שתף קטע נבחר

כולם נגד טראמפ ובעד ישראל. העימות השני

המועמדים הרפובליקנים התאגדו בעימות נגד טראמפ: "בדרן שמעליב את כולם". וכולם התבטאו נגד הסכם הגרעין. רוביו: "אובמה מכבד את האייתוללה יותר מאשר את נתניהו". בוש: "לתת לישראל את הנשק הכי מתוחכם"

המועמדים בתחילת העימות (צילום: AP) (צילום: AP)
המועמדים בתחילת העימות(צילום: AP)
11 מתמודדים נפגשו על במה אחת הלילה (יום ה'), בספריית רייגן בקליפורניה, בעימות השני של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות. כשברקע המתמודדים התנוסס המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" ששימש את הנשיא המנוח רונלד רייגן. העימות הרפובליקני הוא למעשה עשרה מתמודדים נגד אחד, הלוא הוא דונלד טראמפ, שהצליח לגנוב את ההצגה ואת אהדת הציבור השמרני שמאס בפוליטיקאים מוושינגטון עם ממוצע סקרים של כ-30 אחוז.

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

זה היה קרב הישרדות עבור חלק מהמתמודדים בעימות ששודר ברשת CNN. ערב העימות, המובילים במרוץ הרפובליקני הם דווקא השלושה שכלל אינם פוליטיקאים, איל הנדל"ן דונלד טראמפ, מנתח המוח ד"ר בן קרסון, ומנכ"לית HP לשעבר קרלי פיורינה, ולשלושתם יחד יותר מ-51 אחוז תמיכה לפי הסקרים האחרונים. פיורינה, האישה היחידה על הבמה, הייתה חזקה יותר מכל הגברים שעמדו לצדה.

 

בלב הדיון עמד בין היתר הסכם הגרעין עם איראן והתמיכה בישראל. ג'ב בוש הכריז כי "יש לתת לישראל את הנשק המתוחכם ביותר כדי שאיראן תדע שאנחנו עומדים מאחורי ישראל". הסנאטור מרקו רוביו חיזק את דבריו ותקף את הנשיא ברק אובמה: "יש לנו נשיא שמכבד את האייתוללה יותר מאשר את ראש ממשלת ישראל". קרלי פיורינה, המדורגת כעת בסקרים במקום השלישי, הבטיחה כי עם כניסתה לבית הלבן, "ארים טלפון לידידי בנימין נתניהו".

 

בוש הודה שעישן מריחואנה: "סליחה אימא"

"טראמפ הוא בדרן מצוין ומצליח במקצוע שלו", אמרה פיורינה מיד עם תחילת העימות. יריבה השיב לה: "אני יותר מבדרן, אני איש עסקים וזה מה שהמדינה הזאת צריכה". גם הסנאטור ראנד פול מיהר לתקוף את איש העסקים שמוביל בינתיים במרוץ: "אנחנו לא רוצים מישהו עם אישיות כזאת. אני מאוד חושש מאחד כזה עם האצבע על הכפתור הגרעיני". לכך השיב טראמפ: "ראנד פול הוא מספר 11 בסקרים ולא צריך להיות על הבמה הזאת. הכישורים שלי מאפשרים לדון עם אנשים מכל העולם. אני איש עסקים. את היכולות האלה אביא לתועלת המדינה ואין אף אחד אחר על הבמה הזאת שמסוגל לכך".

 

ג'ב בוש, שהיה התקווה הגדולה של המפלגה לפני הנסיקה האדירה של טראמפ, הצטרף למתקפה נגדו: "הנשיא הבא צריך לתקן בעיות חמורות. אתה לא יכול לדבר ולהעליב את כולם". מושל ויסקונסין סקוט ווקר הוסיף: "אנחנו לא צריכים מתלמד בבית הלבן, אנחנו לא יודעים מי אתה. אחרי כל כך הרבה פשיטות רגל, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שתיקח את אמריקה לפשיטת רגל". מושל אוהיו ג'ון קייסיק ניסה להציל את הדיון ואמר: "אם הייתי יושב בבית, הייתי מכבה את הטלוויזיה. אני מציע שניגש לדבר על הנושאים".

המובילים במרוץ: טראמפ וקרסון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המובילים במרוץ: טראמפ וקרסון(צילום: רויטרס)

 

ג'ב בוש מודה: "עישנתי מריחואנה לפני 40 שנה"

 

 קרלי פיורינה: "בעלי פרנק ואני קברנו ילדה בגלל התמכרות לסמים"

 

הסנאטור ראנד פול מתח ביקורת על מועמדים "צבועים" שקוראים לאכיפה נוקשה נגד משתמשים בסמים ורוצים לשלוח צעירים, בעיקר אפרו-אמריקנים והיספנים לכלא, ואילו הם לא ישבו בכלא על שימוש בסמים בגלל ייחוסם המשפחתי ועושרם. דבריו כוונו בעיקר אל מושל פלורידה לשעבר, שהודה בשידור חי שהשתמש בעבר בסמים. "לפני 40 שנה עישנתי מריחואנה ואני מודה בזה. אני בטוח שאנשים אחרים גם עשו זאת ואולי לא רוצים לומר זאת בפני 25 מיליון בני אדם. אימא שלי לא מאושרת שעשיתי את זה". לאחר העימות הוא צייץ בטוויטר "סליחה אימא". אמו, למי שלא זוכר, היא ברברה בוש, הגברת הראשונה לשעבר.

 

גם המועמדת פיורינה, לשעבר מנכ"לית חברת HP, התייחסה לנושא והעלתה סיפור אישי שלעתים נדירות היא מעלה ביוזמתה - מות בתה החורגת. "בעלי פרנק ואני קברנו ילדה בגלל התמכרות לסמים", היא הוסיפה שמריחואנה עשויה להיות "סם הכניסה" שמוביל לבעיות סמים חמורות יותר. "אני יודעת זאת למרבה הצער מניסיון אישי".בתה החורגת של פיורינה, לורי אן פיורינה, הייתה בת 34 במותה בשנת 2009 וסבלה מהתמכרות לאלכוהול ולסמים.

 

פיורינה לטראמפ: "פשטת את הרגל ארבע פעמים"

אבל הצופים בבית אוהבים את הבידור של טראמפ, והוא סיפק אותו גם הפעם. לאחר הערותיו על פרצופה של המתמודדת פיורינה לפני כמה ימים, שבמסגרתם אמר "מי יצביע לפנים כאלה", אי אפשר היה להתעלם מהנושא. פיורינה אמרה לאיל ההון השנוי במחלוקת ש"אני חושבת שנשים בכל המדינה הזאת שמעו היטב את מה שטראמפ אמר". טראמפ ניסה לתקן את דבריו ואמר ש"יש לה פרצוף יפה" וש"היא אישה יפה", אבל לגופו של עניין, האשים את פיורינה שתחת הנהגתה התרסקה חברת HP. היא החזירה לו ואמרה ש"פשטת את הרגל ארבע פעמים". טראמפ אמר שהוא לא פשט רגל אלא ברח בזמן מאטלנטיק סיטי הכושלת.

 

רשת טוויטר מסרה כי דבריה של פיורינה לטראמפ בסוגיית הפרצוף שלה היו הרגע שזכה להכי הרבה ציוצים ברשת החברתית מתוך העימות הרפובליקני השני.  

 

"קודם כל אתקשר לידידי נתניהו". פיורינה (צילום: AP) (צילום: AP)
"קודם כל אתקשר לידידי נתניהו". פיורינה(צילום: AP)
מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שבה נמצאת אטלנטיק סיטי העיר לשניים: "אנחנו לא רוצים לשמוע על הקריירות שלכם. בואו נדבר על מעמד הביניים". פיורינה הגיבה כי "צריך לדבר על הרקורד של המועמדים".

 

"אין לפוטין כבוד לאובמה"

כמה מועמדים, ובראשם הסנאטור טד קרוז, הבטיחו לבטל את הסכם הגרעין עם איראן ביום הראשון שלהם בבית הלבן. ג'ון קייסיק הגיב ואמר ש"הסכם הגרעין הוא לא הסכם טוב, אבל אני לא חושב שזה נכון לבטל את ההסכם מהיום הראשון". הסנאטור ראנד פול ציין כי "יותר נבון לראות אם איראן מצייתת להסכם לפני שמבטלים אותו".

 

בנושא החימוש הרוסי בסוריה מיהר טראמפ לענות: "אין לפוטין כבוד לאובמה. אני חושב שאסתדר עם פוטין והעולם יהיה יציב יותר". הסנאטור מרקו רוביו אמר כי "פוטין רוצה למקם את רוסיה במקום שהייתה ברית המועצות. פוטין מנסה להחליף אותנו כבעל הכוח במזרח התיכון".

 

קרלי פיורינה אמרה כי היא הייתה "מתחילה לבנות מחדש את הצי השישי, שולחת חיילים לגרמניה ועושה תמרונים בים הבאלטי". בהמשך שיגרה עקיצה לטראמפ, שבראיון בחודש האחרון לא ידע מהו ההבדל בין כוח קודס לכורדים, וציינה כי "מנהיג כוח קודס סולימאני נסע פעמיים לדבר עם פוטין במוסקבה. צריך לדעת מה זה כוח קודס".

 

"צריך להראות לאיראן שאנחנו עומדים מאחורי ישראל". בוש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"צריך להראות לאיראן שאנחנו עומדים מאחורי ישראל". בוש(צילום: AFP)
 

חלק מהמועמדים ובהם המושל סקוט ווקר קבלו על כך שהנשיא אובמה מזמין את נשיא סין שי לארוחת ערב רשמית, בשעה שסין מבצעת התקפות סייבר נגד ארה"ב. על כך הגיב ג'ב בוש: "צריך להיות חזק מול סין, ויש כלים אחרים לעשות זאת, בלי לבטל ארוחת ערב. לגבי איראן, ביטול התוכנית הוא לא תוכנית. צריך לתת לישראל את הנשק המתוחכם ביותר כדי שאיראן תדע שאנחנו עומדים מאחורי ישראל".

 

11 אזכורים לישראל בעימות

כשטראמפ אמר שהוא האדם היחיד בעימות שלא הסכים עם הכניסה למלחמה בעיראק, בוש יצא להגנת אחיו, הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שהורה על הפלישה ב-2003. "הוא שמר על הביטחון שלנו", אמר ג'ב בוש.

טראמפ השיב לו: "אתה מרגיש בטוח יותר עכשיו? אני לא מרגיש כה בטוח". טראמפ גם הפתיע כשאמר במהלך העימות שהוא תומך בעמדה לפי קיים קשר בין מתן חיסונים לילדים לבין תופעות של אוטיזם.

 

התבטאויותיהם של המועמדים ליחסי ישראל-ארה"ב תפסו מקום בולט בעימות. מעבר לאמירות של פיורינה בנוגע לנתניהו ולהבהרה של בוש למשל, בנוגע לאיתות שיישלח לאיראן בדבר הגיבוי האמריקני, נמנו עוד התייחסויות למדינה היהודית. מייק האקבי הבהיר שגם הוא מתנגד להסכם הגרעין והקפאת הסנקציות: "זה מאיים על ישראל מייד, זה מאיים על המזרח התיכון כולו, זה מאיים על ארה"ב ואנחנו לא יכולים להתייחס לממשלת הגרעין האיראנית כמו לכל ממשלה. איראן מממנת ארגוני טרור כמו החמאס והחיזבאללה ומאיימת על הציביליזציה המערבית". ואילו הסנאטור טד קרוז התחייב: "אם אהיה הנשיא, שגרירות ארה"ב בישראל תהיה בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המועמדים בעימות
צילום: AP
צילום: AFP
סיפק את הבידור. טראמפ
צילום: AFP
מומלצים