שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: עופר עמרם
  "מוטי קירשנבאום היה אדמו"ר הסאטירה"
  גם היום כשתוכניות כמו "ארץ נהדרת" ו"גב האומה" זוכות להצלחה כבירה בפריים-טיים, היוצרים זוכרים איפה התחילה הסאטריה הישראלית - ב"ניקוי ראש" בשנות ה-70. ומוטי קירשנבאום שיצר אותה, היה עבורם מורה והשראה: "בכל פעם שהיינו במצוקה, היינו מתקשרים אליו, כמו שמתקשרים לרב"

  במהלך חמישה עשורים של יצירה, מוטי קירשנבאום הותיר מורשת טלוויזיונית עצומה ומגוונת - אולם נדמה שעד היום, הפרק המשמעותי ביותר בקריירה הארוכה היה דווקא אחד הראשונים: תוכנית הסאטירה המיתולוגית "ניקוי ראש", אותה יזם והפיק.

   

  מוטי קירשנבאום הלך לעולמו

  החברים נפרדים: "מוטי קירשנבאום לא היה בקונצנזוס, אבל כולם אהבו אותו"

  נתניהו ספד לקירשנבאום: "מחלוצי הטלוויזיה הישראלית"

   

  מוטי קירשנבאום ודובי גל על הסט של "ניקוי ראש" (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
  מוטי קירשנבאום ודובי גל על הסט של "ניקוי ראש"(צילום: דוד רובינגר)

   

  התוכנית פורצת הדרך, שעלתה לשידור אחרי מלחמת יום כיפור ב-1974 (והסתיימה שנתיים לאחר מכן), התוותה את הדרך שתוביל בהמשך לשלל תוכניות אחרות - ובהן "מצב האומה" ו"ארץ נהדרת". אפילו כיום - ארבעים שנה אחרי - קשה בכלל לדמיין את הסאטירה הישראלית בלי "ניקוי ראש". הכותבים והקומיקאים של היום מודים כי ראו בתוכנית השראה וכך גם בקירשנבאום עצמו, שהלך הבוקר (ו') לעולמו במפתיע.

   

  רבים מהם ראו בו סוג של "מורה", כפי שכתב ליאור שליין בפייסבוק. גורי אלפי מצטרף אליו בדבריו: "לימדת אותי כל כך הרבה והכל בגובה העיניים, שזה די קשה כשאתה מטר תשעים". מלבד ליטוש ההומור הציני, הפגין קירשנבאום גם אומץ ועזות מצח ביצירת "ניקוי ראש", שהיתה התוכנית הראשונה בטלוויזיה הישראלית, שהעיזה לצחוק על מה שאסור.

   

  מוטי קירשנבאום מתארח אצל ליאור שליין ב"מצב האומה" ()
  מוטי קירשנבאום מתארח אצל ליאור שליין ב"מצב האומה"
   

  "מוטי קירשנבאום ו'ניקוי ראש' פרצו עבורנו את הדרך", אומר היוצר והעורך הראשי של "ארץ נהדרת", מולי שגב, "הם פעלו בתקופה שהחברה היתה הרבה יותר קונפורמיסטית וכמעט ולא נשמעו קולות סאטיריים נגד הממשלה. קול כמו של 'ניקוי ראש' לא היה בטלוויזיה הממלכתית. הוא הציב רף מאוד גבוה".

   

   

  נפרדים ממוטי קירשנבאום בביתו שבמכמורת    (צילום: ג'ורג' גינסברג)

  נפרדים ממוטי קירשנבאום בביתו שבמכמורת    (צילום: ג'ורג' גינסברג)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "מוטי קירשנבאום השפיע מאוד על הסאטירה בישראל", מוסיפה אורנה בנאי שכיכבה בשתי התוכניות המובילות - "ארץ נהדרת" ו"גב האומה", " הסאטירה שלו לא עשתה חשבון לאף אחד. שם לנו מראה מול הפרצוף - וככה סאטירה צריכה להיות".

   

  "בארץ יש פצצות אטומיות - בגדרה". אקטואלי ונועז גם היום

   

  "הוא תמיד אמר לי שסאטירה היא לא משהו אובייקטיבי אלא סובייקטיבי", מוסיף שגב, "כלומר אין דבר כזה סאטירה מאוזנת. היא צריכה לשקף את מה שיש ליוצרים להגיד ומצד שני היא לא יכולה לעשות חשבון לאף אחד. ועובדה שמוטי שהיה איש שמאל - תקף את ממשלת רבין ב'ניקוי ראש'. המשמעות היא לא לעשות חשבון לאף אחד גם אם הוא לכאורה בצד שלך".  

   

  "ניקוי ראש": טוביה צפיר מחקה את שמעון פרס

   

  "מוטי קירשנבאום הוא הסאטירה", אומר בנחרצות טל פרידמן, "הוא המציא את זה ולא הסתפק בכך, אלא הוא כל הזמן פיתח אותה. הוא בעצם היה אחראי לזה שיש כאן סאטירה בטלוויזיה. הסאטירה איבדה את האבא ואת המוליך שלה".

   

  אף ש"ניקוי ראש" ירדה מהמסך ב-1976, נדמה היה שקירשנבאום תמיד נמצא שם כשמדובר בסאטירה. "הוא העמיד את עצמו לרשות יורשיו. היה האדמו''ר שלנו", נזכר שגב, "בכל פעם שהיינו בהתייעצות ובמצוקה היינו מתקשרים אליו, כמו שמתקשרים לרב. תמיד היה עם סבלנות, לא התנשא, תמיד כיבד את הצעירים. הוא היה משענת בשבילנו בהרבה מאוד צמתים ב'ארץ נהדרת'".

   

  תשובת אדמו"ר הסאטירה לרב אברהם ורדיגר. "ניקוי ראש", הפרק החרדי 

  "עצם זה שהוא ישב איתנו בפאנל של 'גב האומה', זה היה כאילו שהסאטירה בכבודה ובעצמה יושבת איתנו", מוסיפה בנאי.
  "למרות שהוא היה סאטיריקן, הוא היה אופטימי וזה לא הולך ביחד. הוא עסק בסאטירה ובפוליטיקה ובעיתונות, ועדיין היה מוכן להסתכל על הדברים בהומור".

   

  גם טל פרידמן חושב שקירשנבאום תמיד היה שם, אפילו אם לא היתה לו תוכנית סאטירה על המסך: "אני חושב שלכל אורך הדרך הבן אדם השפיע על הסאטירה, הוא לא הפסיק אף פעם. הוא אחת משתי הסיבות שבגללן בחרתי במקצוע".

   

  שגב לא מתבייש לומר כי "ארץ נהדרת" היא חוליה בשרשרת שהחלה ב"ניקוי ראש" אי אז בשנות ה-70. "אנחנו גאים בזה", הוא מצהיר, " מוטי קירשנבאום הוא אבי הסאטירה בטלוויזיה בישראל, ואחד מאבות הסאטירה בעולם התרבות הישראלית".

  פורסם לראשונה 25/09/2015 16:59

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוד רובינגר
  מוטי קירשנבאום במהלך צילומי "ניקוי ראש"
  צילום: דוד רובינגר
  לאתר ההטבות
  מומלצים