שתף קטע נבחר

וינשטיין: מתנגד להחמרת הצעדים נגד מיידי האבנים

בתום הדיון בלשכת רה"מ כבר הובאה טיוטה להחמרת הוראות פתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקת"בים. אף שנטען כי הטיוטה הובאה בתיאומו, היועמ"ש הודיע על התנגדותו. גם לעונשי מינימום הוא התנגד והציע פשרה. בערב: פלסטינים יידו אבנים וגרמו נזק לשלוש מכוניות ישראלות ליד ענתות

 

כוחות מג"ב בג'בל מוכבר בסופ"ש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות מג"ב בג'בל מוכבר בסופ"ש(צילום: AFP)

חוסר תיאום: היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התנגד היום (א') בדיון מיוחד להצעות להחמיר את הוראות פתיחה באש נגד מיידי אבנים וגם לקביעת עונשי מינימום לאלה שייתפסו. זאת על אף שלשכת ראש הממשלה טענה אתמול כי טיוטה שהציגה המשטרה בהסכמתו של וינשטיין כללה את החמרת הוראות הפתיחה באש גם באירועים שבהם נשקפת סכנה לאזרחים הנמצאים בסמיכות למיידי האבנים. 

 

בדיון שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא השתתפו בין השאר גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד. וינשטיין טען שם כי ההוראות הקיימות "מספקות את הסחורה" ואין צורך לשנות אותן. לדבריו, הוא לא אישר את החרפת הנוהלים, אלא רק שימוש ברובה צלפים מסוג רוגר.


 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

בנימין נתניהו ויהודה וינשטיין (צילום: AP) (צילום: AP)
בנימין נתניהו ויהודה וינשטיין(צילום: AP)

 

 

נזק שנגרם למכוניות ליד ענתות (צילום: רבש"צ יישוב ענתות ) (צילום: רבש
נזק שנגרם למכוניות ליד ענתות(צילום: רבש"צ יישוב ענתות )

 (צילום: רבש"צ יישוב ענתות ) (צילום: רבש
(צילום: רבש"צ יישוב ענתות )

 

נתניהו ציין שלדעתו הוראות פתיחה באש כפי שהן כיום לא יכולות לתת למשטרה את הכלים למנוע יידוי אבנים או להרתיע. בתגובה הסכים וינשטיין לבחון שוב את הסוגיה,

והוא אמור לחזור עם תשובה ביום חמישי הקרוב.

 

כשהבין בדיון שהשרים מתכוונים להתעקש בנושא, הציע היועמ"ש פשרה כדי למנוע חוק שיחוקק "מעל ראשו": קביעת עונשי מינימום למיידי אבנים כהוראת שעה למשך שנה או שנתיים כדי לבחון האם אכן הדבר יוצר הרתעה או מונע יידוי אבנים. וינשטיין הדגיש שמדובר בבגירים בלבד. נתניהו הודיע שישקול בחיוב את ההצעה.

 

בערב אמר נתניהו: "הממשלה היא הריבון והיא זו שקובעת שיוטלו קנסות כבדים, יקבעו עונשי מינימום ויוחמרו הוראות פתיחה באש, והמשפטנים יצטרכו למצוא דרך לממש את הדברים. אני נחוש להעביר את זה כי חייבים לשנות את המצב בירושלים".

 

הערב, שעות ספורות אחרי הדיון, הושלכו אבנים לעבר כלי רכב ישראליים בענתות סמוך ליישוב אדם. לא היו נפגעים אבל נגרם נזק לשלוש מכוניות.

 

"היינו בדרך ליישוב מפסגת זאב לכיוון ענתות ו-100 מטר לפני ענתה הייתה קבוצה של ילדים שזרקו אבנים", סיפר איתן אפרתי שמכוניתו נפגעה. "הבחנתי בארבעה או חמישה חבושים כובעים. הם עמדו מוכנים עם אבנים. כל צד ימין של הרכב קיבל מכות. זה פוצץ לי את השמשה הקדמית וכל הרסיסים הגיעו למושב. אתה מרגיש כמו ברווז במטווח. האדרנלין עולה, אתה נוסע במהירות ומנסה להימלט משם כמה שיותר מהר. זה משחק עם החיים".

 

בהכנת הידיעה השתתף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
היועץ וינשטיין ונתניהו
צילום: יאיר שגיא
מומלצים