסם כל תגובה על ניצחונו של קורבין, למרות שברור שלניצחון הזה יהיו השלכות על יחסי מפלגת הלייבור גם עם מדינת ישראל וגם עם הקהילה היהודית. ההערכה בקהילה שהממסד היהודי האמיד בבריטניה שבאופן מסורתי תמך בלייבור עשוי לעזוב כעת את המפלגה ולעבור לתמיכה בשמרנים או בכוח חדש שיעלה במרכז.

ניצחון השמאל הקיצוני בלייבור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ניצחון השמאל הקיצוני בלייבור(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הניצחון של קורבין הוא סיוט עבור רבים מיהודי בריטניה - קהילה המונה כ-290 אלף נפש. לפני כמה שנים ערך הג'ואיש כרוניקל סקר בקרב יהודים שממנו עלה כי שבעה מכל 10 יהודים בריטים מודאגים מההשלכות של בחירתו של קורבין למנהיג. יותר מ-80 אחוזים מהיהודים הביעו דאגה ממדיניות החוץ הפוטנציאלית שלו ומהקשרים שלו למכחישי שואה.

 

ניצחון קורבין מעלה כעת שאלות קשות על עתיד היחסים של הקהילה היהודית עם הלייבור. יש אי-ודאות: האם כמו פוליטיקאים רבים מהשמאל הוא יעבור תהליך של "התמרכזות" או שימשיך להחזיק בדעותיו הקיצוניות. מרקוס דויטש, עיתונאי בג'ואיש כרוניקל, סבור כי אחרי חמש שנים קשות עם אד מיליבנד היהודי שהנהיג את הלייבור - רבים בקהילה היהודית עלולים לראות ביורש שלו כמי שהם לא מסוגלים יותר לעבוד איתו.

 

קורבין המודאג כנראה מהמשבר עם הקהילה היהודית סביב ניצחונו כבר שיגר מסרים לפיהם הוא מתכוון למנות שר לענייני יהודים בממשלת הצללים שלו שיתפקד כשליח לקהילה. בקהילה היהודית אומרים, כי זהות השרים שימנה לממשלת הצללים שלו תספק אינדיקציה לכוונותיו - האם ירחיק יהודים מהלייבור או כאלה הנחשבים לידידי ישראל. בעבר התבטא בעד חמאס: "הרעיון שארגון המקדיש עצמו לטובתו ולרווחתו של העם הפלסטיני ולכינון שלום ארוך-טווח וצדק חברתי וצדק פוליטי באזור כולו מוגדר כארגון טרור על-ידי הממשלה הבריטית הוא באמת טעות היסטורית גדולה ואני מזמין את הממשלה לשקול מחדש את עמדתה בנושא זה ולהתחיל לדבר ישירות עם חמאס וחיזבאללה - זו הדרך היחידה להשיג שלום".

 

דויטש מעריך כי בשלב הראשון קורבין יצטרך לעסוק בנושאים הבוערים כמו מצב הכלכלה והחינוך לפני שיעסוק במדינה פלסטינית. מאידך, סביר להניח שקורבין יאמץ גישה קשוחה כלפי ישראל ויקרא לסנקציות, חרם של מוצרים מהתנחלויות ותמיכה במדינה פלסטינית. במקרה של עימות אלים נוסף, סביר להניח שהוא יגנה את ישראל כפי שעשה גם קודמו מיליבנד בצוק איתן. "קשה לדעת עד כמה קורבין ירחיק לכת עם הצעות אנטי ישראלית כאשר רבים במפלגת הלייבור יסרבו לגבות אותו במגוון של נושאים", כך דויטש.

 

לקורבין לא תהיה תקופת ארוכה של חסד. כבר בעוד שמונה חודשים בבחירות המקומיות הוא יעמוד במבחן הראשון שלו כמנהיג הלייבור, במיוחד סביב הבחירות לראשות עיריית לונדון. בקהילה היהודית חוששים שאם יישאר בתפקידו עד הבחירות הכלליות בשנת 2020 ולא יסטה ממדיניותו האנטי ישראלית - הנזק שייגרם ליחסי הקהילה היהודית עם הלייבור יהיה בלתי הפיך. ניצחונו עלול לסמן את סוף היחסים עם היהודים.

 

הניצחון של קורבין עלול גם לפגוע בארגון ידידי ישראל בלייבור שמנה כ-100 חברי פרלמנט. בעבר הנהיגו את הארגון פוליטיקאים בריטים בכירים מאוד ובהם טוני בלייר שהיה ראש ממשלת בריטניה. הארגון הזה תמיד נחשב בלוק חזק וקשיח של ידידי ישראל. בכהונה האחרונה תחת הנהגתו של מיליבנד הארגון נחלש מאוד וירד ל-60-50 חברי פרלמנט.

 

יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג שמעורה בנעשה במפלגת האחות הבריטית אומר כי דעותיו של קורבין חוצות אפילו את גדר המחלוקת הסבירה וללא ספק הן מדאיגות מאוד מבחינתנו. "צריך להבין שלקורבין תהיה בעיה אפילו במשפחת המדינות האירופיות".

 

השגריר לשעבר דני שק שעמד בראש ארגון ההסברה הבריטי הפרו ישראלי "בייקום" אומר: "מצוקת הכישלונות של מפלגת הלייבור דוחקת את חבריה אל הקצה השמאלי. יתכן שבטווח הארוך זה יניב פירות, אבל כרגע נראה לי שאלה בעיקר חדשות טובות ליריבים בימין. כך או כך, זה ויתור על הבוחרים היהודים שלמרות מסורת של תמיכה בלייבור יתקשו להצביע למפלגה שבראשה עומד מנהיג עם דיעות כה בעייתיות בנושא ישראל".

 

פרשנים בבריטניה ובכירים בקהילה היהודית מעריכים שניצחונו של קורבין הוא מתנה לשמרנים ולקמרון. אם הערכות יתממשו וקורבין אכן ייכשל - זה יכול להחזיר ללייבור דמויות מהתקופה של טוני בלייר שנחשבת לתקופת הזוהר שבה הלייבור הצליח להדיח את המפלגה השמרנית אחרי 18 שנים בשלטון - ואולי אפילו את בלייר עצמו.

פורסם לראשונה 12/09/2015 20:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים