שתף קטע נבחר

אלימות בי-ם: 3 לוחמי מג"ב נפגעו מבקת"בים

שוטרי מג"ב ספגו בקבוקי תבערה בג'בל מוכבר לאחר שניסו להשתלט על מתפרעים שחסמו צירים. לוחם אחד נפצע בינוני ושניים קל. במהלך העימותים נורה פלסטיני ברגלו ומצבו בינוני-קשה. במהלך היום נרשמו עימותים במוקדים שונים באזור הבירה. ועדת החוץ והביטחון אישרה גיוס מילואים

 

אזור התקרית בג'בל מוכבר ()
אזור התקרית בג'בל מוכבר

תפילות יום השישי של המוסלמים בהר הבית הסתיימו בצהריים בשקט יחסי אך בכמה מוקדים נרשמו הפרות סדר. המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים, ולבסוף עצרה חשוד אחד בשער שכם שיידה אבנים עם מפגינים נוספים. הפלסטינים דיווחו על מפגין שנפצע בא-טור. בג'בל מוכבר נפצעו שלושה לוחמי מג"ב לאחר שהושלכו לעברם בקבוקי תבערה. אחד הלוחמים, כבן 27, נפצע באורח בינוני ופונה לבית החולים שערי צדק. שניים נוספים במצב קל והם פונו על-ידי צוותי מד"א לבית החולים הדסה עין כרם בבירה. פלסטיני נורה ברגלו במהלך העימותים ופונה במצב בינוני עד קשה לבית החולים שערי צדק.  

 

המשטרה מסרה כי כוח יצא מרכבו כדי להשתלט על מתפרעים ששחסמו צירים עם צמיגים בוערים, אז ספגו בקבוקי תבערה. שני חשודים נעצרו בתקרית הזו ובתקרית נוספת בשכונה נעצרו שלושה קטינים בחשד ליידוי אבנים. סך הכול נעצרו בג'בל מוכבר שמונה חשודים. במקביל, כוחות משטרה נכנסו לשכונת שועפט כדי לפזר מתפרעים.

 

בדרך שכם הפרו כמה מפגינים את הסדר. המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות. בשכונת א-טור יידו כמה רעולי פנים אבנים לעבר כוח משטרה ומג"ב, בסמטת סלמן אל פרסי. גם שם פיזרו שוטרים את המפגינים, והפלסטינים דיווחו על נפגע מכדור גומי אך בצד הישראלי לא אישרו זאת. תקרית אלימה נוספת אירעה במעבר קלנדיה שם פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות משטרה ומג"ב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הם פוזרו תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בפעילות יזומה בואדי ג'וז זיהה כוח מג"ב נער ערבי כבן 17 מיידה אבנים לעבר שוטרים. הכוח עצר את החשוד והעביר אותו לחקירה במרחב קדם.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 
כוחות ביטחון ערוכים מחוץ לשועפט (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
כוחות ביטחון ערוכים מחוץ לשועפט(צילום: חסן שעלאן)

בקבוקי תבערה גרמו לשריפה בבניין בשכונה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
בקבוקי תבערה גרמו לשריפה בבניין בשכונה(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מחנה הפליטים שועפט הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחנה הפליטים שועפט הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

מפגינים אחרים השליכו בהמשך בקבוק צבע לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט בבירה, אך לא היו נפגעים במקום. המשטרה ערכה סריקות.

 

ביהודה ושומרון נרשמו הפגנות ב-15 מוקדים שונים נכון ל-15:30. כ-2,900 פלסטינים השתתפו בהפגנות, מתוכם 12 נפצעו מירי אמצעים לפיזור הפגנות. בשכם, שידועה כמעוז של חמאס, השתתפו כ-1,500 מפגינים. לא היו אירועים חריגים.

 

ועדת החוץ והביטחון אישרה לצה"ל לגייס 100 לוחמי מילואים של משמר הגבול כמענה למצב המחמיר בבירה. חברי הוועדה התכנסו הבוקר לדיון מיוחד, שבו אמר יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי כי "ללוחמי משמר הגבול ניסיון עשיר ומוצלח בהתמודדות עם פעילות עוינת ואלימה. הצבת פלוגות מג"ב בבירה תסייע להשבת הסדר על כנו במהרה". 

 

משטרת ירושלים סיכמה את אירועי יום השישי ללא אירועים חריגים. "אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב נערכו משעות הבוקר המוקדמות ופעלו בנחישות בעוטף העיר העתיקה, שכונות מזרח העיר, בסמטאות ובשערי הכניסה להר הבית. הם מנעו כניסת צעירים להר הבית". מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי: "הפעילות המקצועית והנחושה של השוטרים והלוחמים במגוון הרחב של המשימות ראויה לכל שבח. נמשיך בפעילות מוגברת למען ביטחון תושבי ירושלים והמבקרים הרבים".

 

במקביל, ישראל מנעה משיירה שבה היו ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' וראש הביטחון המסכל זיאד הב ריח, מלהיכנס לירושלים לצורך עלייה למסגד אל-אקצה. השיירה נחסמה במעבר חיזמא ושבה על עקבותיה לרמאללה.

 

במחנה הציוני הגיבו להחלטה לגייס מילואים של לוחמי מג"ב. "כדי להגיע הביתה בשלום בתקופת נתניהו, צריכים תושבי ירושלים לנסוע בנגמ"שים ותחת אבטחה של אלפי שוטרים ממג"ב. בניגוד לראש הממשלה, לתושבי הבירה אין מכונית משוריינת ומגיע להם ולילדיהם ביטחון עכשיו מיד".

 

בירדן יצאו כמה תהלוכות מהמסגדים אחרי תפילת יום השישי גם בבירה עמאן וגם באזורים אחרים. המתפללים מחו על העימותים בהר הבית בשבוע האחרון וגינו את ישראל. הגורם העיקרי שעומד מאחורי אותן תהלוכות הוא הזרם האיסלאמיסטי והאחים המוסלמים.

תהלוכה אנטי ישראלית בירדן ()
תהלוכה אנטי ישראלית בירדן
 

מהומות גם בחברון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מהומות גם בחברון(צילום: EPA)

אין יום זעם בלי שריפת דגל ישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אין יום זעם בלי שריפת דגל ישראל(צילום: רויטרס)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקר ברחבת הכותל לאחר הערכת מצב שקיים עם קציני משטרה. "בירושלים פרוסים החל משעות הבוקר אלפי שוטרים כדי להבטיח את השקט והביטחון בה", אמר השר מהליכוד. "הנוכחות המשטרתית מורגשת ונעשה כל שביכולתנו כדי שהשקט יישמר ככל שניתן. המשטרה תנקוט ביד קשה ביותר נגד כל מפירי הסדר".

 

ארדן הוסיף ואמר: "אני מביע צער רב על ההסתה והשקרים של הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן וחברי כנסת ערבים שמסיתים ומשקרים על מה שנעשה בהר הבית. הכוונה שלנו היא לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית, אבל הוא כולל חופש תנועה וביקור לכל מי שרוצה לבקר בהר.

 

"מה שראינו בימים האחרונים זה פורעים איסלאמים שאמורים לשמור על קדושתו של ההר כבית תפילה מכניסים סלעים וצינורות נפץ שהופכים את ההר למחסן של טרור".

 

בתוך כך, הרבנים הראשיים לישראל יצאו היום בקול קורא לראשי הדת המוסלמית ולשאר ראשי הדתות בישראל, לפעול ביחד להפסקה מיידית של האלימות בירושלים בפרט ובסביבותיה ולמנוע את התפרעויות והפרות סדר במקומות הקדושים שייעודם לתפילה. הרבנים הראשיים ציינו בקריאתם כי תפקידם של ראשי הדתות היא ליצור אוירה שתמנע עימותים וחיכוכים סביב המקומות הקדושים.

 

"אנו מצפים מידידינו, שותפינו למועצת ראשי הדתות בישראל, לגנות כל מי שמחלל את המקומות קדושים ומכניס אליהם אמצעי לחימה מסוגים שונים ולמנוע תופעות אלה". עוד ציינו הרבנים הראשיים, כי "ישראל מאפשרת חופש פולחן לבני כל הדתות ומכבדת את מנהגיהם וכי המקומות הקדושים נועדו לתפילה בלבד".

 

את קריאתם סיימו הרבנים הראשיים כי, "בימים אלו של תחילת השנה היהודית, ימי רצון, נישא תפילה לשנת שלום, ביטחון ודו-קיום בין כל תושבי העולם מתוך סובלנות ומתינות ובתקווה שיתקיימו דברי הנביא ישעיהו: 'לא ישא גוי אל גוי חרב, ולא ילמדו עוד מלחמה'".


פורסם לראשונה 18/09/2015 13:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים