שתף קטע נבחר

העובדים בחופשה - ומדפי הסופרים התרוקנו

רמי לוי הגביל את רכישת העגבניות ל-2 ק"ג, ייבוא הביצים מתעכב והשוחטים היהודים והערבים מציינים חגים. מדפי רשתות השיווק התרוקנו בשל ימי החופש בתקופת החגים. רמי לוי: "הצרכנים בפאניקה וקונים כמות כפולה". יו"ר ועדת הכלכלה נגד הממשלה: "האחראי צריך לשלם". מתי המדפים יתמלאו?

חגי תשרי של השנה החדשה (תשע"ו) חלים בעיקר בימי אמצע השבוע והתוצאות כבר מורגשות בחנויות. רשתות השיווק סובלות ממחסור בולט במוצרי צריכה מבוקשים כמו עוף, בשר טרי, ביצים, ירקות ופירות ועכשיו החלו גם להגביל את מכירת העגבניות ללקוחות.  

 

כתבות נוספות בערוץ הצרכנות :

דווקא בחגים: מחסור בעוף טרי בשווקים

לפני הארוחה המפסקת: מחסור חלקי בביצים

 

כבר בראש השנה דיווחנו על מחסור חלקי בביצים ברחבי הארץ, לאחר מכן, לפני יום כיפור, דווח על מחסור חלקי בעוף טרי ולפני סוכות כבר כמעט לא היה ניתן להשיג עוף טרי, בשר טרי, ביצים, ירקות ופירות. המחסור הגדול גרם לבהלה בקרב הצרכנים ולהתרוצות בין סניפים בתקווה למצוא את המוצרים הבסיסיים. 

 

רצף החגים הסמוכים שחלו השנה בימי אמצע השבוע, הם הגורם העיקרי למחסור הסחורה ברשתות השיווק. זאת, עקב מספר מצומצם ביותר של ימי עבודה. גורמים בכירים במשק, עימם שוחננו, הרגיעו אותנו ואמרו שכבר בימים הקרובים יחודש המלאי בצורה חלקית ואחרי חג הסוכות האספקה תחודש במלואה.

 

מדפים ריקים (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
מדפים ריקים(צילום: איתי בלומנטל)

 

עוף ובשר טרי

רצף החגים אשר חלים באמצע השבוע הגבילו את כוח הייצור מאחר שהמשחטות והמפעלים מושבתים בזמן החגים. בנוסף לחגים היהודיים, ציינו המוסלמים את עיד אל-אדחא (חג הקורבן), ורבים מעובדי המשחטות ששייכים למגזר הערבי לא עבדו, וקצב הייצור הואט משמעותית.

 

"הסיבה העיקרית למצב שנוצר והמחסור ברשתות השיווק הוא אך ורק בגלל מספר מצומצם של ימי השחיטה בשל החגים היהודים והמוסלמים" אומר ל-ynet מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות. "חיי המדף של עוף או בשר טרי הם מקסימום 5 ימים ולכן בעקבות רצף החגים לא ניתן היה לספק עוף לרשת השיווק".

 

מתי המחסור צפוי להיגמר?

"לדעתי כבר היום תגיע אספקה של עוף טרי לרשתות השיווק השונות, וממחר סביר שהמדפים בקצביה כבר יתמלאו והמחסור יקטן. מאחר שימי השחיטה בחול המועד מוגבלים, אני קורא לרבנות לאשר את יום חמישי כיום שחיטה נוסף על מנת לעמוד בביקושים של הצרכנים גם בערב החג השני של סוכות".

 

גורם בכיר ברשת שיווק גדולה טוען כי "הווטרינרים העירוניים המפקחים על קבלת העופות והבשר לא גמישים לעזור בעת המחסור. ביקשנו מהם מספר פעמים לאפשר הוצאת סחורה מהמשחטות לאחר השעה 13:00 בימי חול המועד והחג. לצערי הרב, נתקלנו באטימות וחוסר גמישות. זה לא שזה הולך אלינו הביתה, זה הולך לעם ישראל שחווה מחסור גדול לפני החג ולנו יש רצון להקל עליו. אין כאן הערכות לא נכונה של רשתות השיווק, אלא עיכוב ביורוקרטי שמגיע עד שולחן החג".

 

מענף הלול מסרו כי "המחסור בעופות טריים מתבטא בחלק מנקודות המכירה ונובע ממחסור בימי עבודה במשחטות בגלל החגים. חשוב להדגיש שיש שפע עופות קפואים, כך שמחסור מורגש רק בתוצרת הטרייה".

 

מה קורה במחלקת הירקות והפירות?

גם במחלקת הירקות והפירות הורגש חוסר ברחבי הארץ, כשהשיאניות הן בעיקר העגבניות. ברמי לוי הגבילו היום את כמות קניית העגבניות ל-2 ק"ג ללקוח.

 

"אכן הגבלנו את כמות הקנייה של העגבניות בלבד ל-2 ק"ג בקנייה אחת", מאשר רמי לוי. לדבריו, "מחסור מוצרים רבים השנה על המדפים הכניס צרכנים לפאניקה והם החלו לקנות כמות כפולה כדי שלא יחסר. אנחנו רוצים שלכלל לקוחותינו תהיה האפשרות לקנות עגבניות ולכן הגבלנו את כמות הקנייה. המחסור צפוי להסתיים מיד לאחר החג".

"הלקוחות בפאניקה וקונים כמות כפולה" (צילום: עמוס לוינסקי ) (צילום: עמוס לוינסקי )
"הלקוחות בפאניקה וקונים כמות כפולה"(צילום: עמוס לוינסקי )

 

מחסור בביצים  

"המגדלים הישראלים מייצרים כ-5 מיליון ביצים בכל יום, כמות שמספיקה לכאורה לדרישה של האוכלוסייה בישראל", אומר מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות. "אלא שרצף החגים פגע באספקה מהלולים לתחנות המיון ומשם לרשתות השיווק. לאור החוסר שהיה צפוי אישרנו ייבוא של כמות ביצים מספקת מחוץ לארץ. המחסור הוא נקודתי, בניגוד לעופות, ולהערכתי היום ומחר כבר לא יורגש המחסור".

 

"לצערנו הייבוא השנה נתקל בקשיים לוגיסטיים וגם, בניגוד לשנים קודמות, טורקיה נסגרה לייבוא וזה גרם למחסור השנה דווקא בחגים", אומר מיכאל לסר, משווק ביצי לסר. "נאלצנו לייבוא השנה ממקומות רחוקים יותר כמו ספרד ואוקראינה וגם זה משפיע. בעיה נוספת היא מחסור בימי עבודה בגלל החגים, כל ערבי החג השנה הגיעו באמצע השבוע וזה צמצמם את ימי העבודה. יש סניפים שכבר אין בהם יותר סחורה על המדפים ואנחנו עושים את המקסימום להשלים את החסר".

 

ממשרד החקלאות נמסר: "רצף החגים והקרבה בין חגי היהודים והמוסלמים העלו יחדיו את הביקושים ואת הצריכה של הצרכן הישראלי. החמסין ווירוס שתקף שטחים רבים בדרום הביא לתוצרת מופחתת בירקות בצורה משמעותית, ובנוסף מיעוט ימי העבודה של שוחטי הרבנות הראשית גרמו למחסור בעופות.

 

"משרד החקלאות ופיתוח הכפר בראשות השר אורי אריאל סיכם עם שר האוצר לפתוח את הייבוא לעגבניות ללא מכס לתקופה מוגבלת של מספר שבועות בודדים כאשר תוטל מכסה שבועית שמטרתה להגן על התוצרת המקומית המועדפת וכדי לצמצם את הסיכון על היבואנים בכדי שלא יפגעו מהחלטה זו. יצויין כי אין מחסור במלפפונים.

 

"בנוסף המשחטות חזרו לעבוד במתכונת מלאה ובתפוקה רבה יותר בימי חול המועד במטרה לספק לשוק את הדרוש. המחסור בעופות צפוי להסתיים בימים הקרובים".

 

יו"ר ועדת הכלכלה: "מי שאחראי - צריך לשלם"

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת מסר בתגובה: "מיד עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, לאחר סוכות, יתקיים הליך שימוע ציבורי לאחראיים כולל פנייה רשמית להתערבות של מבקר המדינה. לא ייתכן שבחגי תשרי, פסגת מועדי ישראל, לא יהיה מספיק בשר ועופות לציבור, בגלל מחלוקות בירוקרטיות ואוזלת יד ממשלתית.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל(צילום: עידו ארז)

 

"לפני חודשיים ימים התרענו והזהרנו בדיון בוועדת הכלכלה, מפני עליית מחירים ומחסור סביב תקופת החגים. לצערי החשש התממש, והגורמים האחראיים לא השכילו לפעול כדי למנוע את המצב החמור אליו נקלענו. או יש מי שאומר שחלק מהגורמים התעלמו בכוונה כדי לייצר מחסור. נערוך ברור יסודי, נקיים שימוע ציבורי, נצביע על האחראיים ונדרוש את פעולת הממשלה בעניין. יש מי שאחראי על המצב והוא צריך לשלם על כך".

 

מחסור במוצרים ברשתות השיווק. צפו:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים