שתף קטע נבחר

אליצור רמלה - הסוף: כך נפלה האימפריה

פסק בורר תקדימי, חובות לשחקניות ומלחמת חורמה נגד פיב"א. אחרי תשע אליפויות, חמישה גביעי מדינה ותואר יורוקאפ היסטורי - הקבוצה הכי מזוהה עם כדורסל הנשים הישראלי נעלמה מהמפה. ראש העיר יואל לביא: "פסיקת הבוררות נוגדת כל עקרון משפטי של משטר דמוקרטי". ואיך תיראה הליגה בלעדיה?

במשרדי הבקרה התקציבית עוד קיוו שהלא יאמן יקרה, לנס פך השמן, אך מה שהיה ידוע בחודש האחרון הפך החל מאתמול (ד') לרשמי: אליצור רמלה, אחת הקבוצות המעוטרות בכדורסל הנשים הישראלי וכנראה המזוהה ביותר עם הענף בשנים האחרונות, התפרקה ולמעשה נעלמה מהמפה.

 

הסיבה העיקרית פשוטה למדי: פסק בורר של פיב"א, שחייב את הקבוצה לשלם כחצי מיליון שקל לצמד שחקניות הקבוצה ב-2012, אשלי ווקר ונטאשה לייסי (לא כולל קנסות וריביות), גזר למעשה את דינה של הקבוצה להיות מנותקת מהמכשירים. בליגה, בה התקציב הממוצע של מועדון עומד על כמיליון וחצי שקל - זו הייתה מכת מוות. תרתי משמע.

 

 

כרוניקה של מוות ידוע מראש (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
כרוניקה של מוות ידוע מראש(צילום: אבי רוקח)

 

האירוניה, אם תרצו לכנות את זה כך, בכל הסיפור היא שווקר ולייסי לא שיחקו אפילו משחק רשמי אחד במדי הקבוצה בליגת העל באותה עונה ושוחררו כעבור כחודש ימים, לאחר שרמלה, שהייתה כבר בחובות כספיים, רצתה למזער נזקים וללכת לעונה פיננסית. אותו פסק בורר של ה-BAT (בורר מטעם פיב"א) חשף התנהלות מוזרה של ראשי המועדון בכל הקשר לחוזה של ווקר ולייסי, שהוגש לבקרה התקציבית. דבר שזיכה לבסוף את שתי הזרות האמריקניות, בהחלטה תקדימית, במלוא שכרן הרשום בחוזה - 59,700 דולר לכל אחת (לא כולל ריבית והוצאות משפט), למרות שהשתיים, כאמור, עברו לאחר מכן לשחק בקבוצה אחרת - ווקר בטראגוביסטה הרומנית ולייסי בטרסוס הטורקית.

 

"זה כמו שליגת הגברים תיפתח בלי מכבי וירושלים"

בענף, כצפוי, ביכו את קריסתה של רמלה. "זה כמו שמחר תיפתח ליגת הגברים בלי מכבי ת"א והפועל ירושלים", הסביר עדן ענבר, מי שזכה עם רמלה בחמש השנים האחרונות בשתי אליפויות, שני גביעים ותואר יורוקאפ היסטורי, והקיץ עבר לאלופה מכבי אשדוד. "בחיים אין ואקום, תהיינה קבוצות שימלאו את החלל, אבל בהחלט מדובר במכה לליגה".

 

הסיבה לפירוק: חוב גדול ללייסי ו-ווקר (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
הסיבה לפירוק: חוב גדול ללייסי ו-ווקר(צילום: יובל חן)

 

"ליגה בלי רמלה היא לא רק קטנה וצרה יותר. לרמלה יש משקל סגולי יותר גדול מסתם עוד קבוצה שבחרה לא להשתתף בה", הודתה קטיה לויצקי, קפטנית הקבוצה בשלוש השנים האחרונות, שכמו ענבר עברה לאשדוד, היריבה הגדולה של האימפריה במיל' בשנים האחרונות. "אליצור רמלה היא קבוצה עם מסורת, תארים, אוהדים מסורים שאין באף מועדון אחר, ומי כמוני יודעת שהעיר מזוהה בעיקר עם קבוצת כדורסל הנשים שלה".

 

ועדיין, מי שמעורה בענף היה יכול לראות כבר מזמן את הכתובת לכך רשומה על הקיר, בעיקר בשל התנהלות לקויה של ראשי המועדון, חובות לשחקניות והתחייבויות שלא מולאו. כבר לפני חמישה חודשים הודיעה פיב"א לאיגוד הכדורסל שרמלה לא תוכל להחתים שחקניות חדשות, אם לא תשלם את חובה לקפטנית הקבוצה בעבר, שי דורון. לאחר מכן התברר כי הקבוצה הייתה חייבת כספים, לא רק לדורון, ווקר ולייסי, אלא לשלוש שחקניות נוספות - נואל קווין, קיה ווהן ואיזבלה פיירקסקה.

 

"העיר רמלה מזוהה יותר מכל עם קבוצת כדורסל הנשים שלה". לויצקי (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
"העיר רמלה מזוהה יותר מכל עם קבוצת כדורסל הנשים שלה". לויצקי(צילום: אבי רוקח)

 

ככל שנקפו הימים, ברמלה החליטו להילחם מלחמת חורמה בפסיקת פיב"א, אך ללא הועיל. לראש העיר יואל לביא, יש שיגידו פטרון הקבוצה והאוהד מספר 1 שלה, זה הספיק. לפני יום הכיפורים הודיע לתושבים כי הקבוצה מפורקת. סופית.

 

"מנקודת מבטינו ופסק הבורר נוגד כל עקרון משפטי של משטר דמוקרטי", הסביר לביא את הצעד שלקח ובחר גם להפנות אצבע מאשימה לאיגוד הכדורסל: "לצערי, האיגוד שאמור לנהל את הכדורסל בארץ ולא פיב"א, שותק. איני מוכן לשלם שכר מלא לשחקניות שלא היו רשומות טרם תחילת העונה בקבוצה. תפקידי וחובתי הראשונית והבסיסית היא להיות נאמן של כספי הציבור. לא נתתי ידי מעולם לבזבוז, ולעולם לא אתן".

 

"הבוררות שנעשתה מטעם פיב"א שערורייתית". יואל לביא ()
"הבוררות שנעשתה מטעם פיב"א שערורייתית". יואל לביא
 

 

"אני לא מוכן לסוג של בוררות הנוגדת עקרונות המשפט, גם במחיר פירוק הקבוצה", המשיך. "עירייה אינה יכולה לממן החלטות של בוררים שמיטיבים עם עצמם ולא נקטו כל צעד ראוי לבירור יחסי השחקניות הללו. אליצור רמלה מילאה תפקיד חשוב, בהקניית אמונה לכל ילד בעיר שאנחנו יכולים להיות אלופים, ושכל אחד מאיתנו יכול להצליח. היא מילאה תפקיד חשוב בשינוי הדימוי של העיר והקנתה תחושת שייכות וגאווה לתושבים. ועדיין, מנהיגות צריכה גם לקבל החלטות לא פופולאריות. אחת לחמש שנים יש בחירות, אנחנו חיים במשטר דמוקרטי ואלך לבחירות ללא אליצור רמלה, ובקלפי כל אחד יאמר את דברו".

 

ההיסטוריה תחזור על עצמה?

אלה מכם שמנסים להיזכר במקרה דומה, שיקפצו לנובמבר 2005, אז רמלה הייתה שקועה בחובות של כ-960 אלף שקל למס הכנסה ובסופו של דיון משפטי, הוחלט כי הקבוצה תפורק ותקום כאליצור אחווה רמלה, שנרשמה דאז ללאומית ותוך עונה חזרה לליגת העל, כקבוצה חדשה וללא חובות. ההמשך? זכור יותר. אליפויות, גביעים והנפת גביע אירופה.

 

עם גביע היורוקאפ ב-2011. שי דורון ושירן צעירי (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
עם גביע היורוקאפ ב-2011. שי דורון ושירן צעירי(צילום: יובל חן)

 

כעת, כשברזומה שלה תשע אליפויות, חמישה גביעי מדינה ותואר היורוקאפ ההיסטורי - אליצור רמלה נעלמה שוב ממפת כדורסל הנשים הישראלי. השאלה הגדולה האם תחזור?

 

"משעמם לא יהיה, אני לפחות מקווה, אבל המחסור של אליצור רמלה יורגש", מסכמת לויצקי. "לי אישית רמלה תהיה מאוד חסרה, בלי קשר אם אני בקבוצה או לא. רמלה מוסיפה עניין ויריבות לליגה. אני מקווה שהקבוצה תחזור לליגה ומהר ושאני אזכה לראות את המועדון הזה שוב בטופ כדורסל הנשים בארץ, ואולי גם באירופה".

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
אליצור רמלה חוגגת
צילום: עוז מועלם
מומלצים