שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הערבים טוענים שהשמידו 158 מטוסים ישראליים"
  מסמכים של ה-CIA, שהותרו כעת לפרסום, מראים מה ידעה ארה"ב בתחילת מלחמת ששת הימים. "הדיווחים הערביים נראים מוגזמים. היוזמה באוויר היא של ישראל, אבל לא ברור מה המצב על הקרקע", דיווחו ביומיים הראשונים ללחימה ב-1967

  "משעות הבוקר המוקדמות של היום מתחוללים קרבות עזים בין כוחות אוויר שריון מצריים שנעו לעבר ישראל לבין כוחותינו שיצאו לבלום אותם". זו הייתה הודעת דובר צה"ל עם פתיחת מלחמת ששת הימים. כעת, כמעט 50 שנה אחרי המלחמה, נחשפים לראשונה מסמכי CIA שמראים מה המידע הראשוני שהתקבל בארצות הברית על המלחמה.

   

  אתמול פרסם ה-CIA כ-2,500 מסמכים מסווגים, מתקופתם של הנשיאים ג'ון קנדי ולינדון ג'ונסון בשנות השישים. המסמכים מתארים בין היתר את התפתחות מלחמת וייטנאם ואת התגובות למשבר הטילים בקובה, וגם את מלחמת ששת הימים, מנקודת המבט האמריקנית.

   

  הודעת דובר צה"ל, ביום פתיחת המלחמה

  הודעת דובר צה"ל, ביום פתיחת המלחמה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מפת הקרבות, במסמך שהעביר ה-CIA ()
  מפת הקרבות, במסמך שהעביר ה-CIA

   

  ב-5 ביוני, יום פתיחת המלחמה, הועבר תדרוך יומי שסווג "סודי ביותר". כך נכתב בו: "העימותים החלו מוקדם יותר הבוקר. שני הצדדים דיווחו על עימותים קשים באוויר ובין כוחות שריון בגבול ישראל-מצרים. מטוסי ישראל הפציצו שדות תעופה בקהיר ובאזורים אחרים, החל מהשעה 8 בבוקר שעון מקומי.

   

  "קהיר הודיעה זה עתה כי לפחות חמישה שדות תעופה שלה בסיני ובאזור התעלה הפכו לפתע 'בלתי שמישים'. בתוכניות המלחמה של ישראל פעולה מהירה נגד חיל האוויר המצרי הייתה בראש סדר העדיפויות, עקב האיום והפגיעות של שדות התעופה והמרכזים החשובים שלה.

   

  "הדיווחים עדיין מקוטעים, אבל הסימנים מראים כי היוזמה היא של ישראל. בסוף השבוע היה ברור כי מנהיגי ישראל השתכנעו שעבורם הזמן אוזל. הקבינט הישראלי החדש נפגע אתמול בעבר עם השגריר הרמל פרסנט, והתכנס שוב הבוקר. בתוך כך, רדיו דמשק הודיע כי מטוסי סוריה מפציצים ערים ישראליות. 'הצטרפנו למערכה', נאמר שם".

  ההכנות למלחמה בישראל (צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה
  ההכנות למלחמה בישראל(צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  כיבוש העיר העתיקה (צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה
  כיבוש העיר העתיקה(צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  יממה לאחר מכן פרסמו האמריקנים את העדכונים על מצב הקרבות. "קהיר מתכננת כנראה קמפיין הקורא למתקפה נגד אינטרסים אמריקניים בעולם הערבי. התקשורת המצרית והסורית קראה ל'המוני ערבים' להשמיד את כל האינטרסים האמריקניים וה'אימפריאליסטיים' ב'אדמות הערביות'. אתמול בלילה טען רדיו קהיר כי יש לו הוכחות להשתתפות אמריקנית ובריטית ב'תוקפנות'. הפגנות נערכות נגד שגרירויות ארצות הברית ונציגויותיה בכל העולם הערבי.

   

  "מדינות ערב המייצרות נפט נפגשו בבגדד ואמרו כי יפסיקו למכור נפט לכל מדינה שתתמוך בישראל במהלך הלחימה. ברדיו בגדד נאמר הבוקר כי העברת נפט עיראקי הופסקה עקב 'הגישה האמריקנית והבריטית'.

   

  "בלחימה ישראל השיגה יתרון מוקדם ואולי אף מכריע באוויר, אבל התקדמות הלחימה בקרקע עדיין אינה ברורה. אם טענות ישראל לגבי הנזק לחילות האוויר הערביים נכונות, אזי הם השמידו את כל 21 המטוסים של ירדן, שני שלישים מחיל האוויר הסורי הכולל 69 מטוסים ו-250 מ-430 המטוסים של מצרים. מנגד, טענות הערבים כי השמידו 158 מטוסים ישראליים נראות מוגזמות, ולא ברור מה הנזק האמיתי לכוח הישראלי, הכולל 270 מטוסים.

   

  "המידע האמיתי על המתרחש בשטח נותר קטוע. הישראלים טוענים כי כבשו עמדות בקונטילה שבדרום סיני והגיעו לפרברי אל-עריש בצפון חצי האי. בירדן, המלך חוסיין אמר הבוקר כי ישראל מתקדמת ב'אופן מעניש'. הוא סיים בתחינה להתערבות אמריקנית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
  רבין, דיין ועוזי נרקיס, בקרב על ירושלים
  צילום: צלם במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
  מומלצים