שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דויד גרוסמן העביר את ארכיונו לספריה הלאומית
  "המעבר החד שעשו אלפי הדפים והטיוטות שלי - מארגזי הקרטון המאובקים של הסופרמרקט במחסן הבית למדפי הספרייה הלאומית - מרגש אותי", אמר הסופר דויד גרוסמן בעת שמסר את חומרי עבודתו לספריה הלאומית למשמרת. לאחר קליטתם, החומרים יהיו זמינים לציבור בעבור עיון ומחקר סביב יצירתו

  הסופר דויד גרוסמן הפקיד את ארכיונו האישי בספרייה הלאומית בירושלים, כך נמסר היום (א') בהודעה רשמית מטעם הספריה הלאומית. לאחר קליטת הארכיון בספרייה הוא יעמוד לרשות הציבור.

   

  גרוסמן, יליד ירושלים 1954, נחשב לאחד מהסופרים החשובים ביותר בספרות העברית העכשווית ובעולם כולו. הוא פרסם סיפורים רבים למבוגרים ולילדים. ספריו תורגמו לעשרות לשונות, וזיכו אותו בפרסים ספרותיים ובעיטורי כבוד רבים. מלבד פעילותו הספרותית, גרוסמן מעורב בפעילות ציבורית, חברתית ופוליטית, הוא חיבר ספרים תיעודיים וכן מאות מאמרים בעיתונות.

   

  צפו: דויד גרוסמן מקריא מתוך "נסיכת השמש"    (צילום: עפר מאיר, הפקה: ערן רחמני)

  צפו: דויד גרוסמן מקריא מתוך "נסיכת השמש"    (צילום: עפר מאיר, הפקה: ערן רחמני)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ארכיונו האישי של דויד גרוסמן כולל טיוטות של כל ספריו עד כה ותחקירים שערך במהלך כתיבתם, ובכלל זה חומרי ספרו האחרון "סוס אחד נכנס לבר" - מכתב היד הראשוני במחברת, ועד להגהות האחרונות על הטיוטות שלפני הירידה לדפוס.

   

  פריטי הארכיון מאפשרים לעקוב אחר תהליך התקבלותו של גרוסמן בארץ ובעולם, אחרי ביקורות ועבודות מחקר, וכן אחרי פרסים, תארי כבוד ותעודות, וקטעי עיתונות מראשית דרכו כנער שהגיש תכניות בקול ישראל. לצד כתבי היד ודברי הדפוס, ארכיונו האישי כולל גם מידע דיגיטלי רב. זהו חלק בלתי נפרד מן הארכיון, ובעתיד ימשיך וייאסף באופן שוטף על ידי הספרייה הלאומית.

   

  מהספריה הלאומית נמסר: "ארכיונו של דויד גרוסמן בספרייה הלאומית

  ישמש את המתעניינים הרבים ביצירתו בישראל ובעולם. חוקרי ספרות ותלמידים הלומדים את יצירות גרוסמן בבתי הספר, שוחרי הספרות העברית ומתעדי זירת דעת הקהל הישראלית - כל אלה ואחרים ימצאו בארכיון עשיר זה כר נרחב למחקר, חינוך והוראה".

   

  "המעבר החד שעשו אלפי הדפים והטיוטות שלי - מארגזי הקרטון המאובקים של הסופרמרקט במחסן הבית למדפי הספרייה הלאומית, ובעיקר, שדרוגם לדרגת 'ארכיון' - אלה הדברים שיעבור זמן רב עד שאתרגל להם", מסר הסופר. "אבל כעת אני מתרגש מכך שדברים שכתבתי יהיו לצד כתביהם של הוגים, סופרים ויוצרים דוגמת הרמב"ם, קפקא, מרטין בובר, חיים גורי, א.ב. יהושע ונעמי שמר".

   

  יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, ציין כי הספרייה הלאומית רואה זכות גדולה בקבלת ארכיונו של דויד גרוסמן, מבכירי היוצרים בספרות הישראלית. "הספרייה משקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים הן בקליטת ארכיונים ואוספים של יוצרים מהשורה הראשונה והן בתהליכי הדיגיטציה והשימור שלהם", אמר בלומברג והוסיף, "העברת ארכיונו של גרוסמן עשויה לעודד תלמידים וחוקרים ללמוד ולכתוב, ובכך יעשירו ויקדמו את המחקר הספרותי והיצירה הישראלית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עפר מאיר
  דויד גרוסמן. מסר את ארכיונו לספריה הלאומית
  צילום: עפר מאיר
  לאתר ההטבות
  מומלצים