שתף קטע נבחר

אדווה ביטון בעצרת: "נתניהו, די להתרפסות"

אלפים מחו בעצרת הימין על "אוזלת היד של הממשלה במאבק בטרור", אמה של אדל ביטון שנרצחה מאבנים קראה: "עד מתי נכבול ידינו?". השר חיים כץ: "דורש מהממשלה להחמיר בענישה". יוסי דגן שתק: "נתניהו, אתה האחראי"

 

מפגן מחאה של הימין בעקבות גל הטרור, בנוכחות שרים בממשלתו של נתניהו: מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו נערכה אמש (יום ב') עצרת המחאה המרכזית של המועצה האזורית שומרון, בטענה לאוזלת יד של הממשלה במאבק בטרור. אלפים הגיעו לעצרת, ובין הנואמים היו גם שרי הליכוד חיים כץ ויריב לוין וח"כ אורן חזן. האם השכולה אדווה ביטון פנתה לנתניהו ואמרה "די למדיניות המתפרסת", ראש מועצת שומרון יוסי דגן שתק והשר כץ העביר רשימות דרישות לממשלה שבה הוא חבר. ynet העביר שידור חי מהעצרת.

 

עם צאת החג נפגש דגן, המקיים שביתת שבת מאז הלווייתם של בני הזוג איתם ונעמה הנקין, עם נתניהו. הפגישה, בנוכחות ראש מועצת קריית ארבע-חברון מלאכי לוינגר, הסתיימה ללא הסכמות ודגן הודיע לראש הממשלה כי ימשיך לשבות מול ביתו עד שישוב אליו עם תשובות ברורות. בפגישה אמר נתניהו "הממשלה פועלת בתקיפות ובאמצעים חסרי תקדים כדי להבטיח את ביטחון המתיישבים ביהודה ושומרון. מדובר במאבק קשה, אך אנחנו ננצח אותו". דגן לא התרצה - והעצרת התקיימה כמתוכנן.

 

אדווה ביטון: "עד מתי נכבול ידינו?" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
אדווה ביטון: "עד מתי נכבול ידינו?"(צילום: אלי מנדלבאום)

דגן ולוינגר לצד נתניהו. הסכמו לא היו, והעצרת התקיימה (צילום: תקשורת רוה"מ) (צילום: תקשורת רוה
דגן ולוינגר לצד נתניהו. הסכמו לא היו, והעצרת התקיימה(צילום: תקשורת רוה"מ)
  

השר יריב לוין: "אבו מאזן טרוריסט" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
השר יריב לוין: "אבו מאזן טרוריסט"(צילום: אלי מנדלבאום)
בעצרת עצמה אמר דגן: "לפני כמה ימים, ביום חמישי בלילה, נאלצתי לצערי לראות מחזות אימים שראש מועצה במדינת ישראל לא אמוּר לראות בשום פנים ואופן. לכן מאז ההלוויה אני כאן, עם כסא מפלסטיק ועם עוד מאות יהודים טובים מכל רחבי הארץ שמגיעים לכאן כדי לומר מילה אחת: די! די! אנחנו באנו לכאן, למי שנבחר על ידי העם גם על-ידינו, כי הוא האחראי. כל הדרישות שלנו הן בראש ובראשונה אליו, לרה"מ אישית. אנחנו כאן בשביל מטרה אחת: כי ארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

 

דגן, שכמו נתניהו באו"ם שתק במהלך נאומו כדי להראות את זעמו על המצב, הוסיף: "לצערי, על אף הדיבורים הגדולים אנחנו עומדים מול הקפאת בנייה ברברית וגזענית ליהודים בלבד, כשהיישוב היחיד שהממשלה הקימה בקדנציה הזו הוא רוואבי. אנחנו דורשים מראש הממשלה להקים יישובים חדשים ביהודה ושומרון. אנחנו דורשים ממנו להורות עכשיו לבנות בבוקר יישוב חדש בין איתמר לאלון מורה, איפה שנרצחו יהודים. עד אז כולנו נישאר כאן מחוץ לבית".

 

השר יריב לוין היה בין הדוברים בעצרת: "מי שחושב שהטרור יכול לנצח את הרוח של עם ישראל ויכול למנוע ממנו לממש את זכותו ההיסטורית בכל חלק של ארץ ישראל, כדאי שיראה אותנו כאן היום ויבין שאותנו לא ינצחו. אנחנו כאן כדי לחזק את הממשלה, לעשות את הדברים שכולנו מאמינים בהם. יש חוט מקשר וברור בין אירועי הטרור האחרונים לבין הנאום של אותו טרוריסט, המתכנה ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. הרשות הפלסטינית והעומד בראשה לא רק שאינם הפתרון, הם לב הבעיה".

 

השר חיים כץ דיבר לפניו וכחבר ממשלה העביר רשימת דרישות לממשלה: "במדינת ישראל עדיין מעזים בני בליעל לרצוח ילדים, זקנים, נשים, בלי אבחנה. באנו לפה היום מגובשים ומלוכדים, חזקים מתמיד. באנו לפה על מנת לדרוש מממשלת ישראל  להחמיר את הענישה באופן דרמטי ולהטיל אחריות ילדים על הוריהם. בנוסף, צריך להרחיב את הבנייה בכל רחבי ישראל, ליהודה, שומרון, בנימין, ירושלים. הקפאת הבנייה מעודדת את בני הבליעל. ראש הממשלה הוא היחידי שמסוגל למגר את הטרור ולבנות את ארץ ישראל, ואנחנו מצפים שהוא יעשה את זה".

השר כץ בעצרת. "הקפאת הבנייה מעודדת את בני הבליעל" (צילום: דני אדינו אבבה) (צילום: דני אדינו אבבה)
השר כץ בעצרת. "הקפאת הבנייה מעודדת את בני הבליעל"(צילום: דני אדינו אבבה)
 

העצרת מול בית ראש הממשלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
העצרת מול בית ראש הממשלה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

אחרונת הדברים הייתה אדוה ביטון, האימא של אדל ז"ל, שמתה מפצעיה השנה, שנתיים לאחר שנפצעה מיידוי אבנים. "עם ישראל חי", אמרה האם השכולה בתחילת נאומה ופנתה לנתניהו. "עומדת אני כאן להזכיר לראש הממשלה שרק לפני שמונה חודשים קברנו את בתי היקרה אדל, השם יקום דמה.

 

"עד מתי, עד מתי נכבול ידינו? עד מתי תימשך המדיניות המתרפסת, המתנצלת? הגיע הזמן שאנחנו נכיר בעובדות שאנחנו נלחמים מול אויב שמעוניין לנשלנו מאדמתנו, לא רק ביהודה ושומרון אלא בכל חלקה טובה ברחבי מדינתנו. גם כאן בירושלים בירתנו. כוחנו באחדותנו. אנחנו צריכים לזכור שהמאבק על ארץ ישראל איננו מאבק פוליטי אלא מאבק יהודי, רוחני. עם ישראל צריך להתמלא באמונה להתחזק, להתיישב".

  

ראשי המועצות מצטרפים לשביתת השבת

אבי רואה, ראש המועצה האזורית מטה בנימין: "אנו קוראים לרה"מ להחיל את הריבונות על כל יהודה ושומרון. אנחנו רואים מה קורה בסוריה, אנחנו רואים מה עושה פוטין בסוריה, ועם ישראל צריך להוביל כי זה הייעוד שלנו, זה התפקיד שלנו. ביו"ש יש 23 רשויות וכולם תומכים בדרך הזאת של לבסס ולפתח. האיחוד והאחדות מחויבי המציאות. ללא אחדות לא נגיע לשום תוצאות".

 

דוידי פרל, ראש המועצה האזורית גוש עציון, הודיע עוד אתמול כי כמו דגן, הוא יעביר את לשכתו אל מול בית ראש הממשלה, כחלק משביתת השבת. פרל אמר בעצרת: "אני כאן ממחר, דווקא בירושלים, כי המלחמה היא על ירושלים. הם רוצים אותנו בים ומי שאומר להם שתי מדינות לשני עמים צריך לחדול מזה. ואתה רה"מ שלנו, אנחנו קוראים לך, בידך לעצור את מרחץ הדמים ולומר לכל העולם – לא יישפך עוד דם יהודי. כל צעד ענישה, כל הרתעה, רק כך נוכל לנצח במלחמה המתמשכת הזו".

 

גם יוחאי דמרי, ראש מועצת דרום הר חברון, מסר כי יצטרף לשביתה ופנה לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, תסתכל טוב טוב לעיניים של מה שקורה פה מסביב. מאות ואלפים שתומכים בטרור הם לא מפגעים בודדים. מאות ואלפים אלו הם אויבים. ובאויבים חייבים להילחם".

 

דיון בקבינט: "לפעול נגד מסיתים לטרור ברשתות החברתיות"

הקבינט המדיני-ביטחוני דן הלילה בשורת צעדים שהגיש נתניהו, בהם הריסת בתי מחבלים, שימוש במעצרים מנהליים נגד פורעים, קידום סלילת כבישים עוקפים, תגבור הכוחות ביהודה ושומרון ושמירת הסטטוס-קוו בהר הבית.

 

נתניהו הטיל על שרת המשפטים איילת שקד להקים מנגנון שיקצר משמעותית את הליך הריסת בתי המחבלים. בכוונת הממשלה גם לזרז את החקיקה לעונשי מינימום וקנסות לקטינים שמיידים אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה, וכן להוריהם.

 

בעקבות המצב הביטחוני נוספו אלפי שוטרים בירושלים, והכוונה היא שיתווספו בקרוב עוד כמה מאות. כמו כן המשטרה תיכנס לפעילות בעומק השכונות במזרח העיר. "לא תהיה חסינות לאף אחד בשום מקום", הבהיר נתניהו.

 

בדיון דרש נתניהו פעולה תקיפה נגד גורמים מסיתים לאלימות ולטרור גם ברשתות החברתיות, וכן דרש למצות את הדין עם אזרחים ובעלי חנויות שהיו עדים לפיגוע בעיר העתיקה בירושלים במוצ"ש ונמנעו מלסייע לפצועים ואף פגעו בהם. "לא נקבל מצב שאישה יהודייה נדקרת ואנשים נמנעים מלסייע לה, מקללים אותה ובועטים בה. נמצה עימם את הדין", אמר נתניהו. "אישרנו פעולה תקיפה נגד הטרור במגוון של אמצעים וחזיתות. נמשיך לעשות כך ככל שיידרש ושיהיה ברור. ננצח את הטרור כפי שעשינו זאת בעבר".


פורסם לראשונה 05/10/2015 21:24

 

אלישע בן קימון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
אדווה ביטון בעצרת הימין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים