שתף קטע נבחר

אבו מאזן: "אטיל פצצה בנאומי באו"ם החודש"

כשבועיים לפני נאומו בעצרת הכללית הודיע אבו מאזן כי יפתיע את כולם: "לא מוכן לחשוף מהי אותה פצצה". האפשרויות: ביטול הסכם אוסלו, הכרזה על פירוק הרשות ועוד. לדבריו, מדינה יהודית היא הצדקה לדאעש

איזו הפתעה מכין אבו מאזן לנאום המרכזי של השנה? כשבועיים לפני נאומו בעצרת האו"ם ב-29 בספטמבר מודיע אבו מאזן: "אטיל פצצה בסיום הנאום שלי בעצרת האו"ם ואני לא מוכן לחשוף מהי אותה פצצה". הנשיא הפלסטיני אמר את הדברים בראיון שיפורסם בשבוע הבא בכלי תקשורת ערבי.

 

אבו מאזן באו"ם, בשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן באו"ם, בשנה שעברה(צילום: AFP)
 

אבו מאזן ציין כי נאומו יתמקד בהסכמי אוסלו ובהפרות לכאורה של ההסכם על ידי ישראל, כמו הריסת בתים בשטחי A ו-B. בראיון תקף אבו מאזן את רעיון המדינה היהודית ואמר כי הוא מספק הצדקה למלחמות הדת במזרח התיכון ולארגונים קיצוניים כמו דאעש.

 

"אם ישראל רוצה להיות מדינה יהודית הרי שישנה הצדקה לארגון 'המדינה האיסלאמית' ואחרים שרוצים להקים מדינה איסלאמית בסוריה, מצרים ועזה", אמר הנשיא הפלסטיני. הוא התייחס לאירועים בהר הבית וטען שוב כי ישראל מעוניינת לחלק את ההר בין יהודים למוסלמים מבחינת השטח וזמני התפילה. הוא הבהיר כי הפלסטינים לא ייתנו לדבר שכזה להתרחש לעולם.

 

בישראל מתקשים לדעת מה אבו מאזן זומם ואף חוששים מכך שהוא עצמו עוד לא גיבש החלטה ושמופעלים עליו לחצים. בין האפשרויות: ביטול הסכמי אוסלו, הכרזה על פירוק הרשות הפלסטינית והעברת האחריות האזרחית והביטחונית בשטח לישראל ככוח הכובש, הכרזה על פלסטין "מדינה תחת כיבוש" (מונח מהמשפט הבינלאומי) המבקשת הגנה מהקהילה הבינלאומית, ופנייה למועצת הביטחון בבקשה לקבל את פלסטין כחברה מלאה.

 

לא ברור כיצד תגיב ישראל לכל אחד מהתרחישים האלה. כבר עתה בכירים בישראל מאיימים שאם אבו מאזן "ישבור את הכלים" – ישראל תשקול לסלק אותו או להטיל עליו מצור כשם שהטילה על יאסר ערפאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים