שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך תדעו אם הפולקסווגן שלכם מזהמת

  צ'מפיון מוטורס, יבואנית פוקסווגן, אודי, סיאט וסקודה לישראל, השיקה אתר בו ניתן לבדוק אם הרכב שברשותכם מצויד בתוכנה שנועדה להטעות בדיקות זיהום. דיווחים בארה"ב: הזיהום הלא חוקי במנועים גרם למותם של 5 עד 20 בני אדם מדי שנה

  פולקסווגן חושפת גם בישראל את המכוניות המזהמות. כשבועיים לאחר חשיפת תוכנת הטעיית בדיקת זיהום אוויר ב-11 מיליון מכוניות מתוצרת קונצרן פולקסווגן, ומספר ימים לאחר שהחלה להעביר מידע מדויק למדינות שונות ברחבי העולם, מגיע המידע הרלוונטי גם לישראל. יבואנית המותגים פולקסווגן, אודי, סיאט וסקודה לישראל, חברת צ'מפיון מוטורס, העלתה לאוויר אתר מיוחד ובו ניתן לבדוק האם הרכב הוא אחד מכ-11 אלף מכוניות ה"נגועות" בתוכנת הטעיית בדיקות הזיהום או לא.

   

  אתר הבדיקה של צ'מפיון מוטורס

  גודל התרמית: 11 אלף פולקסווגן מזהמות בישראל

  פולקסווגן ודיזלגייט - תשובות לכל השאלות

   

  העמוד המיוחד שהעלתה היבואנית ()
  העמוד המיוחד שהעלתה היבואנית

   

  כל מה שרציתם לדעת על דיזלגייט

  פולקסווגן רימתה את הציבור והמניה מתרסקת

  "פולקסווגן רימתה בבדיקות זיהום אוויר"

  רמאות, זיהום ועונש: הצרות של פולקסווגן גדלות

   

  בעמוד המיוחד שעלה באתר היבואנית, ניתן להקליד את מספר השלדה של הרכב ובהתאם לדעת האם מדובר באחד מכלי הרכב שיידרשו להגיע למוסכים כדי לנקות את מחשב ניהול המנוע מהתוכנה הזדונית. לפי מידע שהגיע לידי ynet, חלק הארי של המכוניות הוא מהדור הקודם של פולקסווגן ג'טה המשפחתית וקאדי המסחרית הקטנה, כמו-גם סקודה אוקטביה, כולן עם מנועי דיזל ממשפחת TDI אשר יוצרו בין השנים 2009 ו-2015. בצ'מפיון ממתינים עדיין להודעת הקונצרן באשר ללוחות הזמנים בהם יתבצע התיקון, ובאיזה תיקון בדיוק מדובר. יש להזכיר כי משרד התחבורה הגרמני העמיד לקונצרן הרכב הגדול בעולם אולטימטום: הציגו את הפתרון הנדרש עד ה-7.10, או שנאסור את המשך שיווק המכוניות ברחבי גרמניה.

   

   מנכ"ל פולקסווגן לשעבר, מרטין וינטרקורן, מנסה להסביר:

   

  בצ'מפיון החליטו לפרסם תשובות למספר שאלות שכיחות בנוגע לשערוריית התוכנה שטלטלה את היצרנית. בין היתר מסבירים שם כי כל כלי הרכב החדשים שמוכרת צ'מפיון "עומדים בדרישות החוקיות ובתנאי איכות הסביבה", וכי "מנועי הדיזל שלגביהם מתנהלת הבדיקה הם מנועי EA189, אשר אינם משווקים כרגע בישראל (אך שווקו בה בעבר כאמור, ה.פ)". בצ'מפיון מזכירים שוב כי מנועי בנזין אינם מושפעים כלל מהפרשה, וכי אין מניעה להמשיך ולהשתמש ברכב שכן הוא גם בטוח לנסיעה.

   

  בצ'פיון  אומרים כי בינתיים אין מידע לגבי לו"ז הפעולות הנדרשות ומהותן, ומזכירים שוב כי כל טיפול שיידרש יהיה באחריות ובמימון מלא של הקונצרן. הטיפולים יתבצעו בכל מרכזי השירות של פולקסווגן בישראל. מנוסח התשובות עולה בבירור כי האחריות המלאה נופלת על כתפי היצרנית.

   

  "אחראית למותם של 16 עד 94 בני אדם"

  סוכנות הידיעות AP (אסושייטד פרס) מדווחת היום כי ניתוח סטטיסטי-ממוחשב של כמות הזיהום המסוכן לבריאות האדם שנפלט ממכוניות פולקסווגן בארה"ב, גרם למותם של בין 5 ל-20 בני אדם בשנה (רק בארה"ב) במשך השנים בהן שווקו מכוניות עם תוכנת ההטעיה (2009-2015). לדברי סוכנות הידיעות, ניתוח שביצעה העלה כי במהלך השנים האחרונות היה המספר גבוה יותר, שכן מספר כלי הרכב עם מנועי דיזל מזהמים מתוצרת פולקסווגן גדל משמעותית במדינה.

   

  ב-AP מזכירים כי הניתוח מתייחס רק לנתונים בארה"ב, שם שווקו לפי פולקסווגן כ-482 אלף מכוניות עם תוכנת הטעיית בדיקות הזיהום. בשאר העולם - ובעיקר באירופה - שווקו עוד כ-10.4 מיליון כלי רכב מזהמים, ולכן מספר בני האדם שמצאו את מותם כתוצאה ישירה או עקיפה של הזיהום שפלטו המנועים אותם שיווק הקונצרן, גבוה לפי מידע זה פי כמה. בסוכנות הידיעות אומרים כי ניתוח הנתונים והמסקנות הוא פרי שיתוף פעולה של יותר מ-12 מומחי איכות סביבה, בריאות הציבור, זיהום אוויר והנדסה.

   

  ועוד מ-AP משטרת ספרד חשפה בעקבות מידע שהגיע לידיה, שמונה מוסכים שהציעו ללקוחותיהם מערכות ממוחשבות ומכאניות שנועדו להקטין את רמת הזיהום אותן פולטות המכוניות שברשותם בעת מבחן הכשירות השנתי. בכל המוסכים הסירו את מסנני החלקיקים ותכנתו מחדש את מערכות ניהול המנוע כך שניתן יהיה לשחרר ממנו יותר כוח, עלויות האחזקה יוזלו ובבדיקות הזיהום לא ניתן היה לגלות זאת. עלות הטיפול: 100 עד 200 יורו (450 עד 900 שקלים).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים