שתף קטע נבחר

החוב של האישה לגרוש שלה קוזז מהמזונות

בית המשפט המחוזי קבע שאין קשר בין חוב כספי של גרושה לבעלה לשעבר לבין המזונות שהוא משלם לה. אבל בהוצאה לפועל חשבו אחרת

סכסוך כספי סבוך שהתנהל בין בני זוג גרושים כלל שתי ערכאות משפט שונות, טעויות של ההוצאה לפועל וההחלטות שהשתנו שוב ושוב: בית המשפט המחוזי סירב לקזז חוב של האישה לבעלה מהמזונות שהוא משלם לה, אבל רשם ההוצאה לפועל החליט על דעת עצמו לנהוג אחרת. רק שורת ערעורים שהגיש הבעל הביאה בסוף לביטול הקיזוז.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בין בני הזוג התקיימו הליכים בבית המשפט לענייני משפחה בחדרה ובנובמבר 2010 נקבע כי החוב של האישה לבעלה יקוזז מחוב מזונות שלו אליה. בערעור שהוגש למחוזי החליטו השופטים כי אכן עליה לשלם את החוב, אולם לא באמצעות קיזוז ממזונות הילדים, משום שאין להם קשר לתביעות בין בני הזוג. לפיכך, בהתאם להחלטה, פתח הבעל תיק בהוצאה לפועל לגביית חובות האישה כלפיו.

 

אלא שבאפריל 2012 הורה רשם ההוצאה לפועל בחדרה, על דעת עצמו ומבלי שמי מהצדדים ביקש ממנו, לבצע את הקיזוז בניגוד להחלטת המחוזי.

 

הבעל, שהבין שהמשמעות היא שלא יקבל את הכסף בפועל, פנה לבית המשפט לענייני משפחה - אך נדחה בנימוק שמדובר בחוב עבר, ולכן לא משפיע על הילדים בהווה. הוא לא ויתר וביוני האחרון פנה בערעור נוסף, הפעם למחוזי בחיפה.

 

במחוזי טענה האישה שמדובר בערעור סרק חסר בסיס, משום שהקיזוז כבר התבצע, ויהיה קשה להחזיר את המצב לקדמותו משום שהתיק נסגר.

 

אלא שהפעם נחל הבעל הצלחה: השופט חננאל שרעבי קיבל את הערעור וקבע כי לדעתו ראש ההוצאה לפועל חרג מסמכותו כשאפשר לבצע את הקיזוז, ולכן על החלטותיו להתבטל.

 

השופט הסביר שתפקידו של ראש ההוצאה לפועל הוא ליישם פסקי דין, ובמקרה של ספק או אי בהירות, עליו לפנות לבית המשפט בבקשה להבהרה. אלא שבמקרה זה פעל ראש ההוצאה לפועל בניגוד להחלטת המחוזי.

 

השופט שרעבי פסק שגם אם ראש ההוצאה לפועל סבר שיש טעות או שאין היגיון בסירוב לקיזוז, הוא אינו רשאי לסטות מההוראות הברורות של פסק הדין. הוא הוסיף שבית המשפט למשפחה טעה כשלא ביטל את החלטות הרשם.

 

לסיכום נפסק שקבלת הערעור אמנם תגרור אחריה התחשבנות מחודשת ולא פשוטה בין בני הזוג, אולם הדבר לא מצדיק פעולה המנוגדת להוראתו הברורה של המחוזי. השופט שרעבי הביע תקווה שהצדדים ישכילו לשבת ולפתור את ההתחשבנויות ביניהם בדרכי שלום ולא להמשיך בהליכים מיותרים של הוצאה לפועל.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד ליאור לב עוסק בדיני משפחה והוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים