שתף קטע נבחר

וינשטיין ישנה דעתו? הקבינט ידון בהחמרת צעדים נגד מיידי אבנים

בתחילת השבוע הודיע היועץ המשפטי לממשלה על התנגדותו להחמרת הוראות פתיחה באש נגד מיידי אבנים ובקת"בים, שלפיהן ניתן לפתוח בירי עוד טרם המעשה. הקבינט יכונס היום לאשר את הצעדים

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי היום (ה') לאשר את החמרת נוהל פתיחה באש נגד מיידי אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים. השר לביטחון פנים גלעד ארדן אישר את הנוהל החדש, שגובש בהתייעצות בין משטרת ישראל לבין הפרקליטות, אך המכשול שעומד בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים הוא היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שהודיע על התנגדותו לגבי הנוהל וצפוי למסור בדיון היום את עמדתו הסופית.

 

לידי "ידיעות אחרונות" הגיעה הטיוטה שתוצג היום בדיון והיא כוללת פתיחה באש נגד מיידי אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים עוד לפני ביצוע המעשה לאחר שזוהה כי הוא עומד לצאת לפועל.

 

עוד עולה מהטיוטה כי ניתן יהיה לפתוח בירי נגד המבצעים שיידו אבנים או השתמשו ברוגטקה נגד רכב הנמצא בתנועה. בנוסף, ירי יתבצע בכל מצב שמזוהה כ"סכנה ממשית ומיידית" והירי חיוני להגנה עצמית.

ההנחיות החדשות יאפשרו ירי עוד לפני יידוי האבן או בקבוק התבערה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההנחיות החדשות יאפשרו ירי עוד לפני יידוי האבן או בקבוק התבערה(צילום: רויטרס)

לפני כמה שבועות אישר וינשטיין את בקשתו של ארדן לאפשר לכוחות משטרה במזרח ירושלים להשתמש ברובה צלפים מסוג רוגר, שבו נעשה שימוש קודם לכן בגדה המערבית. כבר בימים האחרונים השתמשו הכוחות כמה פעמים ברובה זה.

 

במוצאי שבת טענה לשכת ראש הממשלה כי טיוטה שהציגה המשטרה בהסכמתו של וינשטיין כללה את החמרת הוראות הפתיחה באש גם באירועים שבהם נשקפת סכנה לאזרחים הנמצאים בסמיכות למיידי האבנים. עם זאת, וינשטיין טען כי הוא לא הסכים לכך ושההוראות הקיימות "מספקות את הסחורה" ואין צורך לשנות אותן.

 

נתניהו ציין בדיון שלדעתו הוראות פתיחה באש כפי שהן כיום לא יכולות לתת למשטרה את הכלים למנוע יידוי אבנים או להרתיע. כשהבין בדיון שהשרים מתכוונים להתעקש בנושא, הציע היועמ"ש פשרה כדי למנוע חוק שיחוקק "מעל ראשו": קביעת עונשי מינימום למיידי אבנים כהוראת שעה למשך שנה או שנתיים כדי לבחון אם אכן הדבר יוצר הרתעה או מונע יידוי אבנים. וינשטיין הדגיש שמדובר בבגירים בלבד. נתניהו הודיע שישקול בחיוב את ההצעה. שרים שהיו בדיון הקודם התרשמו כי היועץ המשפטי לממשלה צפוי ליישר קו עם רצונותיו של ראש הממשלה.

 

באותו ערב אמר נתניהו: "הממשלה היא הריבון והיא זו שקובעת שיוטלו קנסות כבדים, ייקבעו עונשי מינימום ויוחמרו הוראות פתיחה באש, והמשפטנים יצטרכו למצוא דרך לממש את הדברים. אני נחוש להעביר את זה כי חייבים לשנות את המצב בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מה תהיה החלטתו? וינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים